Tulipany cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Tulipany cz.2

Post »

OMg dwa wielkie wątki o tulipanach a mnie nurtuje pewne zagadnienie, pewnie odpowiedź gdzieś na nie jest, ale nie mam w tej chwili czasu ani cierpliwości, więc nie bijcie :) - marzy mi się "dywan" z tulipanów w kwietniku "w podjeździe". W ofercie sklepów pojawiło się zatrzęsienie cebulek i moje marzenie jest bliskie realizacji tylko .... hmm tu pytanie, co jak przekwitną i kwietnik stanie się mało efektowny wizualnie? Niby bym mogła dosadzić jednorocznych kwiatów, o ile się zmieszczą między liśćmi tulipanów, ale jakoś mi się nie widzi zostawianie cebulek na czas wakacyjny a przy ich wykopaniu na bank zniszczę jednoroczne. W tamtym roku kupiłam 8 cebulek tulipanów " na próbę" bo wiadomo plac budowy kwiatom nie sprzyja... :shock: wykopałam 8 cebul, 5 średnich cebul i około 15 małych cebulek... to jakbym zostawiła w tym kwietniku około 50-60 kupnych posadzonych cebul to jakie bym miała zagęszczenie plus jednoroczne dosadzone .... Chyba że mnie oświecicie i tulipany mają tak - przekwita - wykopuje i mam to samo co posadziłam, i wariant dwa - zostawiam z liśćmi bez przekwitłych kwiatostanów, a wykopuję więcej. Jak to jest ??? :idea:
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5929
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.2

Post »

Jeśli nie obłamiesz nasiennika odrazu po przekwitnięciu,to idzie w nasiona,a nie w cebule.Tulipany robia od 5 do 8 chyba cebulek rocznie ;:224 A ja zrobiłbym tak,że miedzy nie powtykał lilie.I może krokusy jesienne.
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Tulipany cz.2

Post »

A co jeśli nie chce a ni nasion ani cebulek ??? Po przekwitnięciu wykopać?? ( z tym że kwitnienie osłabia cebulkę i ona potrzebuje chyba czasu na regenerację tak żeby z roku na rok kwiaty nie były coraz mniejsze i cebulki też. W sumie mogłabym posadzić krokusy z tym że te wiosenne, i tulipany następnie kwitłyby lilie ... tylko czy do czasu przekwitnięcia lilii liście krokusów i tulipanów nadal ładnie by wyglądały??? Bo jeśli byłyby zielone to mogłabym hurtem wykopać i posadzić późne jednoroczne ..... z tym ze lilia chyba też potrzebuje oddechu po kwitnieniu .... ugrrr nie dziwię się ze na podjazdach królują iglaki ehhhh. Dla żółtodzioba to temat ciężki do ogarnięcia.
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5929
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.2

Post »

Ogólnie sie wykopuje po całkowitym zaschnięciu liści,bo jeśli wczesniej,to osłabiasz cebule.Posadź w koszyczkach,i jak przekitną to wyciągasz,i możesz mieczyki posadzić,ktore ci jesienia zakwitna ;:108
ibizaa
1000p
1000p
Posty: 1778
Od: 9 lut 2011, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

Re: Tulipany cz.2

Post »

Jeżeli nie chcesz przy wykopywaniu tulipanów uszkodzić jednorocznych to możesz zastosować moją metodę.... mianowicie sieję sobie w domu na parapecie np aksamitki czy lwie paszcze, pikuję je gdzieś w maju do niewielkich doniczek (dość późno ale wszystkie dają rade) i wystawiam na dwór, i one sobie pięknie rosną w tych doniczkach do czerwca bo z jego początkiem wykopuję tulipany a na ich miejsce z tych małych doniczek wędrują jednoroczne, które wszystkie się przyjmują bo nie jest uszkodzona bryła korzeniowa :D
Noo ale też wiadomo trzeba mieć miejsce na parapecie, aczkolwiek nie jest potrzebne tego miejsca nie wiadomo ile :D
Marlena1901
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 28 wrz 2014, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka (podlaskie)

Re: Tulipany cz.2

Post »

Witam! Zaczynam przygodę z kwiatami cebulowymi :lol: Wyhodowałam piękne mieczyki frezje i lilie z tulipanami jeszcze nie miałam do czynienia. Mam jednak pewien mały problem, chciałabym posadzić część tulipanów do drewnianych skrzyń, wiszących na ścianie doniczek oraz wiader, troszkę obawiam się, że mi zmarzną w takich małych przestrzeniach i mam w związku z tym pytanie i proszę o rady. Zamierzam posadzić cebule tulipanów do tych wszystkich doniczek itp, zanieść je do piwnicy gdzie jest chłodno i pod koniec lutego lub na początku marca wynieść je na podwórku i umieścić w docelowym miejscu.Czy mogę tak zrobić. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam
Marlena
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Tulipany cz.2

Post »

Jeżeli masz w piwnicy ok zera to jak najbardziej. Powyżej 5 stopni jednak tulipany rosną, a przy 10 st już bardzo intensywnie rosną. Przy braku światła na wiosnę będą do wyrzucenia. Najlepiej jest zadołować je w doniczkach, a na wiosnę jak ziemia rozmarznie wsadzić w miejsce stałe. Ja wsadzam cebulowe od razu do donicy w jesieni i nie marzną ale ja mam dużą donice.
Marlena1901
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 28 wrz 2014, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka (podlaskie)

Re: Tulipany cz.2

Post »

Tylko nie mam gdzie zadołować bo do gruntu będę wysadzała około 300 cebul, doniczek mam około 20 plus jeszcze skrzynki i wiadra. W piwnicy mam gdzieś około 2 stopni lub mniej,na Podlasiu są bardzo mroźne zimy i jest tam tylko małe okienko. To już nie wiem co mam zrobić
Marlena
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Tulipany cz.2

Post »

Ja też będę chciała do doniczki kilka tulipanów dać..W gazetce ogrodniczej była instrukcja jak to robic..I właśnie można zadołować, albo wsadzić do doniczki itp..ale płycej niż w ziemi...doniczkę włożyc np do skrzynk..Cebulki muszą być od siebie w odległości przynajmniej 2 cm, dać na nie ok 1 cm ziemi (płycje niż normalnie) ..Ziemia nie może całkiem przeschnąć..Gdy temp..spadnie poniżej zera donicę ocieplamy..wkładamy np do pudła wyłożonego styropianem..Wolne miejsca wypełniamy liścmi..i przykrywamy np folia, żeby bardzo ziemia nie namakała..
Taki oto sposób znalazłam..Ale nie probowałam jeszcze... :)

-- 29 wrz 2014, o 15:10 --

A ja mam pytanie do tych co sadzili cebulki w ziemi. Czy okrywacie ziemię na zimę czymś ?? Bo zastanawiam się czy je przykrywać, czy spokojnie sobie przezimują w ziemi..
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Tulipany cz.2

Post »

Też jestem z podkarpackiego i nigdy cebulowych nie przykrywam, raz zmarzły mi tylko krokusy,jak ich kret czy jakiś inne ryjec wysadził z ziemi. Straty przez zimę mam, ale przez nornice nie przez mróz.
A doniczki z cebulkami można wsadzić bezpośrednio do płytkiego rowu przykryć lekko ziemią i stroiszem. Tym sposobem jak ty piszesz dawniej pędzono tulipany na Dzień Kobiet. W połowie stycznia wyciągało sie doniczki i do szklarni.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4856
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Tulipany cz.2

Post »

Rozana pisze:Czy okrywacie ziemię na zimę czymś ?? Bo zastanawiam się czy je przykrywać, czy spokojnie sobie przezimują w ziemi..
Tak ja okrywam większość cebulowych
cienką agro włókniną,
ponieważ nasz ogród odwiedzany jest
na przedwiośniu przez stada saren.
Skubią wówczas wszystko co zielone.
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Tulipany cz.2

Post »

emalia112-- ja jeszcze nie próbowałam tego sposobu, co pisałam..Przepisałam go z gazetki.:D Ja w sumie obawiam sie nornic, mrozu i moich psów..Juz mi wykopały co nieco...Dlatego sie zastanawiam co z tym zrobić..Mi tez raz coś wysadziło świeżo posadzony krzew, ale to nie pies..Ale zawsze coś się nie uda..

Mariola54..chyba tak zapobiegawczo okryję, zastananowię się jeszcze..:D
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Tulipany cz.2

Post »

Oprócz mrozu, nornic psów są jeszcze choroby..
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”