Przesadzanie jabłoni

Drzewa owocowe
jutlandia
100p
100p
Posty: 154
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przesadzanie jabłoni

Post »

proszę poradźcie, czy mogę przesadzić jabłoń, około 160 cm, wsadzona jesienią 2012? jeśli tak, kiedy to zrobić (teraz? jesienią?)i jak się za to zabrać?
shuger
50p
50p
Posty: 90
Od: 20 wrz 2010, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: przesadzanie jabłoni

Post »

Najlepiej to by było przesadzać w minionym listopadzie, albo też z początkiem marca, ale biorąc pod uwagę wiek drzewka to polecałbym jeszcze teraz przesadzenie, bo następnej jesieni drzewko będzie starsze i trudniej będzie je właściwie przesadzić.

Co do przesadzania, to należy postarać się obkopać drzewko dość szeroko - przyjmuje się że korzeń sięga mniej więcej tyle od pnia ile gałęzie, zatem mniej więcej tak można zacząć wykopywać, starać się także jak najgłębiej podkopać się pod drzewkiem, ew. dłuższe pionowe korzenie jeśli takie będą trzeba będzie odciąć. Jeśli bryła ziemi pozostanie to najlepiej sadzić razem z nią. Wystającym, odciętym łopatą korzeniom można przeprowadzić cięcie wyrównujące sekatorem. Nowy dołek wykopać większy niż system korzeniowy, przy sadzeniu lekko ubić ziemię i koniecznie bez względu na pogodę obficie podlać.
Po przesadzeniu przeprowadzić cięcie gałęzi. Można ocenić ile procent korzeni zostało odciętych przy przesadzaniu i o taki sam % skrócić gałęzie. W praktyce można skrócić wszystkie gałęzie o 1/3. Powinno być ok.
jutlandia
100p
100p
Posty: 154
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: przesadzanie jabłoni

Post »

bardzo dziękuję, tak zrobię
Norberto
100p
100p
Posty: 108
Od: 23 mar 2012, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Jak przesadzić jabłoń?

Post »

Witajcie.
Mój dziadek ma u siebie pyszną, starą odmianę jabłoni, niestety nie wiem jak się nazywa.
Chciałbym i ja posiadać ten owoc i zachodzę w głowę jak mogę "przetransferować" go na swoją działkę? Jak powinno się to zrobić, aby szanse na pożądany efekt były jak największe?
Jestem totalnym laikiem, więc będę wdzięczny za łopatologiczne wyjaśnienie.

Z góry wielkie dzięki za pomoc :)

Pozdrawiam,
Norbert.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak przesadzić jabłoń?

Post »

Jeśli chcesz "posiadać u siebie owoc" to nie ma problemu - bierzesz jabłko i zanosisz do domu ;:oj

Co do posiadania drzewka - rozumiem, że chodzi o jednak o posiadanie takiego samego, a nie przesadzenie tej konkretnej jabłoni do swojego ogrodu? Przesadzanie nawet starych drzew jest możliwe przy zachowaniu odpowiednich zasad, ale jednak jest to kłopotliwe i istnieje duża możliwość że drzewo padnie.

Jeśli chodzi o posiadanie u siebie takiego drzewka, to najlepszym rozwiązaniem jest szczepienie, np. doszczepienie tej odmiany do już posiadanych u siebie jabłoni (i wyjdzie drzewo dwuodmianowe), albo zaszczepienie na jakiejś podkładce.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... b%C5%82oni
Zielonym do góry!!!
Norberto
100p
100p
Posty: 108
Od: 23 mar 2012, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Jak przesadzić jabłoń?

Post »

Gdyby dzieliło nas kilka/kilkanaście kilometrów, to pewnie bym sobie jabłek naznosił :).
Oczywiście nie chcę przenosić drzewa. Chcę posadzić identyczne u siebie. Niestety nie posiadam żadnej jabłoni, która mogłaby posłużyć do krzyżówki.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przesadzić jabłoń?

Post »

Nie wiem co chcesz krzyżować. Kup w październiku byle jaką jabłoń na podkładce półkarłowej (np M26 lub M7) i posadź. Na wiosnę zaszczep w koronce lub na przewodniku zrazy z tego drzewa, które chcesz mieć i będziesz miał swoje drzewo (możesz wtedy zdecydować, czy chcesz mieć tylko swoją odmianę czy dwie na jednym drzewie) . Na forum o szczepieniu jest cała masa informacji, łącznie z linkami do filmów instruktażowych. A jak boisz się sam to robić to dogadaj się z jakimś szkółkarzem z okolicy i Ci to zrobi.
Cebule
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 kwie 2013, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak przesadzić jabłoń?

Post »

Chyba powyższa opcja jest najlepsza,na wiosnę zaszczepisz i nie będzie lub nie powinno być problemu aby mieć u siebie tą odmianę jabłoni,dziadek też nie wie jak się ona nazywa?
regulamin forum
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Przesadzanie jabłoni

Post »

Witam serdecznie. Chciałabym przesadzić jabłonkę , którą posadziłam w zeszłym roku. Niestety posadziłam ją w złym miejscu, nowe miejsce już czeka tylko nie wiem kiedy mogę to zrobić ?? Czy tak w połowie marca ( jeśli zima nie wróci ) może być czy szybciej ?? Proszę o radę. Pozdrawiam
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Przesadzanie jabłoni

Post »

Kiedy sadziłaś ? Jak jest na dworze to nie widzę problemu, aby przesadzać i dziś. Aby gleba nie była zamarznięta. Im szybciej tym większe prawdopodobieństwo przyjęcia. Odkop jak najwięcej korzeni. Jak ma dużo przyrostów to trzeba ją dość mocno przyciąć i podlewać kiedy będzie sucha wiosna.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Przesadzanie jabłoni

Post »

Witaj Winogrodek. Dzisiaj to już chyba za ciemno :wink: ale jutro jak najbardziej mam sporo czasu i tej odpowiedzi się spodziewałam żeby się nie nudzić za bardzo. Czytałam też o cięciu młodych jabłonek tak więc mniej więcej wiem co i jak przyciąć. W takim razie jutro biorę się do roboty. Dzięki wielkie. Pozdrawiam :wit
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Przesadzanie jabłoni

Post »

Z przycięciem poczekaj ze 3 tygodnie jeszcze. Powodzenia.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Przesadzanie jabłoni

Post »

Dzięki za radę z przycięciem się wstrzymam. Pozdrawiam :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”