Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Z ziemią to ja bym uważała. W zeszłym roku w worku z ziemią miałam mączlika szklarniowego a w tym różne robale. Pisało, że jest parowana i wolna od pasożytów.
Nie zrażaj się, nie poddawaj. Moje nie kwitną od trzech lat ale dalej walczę mimo, żę mnie często irytują :D
Kolekcję można odbudować. A i ja swoich nie wyjmuję z doniczek. Zimują w tej samej ziemi i nic im się nie dzieje. Także tą część ,która kwitnie trzymam w tej samej ziemi. Na gnicie jest taki patent, że cebule muszą rosnąć w ciasnej doniczce, tak 5 -10 mm od brzegu. Wtedy jest je trudniej zalać.
Solaya
50p
50p
Posty: 74
Od: 24 wrz 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Teraz to sam nie wiem co robić...
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

A co tu się zastanawiać :wit odbuduj swoją kolekcję :D Jesteś już trochę doświadczony i wiesz na co zwracać uwagę przy roślinach. Ja w tym roku w czasie zimy zrobiłam błąd, straszny błąd i straciłam całą kolekcję wieloletnich storczyków i anturium, pozostały mi 2 szt storczyków i 1 anturium. Wiem jak wtedy serce boli jak nie ma nadziei na ratunek. Teraz pomału będę znów je zdobywać bo dalej chcę je mieć :D tylko ceny trochę zaporowe ale pomalutku odbuduję swoją kolekcję.
Więc jeśli Ci się podobały to nie rezygnuj z nich choć by zdobądź te za którymi ,,wzdychasz".
Solaya
50p
50p
Posty: 74
Od: 24 wrz 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

No to ok, spróbujemy :wink:

Jolek czy te siewki są nadal aktualne? :wink:
tralaluszy wielkie dzięki, ale dużych cebul to szkoda i przesyłka droga. Gdybyś kiedyś miała jakieś nasionka to przyjmę każdą ilść :wink:
Solaya
50p
50p
Posty: 74
Od: 24 wrz 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Myślałem że gorzej być nie może...
Narcyzy...
Obrazek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Solaya przekopałam z koleżanką katalogi L.Willemse z lat 1995 gdzie kiedyś zamawiałyśmy cebule hippeastrum . Nasiona z tej cebuli http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/oce ... 18f5a.html to być może Hippeastrum Gracilis opisana jako ozdobna z drobnymi pomarańczowo-czerwonymi kwiatami lub inna chyba na 90% nazwana ,,Olbrzymie czerwone" - płonąca czerwień.Innych wtedy czerwonych nie proponowano. W google jest te foto z katalogu http://www.spaldingbulb.co.uk/product/a ... gracilis-/
Solaya
50p
50p
Posty: 74
Od: 24 wrz 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Zobaczymy co z nich wyjdzie :wink:
A po ilu latach będą w stanie kwitnąć? :wink:
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Nie pamiętam dokładnie ale chyba po 6 latach z tym ,że ja szczególnie nie dbałam aby rosły na masę gdy była już wielkości małej główki czosnku więc i cebulka nie jest imponująca.
lucyna78
200p
200p
Posty: 266
Od: 11 mar 2014, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Hippeastrum/ Zwartnica/ Amarylis -tylko prezentacje kwitnień

Post »

Wyniosłam wszystkie przekwitniete kwiaty na ogród, stały tam kilka tygodni. Teraz gdy chciałam zabrac je do domu okazało się że w doniczkach jest pełno robactwa : ;:174 ;:14 Czy mogę wyrzucić całć ziemie, wypłukać dokładnie korzonki i posadzić do nowej ziemi?
Awatar użytkownika
Beaa
50p
50p
Posty: 75
Od: 23 lip 2014, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

No to i ja tu trafiłam :wink:
na dzień matki dostałam pierwszą cebulkę która długo cieszyła moje oczka, kwitła na dwóch pędach

Obrazek

potem dokupiłam jeszcze jednego już kończącego kwitnienie

Obrazek

do dziś byłam przekonana że posiadam amarylisy...
z tego co tutaj czytam są amarylisy i hippeastrum, czym one się różnią bo jakoś nie mogę swoich zakwalifikować :?:
No i widzę że się zagapiłam...moje jeszcze mają jędrne liście, nie wiedziałam że trzeba je zasuszać :oops:
Czy jeszcze zdążę je przygotować do snu zimowego jak teraz zacznę zasuszać ?
Pozdrawiam
Beata
Solaya
50p
50p
Posty: 74
Od: 24 wrz 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Ja nigdy nie zasuszałem swoich, jak przyszedł ich czas to liścia zaczęły schnąć same :wink:
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Ja na początku września wyniosłam swoje do piwnicy. W połowie grudnia wsadzę je w nową ziemię i postawię w świetle.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Lotos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 wrz 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Witam! Zamierzam rozpocząć hodowlę Amarylisów tej jesieni... na samym początku zaznaczę, że nigdy wcześniej nie miałem z nimi do czynienia ale urzekły mnie swoją oryginalnością :) Chciałbym się dowiedzieć (bo słyszałem, że lubią nie za duże doniczki) czy Amarylisowi o średnicy cebuli 12cm wystarczy doniczka o średnicy 17cm? Trochę się pospieszyłem i doniczki stoją już kupione w oczekiwaniu na cebule :)
Wszystkim zainteresowanym rozpoczęciem/rozszerzeniem swojej hodowli - od czwartku w Lidlach w całej polsce bardzo dużo wybór Amarylisów! W wybranych sklepach mają pojawić się olbrzymie za cenę 30zł ale domyślam się na w Lubinie ich nie znajde... ;:oj
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”