Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Lotos życzę Ci udanej hodowli tych oryginalnych kwiatów. Ten rozmiar w zupełności wystarczy. Jest jednak problem, musisz poszukać źródło ze zdrowymi cebulkami. W Lidlu możesz na takie nie trafić. W zeszłym roku były duże cebule z doniczkami, niestety skażone chorobą grzybową. Były też te olbrzymie gdzieś w sprzedaży ale nie pokusiłam się bo w ,,ścisku" były lekko miękkie.
Lotos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 wrz 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź! Z tego co jak na razie zapowiada Lidl mają pojawić się same cebule (nie w ziemi). Masz może dla mnie jakieś rady dotyczące wyboru zdrowej cebuli? Rozumiem, że musi być twarda i nie wilgotna :)
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Moja rada to taka, przejrzyj cały temat łącznie z fotkami i linkami i naprawdę będziesz wiedział na co trzeba zwrócić uwagę. W sprzedaży mogą być w okrywie łuskowej a pod nimi zgaduj zgadula, inne mają ściągniętą łuskę to wtedy łatwo jest przyjrzeć się czy nie ma jakiś plam szczególnie czerwonych, czy piętka jest sucha zdrowa z białymi korzonkami. Z tym posadzonymi już w doniczce też przyjrzyj się dokładnie. :D
Awatar użytkownika
Beaa
50p
50p
Posty: 75
Od: 23 lip 2014, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

whitedame pisze:Ja na początku września wyniosłam swoje do piwnicy. W połowie grudnia wsadzę je w nową ziemię i postawię w świetle.
Takie z liściami wynosisz ?
Pozdrawiam
Beata
Lotos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 wrz 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Wielkie Dzięki! Mam nadzieję, że już tej zimy podzielę się zdjęciami! :D Na dno doniczki mogę wsypać zwykłe kamyczki ogrodowe oczywiście wypłukane czy są jakieś specjalne wskazania? :wink:

-- 28 wrz 2014, o 16:13 --

Beaa stopniowo zmniejszaj a potem całkowicie zaprzestań podlewania. Przygotowując roślinę do odpoczynku, dajesz jej znak żeby się przygotowała i w przypadku mojej babci liście zawsze opadają na czas wynoszenia bo po prostu robią się suche i bardzo słabe :)
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Beaa napisał(a):

Takie z liściami wynosisz ?
Proszę nie cytować podwójnych cytatów, poprawiłem norbert76

Przestaję podlewać na początku sierpnia, więc we wrześniu większość liści jest obumarła, ale zdarza się też, że jakieś okazy nie chcą więdnąć.
Ponieważ u mnie rosną po 4 sztuki w donicy nie mam wyjścia wynoszę wszystkie.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Byłam dziś w Lidlu i oglądałam cebule amarylisów. Piękne, dorodne, nawet olbrzymie , pełne, półpełne i pojedyncze. Aż przemawiały - kup mnie. Przyjrzawszy się im , wszystkie były ,,chore" w większym lub mniejszym stopniu z nalotem czerwonego grzyba ;:131
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Ja Hippeastrum zakupiłam w Lidlu jakiś tydzień temu.Cebula wydawała mi się zdrowa i dziś zauważyłam,że powoli szykuje się do wypuszczenia pędu :D
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Choroba grzybowa nie przeszkodzi w kwitnieniu, szczególnie że rośliny są specjalnie podpędzane. Natomiast niewprawne oko nie dojrzy w porę zagrożenia, kiedyś też tak miałam. Dopiero jak plamistość zaatakowała mi wszystkie okazy ( poza Vittatum - ciekawe!) i musiałam wymieniać kolekcję, nauczyłam się że okazje nie zawsze są dobre.
gapapl - zastosuj chociaż jakąś kwarantannę.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Nie wiem czy w tym czy innym wątku czytałam,że Topsinem można nawet bezpośrednio smarować cebulę.
Wydaje mi się,że moja jest zdrowa,czy taki zabieg zapobiegawczo mogę zastosować?
Awatar użytkownika
martam80
100p
100p
Posty: 176
Od: 26 lut 2012, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą Lubuskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Jeżeli cebula nie ma czerwonych plamek, to nie używaj chemii. Posyp ja cynamonem. Ja smaruję Topsinem tylko czerwone plamy, ładnie zasusza. Nigdy nie moczę cebul.
prymulcia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 maja 2011, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Kupiłam dziś w Lidlu amarylisa:) .Ma już liście,ciekawe jaki będzie kolor.W dwóch doniczkach tydzień temu posadziłam cebulki:)
Jak podlewać same cebulki i z liśćmi i w jakim miejscu najlepiej rosną?Obecnie postawiłam na parapecie,a słońce pojawia się tak koło godz.14 chociaż teraz to już go coraz mniej.
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

A mój hippeastrum zrobił mi niespodziankę. Kwitł w lipcu na balkonie. Sprzątnełam je do domu jakoś pod koniec września i w sumie od końća sierpnia wody nie dostawały i prawie śpią. A dzisiaj patrzę i ... ten co kwitł puszcza pąka :D
A to ci sympatyczna niespodzianka. :)

Przypominam, że jesteśmy forum ogrodniczym, proszę więc używać obowiązujących nazw. Czyli w tym wypadku obowiązującą nazwą jest "Hippeastrum",a nie żaden "Hippeastrek".
Pozdrawiam/norbert76
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”