Co okrywać na zimę?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Co okrywać na zimę?

Post »

Witam Was kochani :wit Jestem bardzo początkująca. Mój ogród powstawał tego lata, a i tak nie powstał do końca. Mam do Was pytanie takie jak w temacie. Rosną u mnie :
-wiciokrzew
-ketmia
-trawy pampasowe
-liliowce
-budleja
-róze
-liatry
-hortensja
i kilka innych których wiem,że okrywać nie muszę.
Czy to co wymieniłam wymaga okrycia?
Czy mam to zrobić już teraz?

Dodam jeszcze że wszystkie są tegoroczne,malutkie...
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Co okrywać na zimę?

Post »

Z tych wymienionych to wiem na 100%, że budleja wymaga okrycia, bo mojej mamie ciągle przemarza (pomimo tego, że jest okrywana). Co do okrywania to się nie znam ale myślę, że jest jeszcze za ciepło na okrywanie roślin.
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
Margita
500p
500p
Posty: 527
Od: 21 kwie 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Co okrywać na zimę?

Post »

Co zrobić z Lagerstroemia indica (podobno najdłużej kwitnący krzew świata)? Mam jedną roślinkę z nasionka, przez dwa lata była w domu. Zeszłej zimy została w ogrodzie, nie okrywana i przemarzły jej gałęzie ale obiła od korzenia i teraz jest to 1 metrowy krzak. Zima była lekka. Roślinka nigdy nie kwitła. Wyrzucić, czy coś zrobić by kwitła. Do domu nie chcę jej już zabierać.
Awatar użytkownika
RAMILA
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 sty 2013, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co okrywać na zimę?

Post »

Trawa pampasowa też raczej zimy w gruncie nie przeżyje, ja tak uśmierciłam swoje 3 sztuki tej zimy a były to już duże rośliny.
Awatar użytkownika
RAMILA
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 sty 2013, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co okrywać na zimę?

Post »

nie wiem jakiego hibiskusa (ketmia) posiadasz ale ja swojego nie okryłam, tylko ścięłam nisko nad ziemią i na wiosnę odbił, w tym roku chyba zrobię mu jakieś okrycie i liczę, że dzięki temu na wiosnę odbije trochę wcześniej, bo wydaje mi się że po tej zimie dość późno wypuścił swoje gałązki, tu na forum ludzie się już mogli pochwalić że mają oznaki życia a mojego jeszcze nie było widać, ale w końcu się pokazał :)
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co okrywać na zimę?

Post »

Gdzieś juz pisałem jak uchroniłem od zimna i wilgoci pampasówkę , natomiast liliowce nie potrzebują okrywania.
Ze sporego kawałka tektury robię tubę obwiązaną sznurkiem, na tyle szeroką , by wiązka ździebeł - związana w snopek,swobodnie sie mieściła. Po ustabilizowaniu takiej "rury" wypełniam ją gałami ze zmiętych gazet (lub ścinkami z niszczarki ), w miarę ciasno. Z góry nakładam czepiec z folii żeby uchronić zawartość tuby od zawilgocenia. Trzy zimy zakończone sukcesem - no, ale co to były za zimy ?
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Co okrywać na zimę?

Post »

Ramila z tego co piszesz wnioskuje że masz hibiskusa bylinowego. Ja mam krzew i wiem już,że okryc trzeba. I to porządnie! :D

Miki nie doczytałam wcześniej twojej wiadomości. Ta tuba wystarcza? Moje pampasówki to tegoroczne rośliny, jak wszystkie z resztą. Chciałabym żeby chociaż raz zakwitły. Potem mogą sobie przemarzać :wink:
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Co okrywać na zimę?

Post »

Margita pisze:Co zrobić z Lagerstroemia indica (podobno najdłużej kwitnący krzew świata)? Mam jedną roślinkę z nasionka, przez dwa lata była w domu. Zeszłej zimy została w ogrodzie, nie okrywana i przemarzły jej gałęzie ale obiła od korzenia i teraz jest to 1 metrowy krzak. Zima była lekka. Roślinka nigdy nie kwitła. Wyrzucić, czy coś zrobić by kwitła. Do domu nie chcę jej już zabierać.
Kiedyś się w Lagerstroemię bawiłem ,tak że wiem że w gruncie w Polsce nie ma szans.
Jak będzie lekka zima jak poprzednia to właśnie jak piszesz przemarzną gałęzie ,ale przyjdzie cięższa i wymarznie całkowicie .
Na kwiaty z gruntu nie ma szans.
Trzeba by ją gdzieś schować przed mrozami i wysadzić na wiosnę to wtedy może zakwitnąć.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Co okrywać na zimę?

Post »

Kasienkar pisze:Z tych wymienionych to wiem na 100%, że budleja wymaga okrycia, bo mojej mamie ciągle przemarza (pomimo tego, że jest okrywana). Co do okrywania to się nie znam ale myślę, że jest jeszcze za ciepło na okrywanie roślin.
Nie każda metoda okrycia jest skuteczna. Budleja jest wrażliwa na zalewanie korzeni. Nie lubi mieć zimą "mokrych nóg". Dlatego warto obsypać krzew piaskiem albo trocinami pochłaniającymi wilgoć. Sam krzew sadzimy w miejscu suchym w którym nie będzie narażona na podmakanie w trakcie roztopów.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
a_g_a
200p
200p
Posty: 207
Od: 25 sie 2011, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Co okrywać na zimę?

Post »

obita pisze:Witam Was kochani :wit Jestem bardzo początkująca. Mój ogród powstawał tego lata, a i tak nie powstał do końca. Mam do Was pytanie takie jak w temacie. Rosną u mnie :
-wiciokrzew
-ketmia
-trawy pampasowe
-liliowce
-budleja
-róze
-liatry
-hortensja
i kilka innych których wiem,że okrywać nie muszę.
Czy to co wymieniłam wymaga okrycia?
Czy mam to zrobić już teraz?

Dodam jeszcze że wszystkie są tegoroczne,malutkie...
Witam
Z roślin jakie masz u siebie posiadam: wiciokrzew,ketmię,liliowce,budleję, róże, liatry i hortensję. Wiciokrzewa, ketmii, liliowców, liatr nie okrywam ( jestem z ciepłego regionu-Dolnośląskie). Róże kopczykuję, hortensję kopczykuję i okrywam gałęziami choinkowymi ( przed świętami można kupić u sprzedawców choinek), budleję okrywam tylko gałęziami z choinki i to wszystko. Weź jednak pod uwagę, że Twoje roślinki są młode, więc może tej zimy warto je zabezpieczyć.
Możesz mieć trudności z przezimowaniem trawy pampasowej.
lavaneya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 sie 2014, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Co okrywać na zimę?

Post »

Ja pampasówkę trzymam w doniczkach i na zimę przenoszę do piwniczki. Bardzo to kłopotliwe, jednak zostawiona na zewnątrz zawsze mi wymarzała :(
Awatar użytkownika
bunia79
500p
500p
Posty: 514
Od: 25 cze 2012, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Co okrywać na zimę?

Post »

Moja trawa pampasowa nieżle się rozrosła , tak czytam i czytam i doszłam do wniosku, że pewnie trzeba będzie wykopać ;:134 Jakoś ;:219 A co potem?
Cebule
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 kwie 2013, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co okrywać na zimę?

Post »

Zdecydowanie trzeba będzie wykopać,ja tak samo zawsze przenoszę do piwnicy gdzie jednak te warunki ma o wiele lepsze niż na zamarzającym gruncie,szczerze to nie wiem czy przetrwa całą zimę na dworze.
regulamin forum
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”