Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Jerzy, dziękuję za tak pozytywną ocenę moich Adenium oraz podpowiedzi, jak z nastaniem wiosny ukierunkować się na dalsze ich kształtowanie i poprawianie ogólnego ich wyglądu. Tak jak już tu na Forum kilka razy zaznaczałem, najbardziej zależy mi na ładnie ukształtowanym - rozrośniętym kaudexie, rozrastających się na powierzchni podłoża korzeniach, niskiej zwartej koronie i dopiero w następnej kolejności, oczekuję na moich Adenium, kwiatów. Ponieważ w formowaniu Adenium nie miałem doświadczenia i nadal uczę się, podpatruję, korzystam z każdej dobrej rady w tym temacie, dlatego skrzętnie wykorzystam każdą Twoją sugestię, jak w dalszym ciągu postępować z moimi roślinami. Przewertowałem już dość sporą ilość tajskich stron o uprawie i kształtowaniu tych roślin, chociaż korzystam tylko wizualnie, bo ich język jest dla mnie "czarną magią", ale z treści filmów można wywnioskować o co chodzi.
Teraz czeka mnie w najbliższych dniach, wniesienie Adenium do wewnątrz, "poupychania" na parapetach i cierpliwie wyczekiwać za oknami pierwszych oznak wiosny, nadejścia pogody z temperaturą umożliwiającą "wyeksmitowanie" roślin na świeże powietrze i umożliwić im większy dostęp do naturalnego światła słonecznego.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Mój pająk tak wyglądał wiosną tego roku.

Obrazek

Teraz zachciało mu się wabić owady kwiatami, dostał pączki kwiatowe na trzech nogach, trochę spóźniona decyzja ale kwiaty wyrastające prawie z ziemi to może być ciekawy widok.

Obrazek

Zacząłem w dni pochmurne doświetlać roślinę aby nie zgubiła pąków.

Obrazek

Ciekawe jakie będą kwiaty, w pąkach widoczny jest jakby różowy kolor.


Kiedy wpiszecie w google słowo "adenium" wyświetli się między innymi "strona internetowa, której właściciele sprzedają nasiona i sadzonki adenium.
Dają gwarancję koloru nawet na pełne kwiaty na roślinie. Kiedy zadzwoniłem i spytałem dlaczego nie mają w swojej galerii roślin o pełnych kwiatach, pani stwierdziła, że dopiero posadzili w tym roku te rośliny a dostawca z Tajlandii zapewniał o gwarancji kolorów.
Nasiona są sprzedawane dość drogo, ja kupiłem parę nasion ale tańszych, roślin o pojedynczych kwiatach.
Rośliny o pojedynczych kwiatach koloru czerwonego, różowego, białe (z plamkami)przenoszą cechy matki na nasiona warto więc w takie się zaopatrzyć. Ciekawe są kolory czerwone, różowe i o intensywnym zapachu.
Jeśli ktoś chce ryzykować i kupić nasiona roślin o pełnych kwiatach to jego wybór.
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12401
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Obrazek
finflon
50p
50p
Posty: 77
Od: 18 paź 2014, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Ciekawe jakie będą kwiaty, w pąkach widoczny jest jakby różowy kolor.
- Jerzy, widać już efekty na tak formowanej roślinie. Będę niecierpliwie czekał na fotki z kwiatami. Tak patrzę i dochodzę do wniosku, że po przekwitnięciu i gdy "pazurki pająkowi" urosną, będziesz miał całkowicie zapełnioną donicę, bardzo dobrze ukorzenionymi roślinami.

Locutus - piszesz w wątku: "Doniczkowce Lokiego", że masz problem z przędziorkami na mimozie. Wydaje mi się, że nie mniejszy problem ma to Adenium z tymi pajęczakami. Tak rozmnożona "populacja" tych szkodników, może bardzo znacznie osłabić roślinę, piszę to na podstawie własnego przykrego doświadczenia. Czeka Cię raczej długa i uciążliwa "wojna" z tak zaawansowaną inwazją. Mogę jedynie podpowiedzieć, naprzemienne opryski różnymi - przynajmniej trzema - co 7 - 10 dni. Możliwe, że Twoje Adenium zaatakowały również wełnowce (?), nie znam tych szkodników dlatego piszę, że możliwe - muszą wypowiedzieć się znawcy tematu. Moim zdaniem, to Adenium wymaga szczególnej opieki, ze względu na bardzo ładny kolor kwiatów.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Dorotkaf123
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 15 paź 2014, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Witam :wit a oto moja kolekcja :) kilka z roślin jest po przejściach z przędziorkami więc wyglądają niefajnie ale to nic też je pokażę :) Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

-- 20 paź 2014, o 15:40---
Obrazek Obrazek

Pierwsze zdjęcie to moja 3latka wysiana z nasion jeszcze nie kwitła :( a na następnym zdjęciu moje nowe nabytki zakupione na all.....o :)

Proszę nie pisać post pod postem, ale korzystać z opcji "edytuj"/norbert76
Dorotka :)
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Masz kilka bardzo ładnie zapowiadających się roślin. Uszkodzenia spowodowane przez przędziorki są bardzo widoczne i bardzo osłabiły zaatakowane rośliny. Musisz bardzo zwracać uwagę, bo bardzo możliwy jest nawrót - wtórny wylęg przędziorków szczególnie, że zbliżają się korzystne warunki dla ich rozwoju: suche i ciepłe powietrze od centralnego ogrzewania.

Niepokazywane jeszcze na zakończenie sezonu moje Adenium obesum, które w tym roku kwitło dwa razy. Od dłuższego czasu wszystkie moje Adenium stoją na "sucho", chcę żeby poszły na m/w 2 - 3 miesiące "spać", ale jak do tej pory moje zabiegi spełzają na niczym, sporadycznie ich listki zasychają. Kaudexy mają "napompowane" do granic ich pojemności, są bardzo twarde:

Obrazek

Obrazek

- oraz fotki jednego z moich Adenium arabicum:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

W 2013 roku przeznaczyłem jedno małe adenium obesum na "hodowlę hydroponiczną", umieściłem je w specjalnej doniczce przeznaczonej do hydroponiki z dodatkowym pojemnikiem na wodę.

Obrazek

Na wiosnę 2014 roku roślina wyglądała tak.

Obrazek

Doniczka przeznaczona była do podłoża nie hydroponicznego, ale była dołączona ziemia, oczywiście dałem swoje podłoże również z dodatkiem ziemi. Dolewałem wodę z nawozami sztucznymi do pojemnika co trzy dni aby korzenie mogły korzystać z mieszanki i żeby nie wysychały.
Na dzień wczorajszy drzewko wyglądało tak. Doniczka ma 11 cm, kaudeks z jednej strony dotyka do ścianki z drugiej brakuje 2 cm, średnica kaudeksu wynosi więc 9 cm.

Obrazek

Korzenie zanurzone w lekkim roztworze nawozowym dobrze pobierają związki mineralne i wytwarzajądużo młodych przyrostów.

Obrazek

Korzenie, które nie dostają się do roztworu wysychają.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
x-u-3
---
Posty: 285
Od: 20 kwie 2013, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Jerzyku super !!!

Co prawda uprawiam w hydro rośliny , ale adenium nie przyszło mi do głowy . Efekt super .
Mam prośbę poniżej przedstawię moje adenium wysiane w lutym br . Miało to być adenium Obesum Norasing i pełnych kwiatach jednak coś mi mówi że to nie będzie Obesum ;:224

Obrazek

A tu moje czerwcowe sadzonki z przycinania adenium Obesum

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Ula

Porównałem młode liście Twojej rośliny do listków arabicum i socotranum.
To z pewnością jest obesum.
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
x-u-3
---
Posty: 285
Od: 20 kwie 2013, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Dziękuję Ci bardzo Jerzyku . Ciesze się bardzo , bo w takim razie jest szansa , że będzie zgodne z nazwą .
Z 4 sztuk to jedno się tak samoczynnie rozgałęziło , pozostałe będą przycięte na wiosnę , żeby uzyskać koronę.
Dodam, że kaduks ma już grubość dwuzłotówki. Musiałam je już przesadzić do większych doniczek bo korzenie powychodziły dołem i na jednym zaczęły podsychać końcówki liści. Teraz jest już ok.
Awatar użytkownika
piterrs
100p
100p
Posty: 143
Od: 19 maja 2012, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warszawa

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Moje pierwsze kwiaty Adenium - hodowane od nasionka - odwdzięczyło się :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A dzisiaj wygląda już tak :)
Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejne z tego samego roku - również wypuściło pączki - mam nadzieję, że doczekam się również innego koloru niż biały :)

Pozdrawiam
Pit
Awatar użytkownika
Dorotkaf123
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 15 paź 2014, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.7

Post »

Witam was kochani napiszcie proszę czym podlewacie że macie takie piękne kwiaty :)

piterrs te białe kwiaty są bardzo piękne tym bardziej że hodowane z nasionka podziwiam :)

Jeszcze chciałam zapytać Uli ile lat miała przycinana roślinka że na szczepkach wyrosły kwiaty są piękne :)


A chciałam jeszcze dodać że "Pająk" Jerzyka jest superrr ;:138 może te moje adenium bez liści które przeżyło nalot przędziorków popróbuję powyginać ;:oj tylko boję się że go zniszczę

Pozdrawiam Was Kochani :)

Tekst poprawiony - proszę nie używać drukowanych liter/norbert76
Dorotka :)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”