Drzewko truskawkowe (Arbutus unedo)

Rośliny doniczkowe
izabela14
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 lut 2012, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Moje drzewko obecnie kwitnie,wczoraj spadł ostatni owocek z tych ,które zawiązały się zeszłej zimy,a dopiero teraz dojrzały.
Tak wyglądało 2 tygodnie temu
Obrazek
Obrazek
A tak dzisiaj
Obrazek
Obrazek
I owocek
Obrazek
Obrazek

Owoce w smaku są słodko hmmmm.....lekko kwaśne o konsystencji "rozbebłanego"budyniu
Moja nieuleczalna choroba, cz.2
poszukuję ,sprzedam
Miłość Boga nie polega na tym,żeby chronić nas przed nieszczęściem ,ale na tym,że obiecuje być przy nas ,kiedy nas dotknie
dominikj
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 lip 2014, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Witam,
od wiosny jestem posiadaczem drzewka truskawkowego ? na początku miałem jedno, ale jak przeczytałem gdzieś, że do lepiej mieć dwa do zapylania to kupiłem drugie i posadziłem obok pierwszego ? musiałem jednak kupić z innego miejsca i drzewka różnią się wyglądem. Drzewka całkiem dobrze się rozwijają, co widać na zdjęciach

http://1drv.ms/1opHCyR

Mam jednak parę pytań:
1. Starsze drzewko ma mnóstwo kwiatów jednak z tego, co czytam to musi mieć drugie drzewko do zapylania ? to drugie nie ma jeszcze w ogóle kwiatów, więc mam pytanie czy z jednej rośliny jest szansa na jakikolwiek owoc, bo kwiatów jest mnóstwo?
2. Zaczynają opadać mi te dzbanki z nasionami ? czy mogę z nich wysiać nowe roślinki? Czy coś trzeba z nimi w tym celu zrobić (stratyfikacja?)
3. Drugie drzewko jest kompletnie inne ? czytałem, że w przypadku roślin obcopylnych to dobrze jak są inne, ale z drugiej strony muszą być ?kompatybilne? żeby się zapylały. Pytanie czy w przypadku tej parki tak jest?
4. Czy ktoś może interesował się przycinaniem drzewka w stylu bonsai?
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Dzbanki z nasionami? :shock:
Zielonym do góry!!!
dominikj
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 lip 2014, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Założyłem, że w tym, co roślina zrzuca są nasiona

http://1drv.ms/1wBuaMh

Chyba, że to zmarnowane owoce?
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

To raczej kwiaty - pewnie za zimno żeby zawiązały owoce.
Zielonym do góry!!!
Amato2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 sty 2014, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

[quote="izabela14"]Moje drzewko obecnie kwitnie,wczoraj spadł ostatni owocek z tych ,które zawiązały się zeszłej zimy

Witaj izabela14 mogłabyś napisać w jakich warunkach i jakiej temperaturze przechowywałaś swoje drzewko truskawkowe, aby cieszyć się w następnym roku jego owocami? Moje drzewko zrobiło mi w tym roku niespodziankę i pierwszy raz zakwitło, niestety nie wiem w jakiej teraz temperaturze je przechowywać, ile światła potrzebuje, no i czy mimo zimy mam je czymś nawozić? Byłabym wdzięczna za pomoc.
Awatar użytkownika
Kahlan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 lis 2014, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Witam, niedawno kupiłam drzewko truskawkowe na allegro. Roślinka, która do mnie dotarła ma plamki na liściach. Czy mam czym się niepokoić? Nie chcę jej zmarnować..


Obrazek

Obrazek

Obrazek
izabela14
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 lut 2012, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Majena drzewko zimowałam w pokoju, przy drzwiach balkonowych o wystawie wschodniej.Z temperaturą to bywało róznie,czasem nawet ponad 20 stopni ,a czasem mniej niż 15 .Ale tak średnio to około 18/19 stopni ,podlewałam tylko wtedy jak ziemia na wierzchu była sucha.Przez zimę nie stosowałam żadnych nawozów.W tym roku,od czerwca podlewałam kristalonem pomarańczowym,pierwsze kwiatuszki zakwitły już w sierpniu.Od początku października nie podlewam juz żadnym nawozem,chociaż zastanawiam się czy nie użyć od czasu do czasu kristalonu bo kiści z nierozwiniętymi kwiatuszkami oraz małych owocków jest całkiem sporo.
Mam nadzieje ,że trochę pomogłam ,w razie pytań pisz :)

Kahlan te roślinki często mają takie plamki, na moim drzewku właściwie cały sezon pokazują się takie plamki na listkach.Na szczęście nie ma to wpływu na wzrost czy kwitnięcie rośliny.
Moja nieuleczalna choroba, cz.2
poszukuję ,sprzedam
Miłość Boga nie polega na tym,żeby chronić nas przed nieszczęściem ,ale na tym,że obiecuje być przy nas ,kiedy nas dotknie
babcia52
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 wrz 2014, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Ciekawa krzewinka to / drzewko truskawkowe / ? :) a liście ma podobne do liścia laurowego ? :) Lucyna.
dominikj
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 lip 2014, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Czy ktoś może mi pomóc z moim drzewkiem truskawkowym. Przez całe lato nie było z nim problemu - mogę nawet powiedzieć, że rozwijało się bardzo dobrze. Gdy przyszły pierwsze niższe temperatury wniosłem je do domu i tam postało prawie miesiąc i wszystko wyglądało ok. Na wszystkich świętych wyjechałem na 3 dni i przestawiłem je bliżej okna balkonowego ale też bliżej kaloryfera - po przyjeździe coś się stało z drzewkiem. Dostało dziwnych plam i listki zaczęły usychać. Pomimo powrotu do starego miejsca drzewko ciągle traci liście - widać to na zdjęciach. Nie jestem pewien czy chodzi o kaloryfer bo on nie grzał non stop tylko parę razy załączał się by dogrzać do 20 stopni. Być może niepotrzebnie nawiozłem je florovitem. Nie wiem co mam teraz zrobić z roślinką ;( ?

http://1drv.ms/1ueZONq
Awatar użytkownika
Kahlan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 lis 2014, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Dziękuję za pocieszenie izabela14, kamień spadł.. Mam nadzieje, że roślinka przezimuje bez większych uszczerbków i kiedyś doczeka się owoców :wink: Pozdrawiam
Amato2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 sty 2014, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Bardzo dziękuję za informację Izabela14, obawiam się tylko, że u mnie będzie mieć za niską temperaturę. Ale miło w końcu zobaczyć, że u kogoś ta roślinka zaowocowała :) Gratuluję ;:138
Amato2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 sty 2014, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Izabela14 możesz mi napisać jaką masz odmianę drzewka truskawkowego? Byłam dziś skontrolować swoje drzewko i moje drzewko ma białe kwiatuszki. Przyznam się, że myślałam, iż nie ma innych odmian, aż do momentu kiedy ujrzałam Twoje śliczne drzewko. Czytałam gdzieś, że roślinka ta lepiej rośnie jak są przynajmniej dwie roślinki, więc fajnie byłoby mieć tą drugą o innych kwiatach.
Moje drzewko na dzień dzisiejszy wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”