Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Entek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 sie 2011, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Peryferia W-wy

Re: Ślimaki nagie - bariera

Post »

marcinpruszcz pisze:A co do tej siatki, to zatrzyma tylko takie egzemplarze, które nie dadzą rady się przecisnąć przez oczko... Czyli ślimacza horda i tak dostanie się do środka. Gdybając dalej odnośnie tych kolców u góry, to przecież ślimak nie rozwija takich prędkości żeby się na takowy nabić... Jeżeli potrafią przemieszczać się po kolczastych roślinach to i po siatce dadzą radę...
Ślimak będzie wspinał się po siatce niejako do góry nogami. Jego podeszwa będzie przyczepiona do siatki na bardzo małej powierzchni - tylko na drucikach siatki - zatem grawitacja powinna spowodować, że nie będzie w stanie się utrzymać - dodatkowo kolce na końcu nie dość że utrudnią przejście na drugą stronę, to dodatkowo jeszcze zmniejszą powierzchnię jaką stopa przylega do siatki.
Co tutaj gdybać, spróbuję coś takiego zmontować i dam znać jak się sprawy mają.
Jeżeli chodzi o małe sztuki, to zauważyłem, że żerują one w miejscu wylęgu, dopiero gdy osiągną większe rozmiary zaczynają migrować w nowe miejsca. Są one już na tyle duże, że mogą się nie przecisnąć przez 5mm oczka.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ślimaki nagie - bariera

Post »

Obawiam sie , że przez 5 mm oczka przecisną się gdy będa zdeterminowane by po drugiej stronie coś capnąć
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ślimaki nagie - bariera

Post »

Moja rada - biegać naokoło ogrodu rano po rosie z woreczkiem i zbierać, zbierać, zbierać - nikt tego tałatajstwa nie chce jeść!
Ja już nawet w ciemno wiem, gdzie będą jajka ślimacze, też nie umiem opanować inwazji!

Entek, czekam na wieści.
Basia
Wojciech M
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 mar 2010, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Vung Tau
Kontakt:

Re: Ślimaki nagie - bariera

Post »

Można się bawić w zbieranie ślimaków itd. tylko po co? Zdrowych roślin wyrosłych na dobrze zbilansowanej mineralne glebie ŚLIMAKI NIE JEDZĄ. Doby Pan Bóg stworzył ślimaki, robaki i choroby roślinne by pokazać jakich roślin ludzie mają nie jeść (bo zostaną zżarte przez "szkodniki"). Sam gdy mieszkałem w Anglii ściółkując glebę grubą warstwą materii organicznej (liście, gałęzie itd. wytłoczyny od owoców i warzyw) miałem hordę ślimaków. Nie jadły one moich roślin (zieleniny). Musiałem tylko zmywać z nich (roślin) śluz, bo prawie całe były nim pokryte.

pH gleby powinieneś mieć gdzieś około 6.5, stosunek wapnia do magnezu 7:1. Stosunek fosforu (P: K) do potasu 1:1. Do tego "luksusowy" poziom miedzi, cynku, boru. Powinien być dobry poziom żelaza (o to raczej w PL nietrudno) i manganu.

Zalecenie: uzupełnić brakujące składniki mineralne a oprócz tego dać minimum 1 tonę mączki skalnej (bazaltowej, granitowej, kamiennej...) na ha (by pokryć zapotrzebowanie na pierwiastki śladowe i ultraśladowe). Do uzupełnienia sodu (jeśli będzie taka potrzeba) polecam użyć soli morskiej O'Sole) - również dostarczy ona pierwiastków śladowych.
Zapraszamy do regulaminu FO
boefstrogonov
100p
100p
Posty: 110
Od: 8 maja 2014, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki nagie - bariera

Post »

Dzień dobry,

ostatnio w sklepie widziałam żel do odstraszania ślimaków firmy T.... . Z tego, co pamiętam jest "BIO", więc nie jest szkodliwy. "Wylewa" się go wokół rośliny, którą chcemy chronić. Ma stanowić barierę tak dla nagich ślimaków, jak innych. Koszt, to około 20 zł... Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z w.w.?

Pozdrawiam

boef
Czytam regularnie. Piszę dużo rzadziej.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ślimaki nagie - bariera

Post »

Zdam relację jak zastosuję wapno palone.
Trzeba wysypywać je jako barierę wieczorem, po 30-60 minutach powtórka.
Wieczorem wychodzą na żer, mam nadzieję zabezpieczyć w ten sposób swój warzywniak.
W części ozdobnej nadal będę sypała granulki.
boefstrogonov
100p
100p
Posty: 110
Od: 8 maja 2014, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki nagie - bariera

Post »

Comcia, jeżeli można zapytać... Jakiego proszku używasz i jaka jest jego wydajność i cena (około)? Wnioskuje, że jest skuteczny.

Pozdrawiam

boef
Czytam regularnie. Piszę dużo rzadziej.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ślimaki nagie - bariera

Post »

Do tej pory używałam granulek ( kupuję od razu duże opakowanie 1 kg ) ale tylko w części ozdobnej, na warzywniak tego nie wysypię. Dopiero teraz mam zamiar zastosować wapno palone bo podobno jest skuteczne a nie zatruję sobie warzywniaka, najwyżej zmienię pH gleby.
I jeszcze jedno, zacznę walczyć zanim coś wysieję czy posadzę by zmniejszyć ich populację już na początku sezonu.
Niestety mam ich mnóstwo bo mam mocno zarośniętą działkę a to dla nich idealne środowisko, więc na razie jest 2:1 dla ślimaków. :twisted:
Awatar użytkownika
ellcia
500p
500p
Posty: 533
Od: 12 lis 2012, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ślimaki nagie - bariera

Post »

Wyczytałam ostatnio sposób: plasterki ziemniaków i deski. Kroisz ziemniaki na plasterki, wieczorem układasz je tak co 20 cm, przykrywasz deską, podobno ziemniaki mają być ich przysmakiem i rano zbierasz "zgromadzenie"...nie wiem cy to skuteczne rozwiązanie, bo dopiero wyczytałam. Ja na co dzień, do młodych roślinek, żeby wyrosły stosuję trociny - osypuję roślinkę tak na 20 cm naokoło trocinami, jak już zmniejszy się ilość, a roślinka jeszcze mała, to dokładam i dzięki temu ślimaki ich nie dopadły...a taka ilość trocin raczej nie widzę, by miała jakieś działanie uboczne na rośliny, może troszkę zakwaszają ziemię, ale są jedyną skuteczną barierą dla ślimaków i nie muszę, co wieczór latać i je zbierać... ;:32
boefstrogonov
100p
100p
Posty: 110
Od: 8 maja 2014, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki nagie - bariera

Post »

Ale mnie zaciekawiłaś tymi ziemniakami! Normalnie z pobudek czysto naukowo-badawczych przygotuję przysmak ślimakom:) Pękam z ciekawości!
Czytam regularnie. Piszę dużo rzadziej.
Awatar użytkownika
ellcia
500p
500p
Posty: 533
Od: 12 lis 2012, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ślimaki nagie - bariera

Post »

Mam nadzieję, że rzeczywiście ziemniaki skutecznie odwrócą uwagę ślimaków od naszych roślinek... :D Tak mi się wydaje, że jak tą deską przyłożysz plasterki ziemniaków, to musisz ją tak położyć, by ślimaki miały szpary, by mogły się wcisnąć i uznać, że są wystarczające warunki, że spokojnie przetrwają upalny dzień, pewno najlepsze będą takie stare deski, zbutwiałe z mchem...;:32 a swoją drogą, jak masz małego psa, to parę sztuk w ogródku można tolerować, bo wtedy nie musisz zbierać po swoim pupilu...wyprowadziłam moją sunię na dwór, a kiedy później chciałam pozbierać znalazłam sporą grupkę ślimaków, jak poszłam w to miejsce jeszcze raz po pewnym czasie nie było nic do zbierania... ;:111
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ślimaki nagie - bariera

Post »

Pod deskami czy kamieniami jak są szpary to w dzień jest masa ślimaków, chowają się tam przed upałem.
Ja się tego tak brzydzę że nie wyobrażam sobie by specjalnie coś rozkładać a potem je zbierać.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ślimaki nagie - bariera

Post »

Aczy ktos wypraktykował preparat z nicieniami ?
Bardzo drogi ale jeśli skuteczny ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”