Celozja grzebieniasta, pierzasta

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2471
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Celozja Pierzasta

Post »

Planuję kolejny sezon i myślę nad celozją :roll: Pisałam tu w poprzednim sezonie, że nie powiodło mi się. Czy nasiona należy przysypać? Czy przykryć doniczkę folią? Jakiej temperatury potrzebuje do skiełkowania? ;:111
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Celozja Pierzasta

Post »

Nasion nie przysypywałam, podobno do kiełkowania potrzebują światła. Pudełeczko z wysianymi nasionami przykrywam folią spożywczą, w której robię nożem małe dziurki i stawiam do wykiełkowania na kaloryferze ( nie bardzo gorącym i nie bezpośrednio, tylko na podkładce). Jak tylko wykiełkują, odkrywam i stawiam na parapecie. Potem siewki pikuje, zwykle kilka osobno np. do kubeczków jednorazowych, a resztę do zbiorczego pojemnika w odstępach.
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2471
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Celozja Pierzasta

Post »

Kasiu, dziękuję za dokładne objaśnienie ;) Napisz, kiedy najlepiej wysiać
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Celozja Pierzasta

Post »

Wysiewałam końcem lutego. Pewnie w tym roku też tak wysieję. Miałam odmianę wysoką, trochę je uszczykiwałam, by się rozkrzewiły.
W tym roku będę siała pierwszy raz ze swoich nasion.
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2471
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Celozja Pierzasta

Post »

Życzę Ci powodzenia. Chwal się rezultatami. Ja tez odszukam swoje nasionka i wysieję w lutym :wit
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Celozja Pierzasta

Post »

I wzajemnie, niech nam cudnie rosną...
Pozdrawiam, Kasia
kouokouo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sty 2015, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Celozja Pierzasta

Post »

Witajcie.
Mam pytanie.. w kwietniu 2016 roku wychodzę za mąż i marzy mi się ubrać stoły weselne celozjami pierzastymi.
Zastanawiam się, czy możliwe jest, aby w warunkach domowych (cały czas w mieszkaniu) wyhodować kwitnącą celozję w taki sposób, aby kwitła w kwietniu? Przypuśćmy, że posiałabym ją w październiku. Myslicie, że udałoby się ją wyhodować?

Proszę o opinie, bo jestem totalnym laikiem, jeżeli chodzi o wysiewanie celozji :)
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6234
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Celozja Pierzasta

Post »

Jedyna szansa to doświetlanie specjalnymi lampami - ale za efekty niestety nie ręczę.
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
Krzysztof81
100p
100p
Posty: 133
Od: 19 sty 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świdwin

Re: Celozja Pierzasta

Post »

Ja bardzo lekko przysypuję. Używam bardzo drobnego sitka. Po przysypaniu lekko widać nasiona. Niby nie powinno się przysypywać, ale dzięki temu nasiona nie wysychają. Temperatura podczas kiełkowania ok 20-24 stopnie czyli jak większość roślin. Z sianiem czekam do 15 lutego. Celozja nie lubi zimna to nie ma co się spieszyć. No chyba, że ktoś nie może wytrzymać :wink:

Obrazek
Celozja pierzasta Kimono. Połowa maja 2014r.
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Celozja Pierzasta

Post »

Piękna. Mam jedną torebkę, na razie czekam. Mam nadzieję, że niezle wschodzi, chcę ją mieć w skrzynkach, donicach. Czy to dobry pomysł ?
Awatar użytkownika
Krzysztof81
100p
100p
Posty: 133
Od: 19 sty 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świdwin

Re: Celozja Pierzasta

Post »

Mi osobiście ta odmiana średnio się udaje, zależy od wiosny i lata. Rok temu było bardzo ciepło. Jeśli wiosna będzie zimna to będzie słabo rosła i nawet w maju może zamierać. Deszczowe lato będzie powodować, że pióropusze będą zagniwać. W żadnym wypadku nie podlewać z góry. Jest to roślina zjawiskowa, ale nie polecam jej dawać do skrzynek balkonowych, tarasowych czy donic jako roślinę główną. Ta celozja rośnie do ok 15 cm. Są odmiany trochę wyższe ok 20-25cm i się mocniej krzewią. Są trwalsze. U siebie obsadzam jedną misę o średnicy 44cm.
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Celozja Pierzasta

Post »

Nie piszę na opakowaniu jaką ma wysokość, więc nie wiem. Mam taką dużą misę, to możę też do niech posadzę jeśli oczywiśćie coś wyjdzie z tego wysiewu. Szkoda , że to taka delikatna roślina. A ja za dużó różnych poślin chcę mieć i nie wiem czy to dobrze, może powinnam na początku postawić na mniejszą ilość. Mogę sie pogubić w tym wszystkim. :wink:
Awatar użytkownika
Krzysztof81
100p
100p
Posty: 133
Od: 19 sty 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świdwin

Re: Celozja Pierzasta

Post »

Google Twoim przyjacielem :) Czasem są opisy. Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Fajnie, że lubisz tak rośliny, ale najlepiej chyba w głównych kompozycjach stawiać na sprawdzone rośliny, a próbować na pobocznych. Brak ich np. w lipcu nie wywoła w ogrodzie widocznej pustki :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”