Zioła na działce cz. 1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5839
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Miętę też ostatnio przesadziłam do pojemnika bez dna, bo strasznie sie rozłaziła.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
rivendel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2030
Od: 28 sie 2008, o 22:29
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Dziękuję wszystkim za porady, jednocześnie przepraszam za jakiś postowy..bełkot... :oops:
Wczoraj normalnie zwariowała mi klawiaturka, pisałam coś innego, coś innego wychodziło :oops:
Pozdrawiam-AgnieszkaIntro, czekanie na wiosnę
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 22038
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

oliwka pisze:Miętę też ostatnio przesadziłam do pojemnika bez dna, bo strasznie się rozłaziła.
Ja też mam miętę w donicy bez dna oliwko,ale tę klasyczną,
natomiast m.wonną z w białozielone listeczki - uprawiam luzem na grządce .
Ponieważ podlewam bardzo skąpo zielnik może dlatego nie rozłazi mi się zbytnio a
może jeszcze jest za młoda na wędrówki po ogrodzie ma dopiero 4 lata. :D

Narzekam natomiast na rukolę(jej inna nazwa to rokieta siewna) i postanowiłam ją tępić za wszelką cenę.
Jeśli ktoś ją uprawia i nadal chce ją mieć to podpowiadam - nie dopuszczajcie do kwitnienia :oops: jest wszędzie,wszędzie i wszędzie nawet w dużych odległościach od zielnika. :)
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5839
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Miętę pieprzową wyrzuciłam całkiem, już nad nią nie panowałam :cry:
A do pojemnika dałam taką bardzo ładną odminę zielono-białą, nazwy niestety nie pamietam.
Przez kilka pierwszych lat rosła sobie grzecznie, a potem jak sie zadomowiła, to zaczęła zarastać wszystko wokół.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Grregorr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 wrz 2008, o 14:38
Lokalizacja: okolice Góry Kalwarii

Post »

Właśnie intensywnie się zastanawiam nad uruchomieniem zielnika u siebie i w związku z tym mam pytanie, czy należy sadzić najpopularniejsze zioła (melisa, mięta, bazylia itd) teraz do doniczek i na wiosnę przesadzić, czy po prostu wsadzić z nasion właśnie na wiosnę???
Jak lepiej?? :oops:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Z nasion to chyba siać, a nie sadzić? A jeśli siać, to wiosną, a nie teraz, w zimie miałyby za mało światła i zgodnie z "koleją rzeczy" wiosna jest naturalnym terminem siewu.

Przy okazji - bazylia u nas jest jednoroczna.

A jeśli sadzić (czyli przesadzać sadzonki z doniczek do gruntu), to teraz jest ostatni moment, ale osobiście uważam, że już za późno na sadzenie ziół w ogrodzie. Nie zdążą się dobrze ukorzenić - zadomowić w gruncie i w zimie zmarzną.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wiosną zostałam obdarowana sadzonką oregano złocistego, rośnie w gruncie, ładnie wygląda, ale co dalej? To chyba jest roślina z klimaty śródziemnomorskiego i naszej zimy nie przetrzyma. Wsadzić do doniczki i przechować w pomieszczeniu?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 22038
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Przetrzyma,przetrzyma ...ja uprawiam od kilku lat i rośnie bez problemu na grządce z ziołami ale również nad oczkiem .Oczywiście nie otulam na zimę.Nic nie robię.
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dziękuję KaRo, na wszelki wypadek lekko okryję, bo to młoda roślina.
kasia151519
50p
50p
Posty: 56
Od: 2 cze 2008, o 23:09
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

A ja mam pytanie.Posadziłam majeranek ,zebrałam w/g wskazówek i ususzyłam.Tylko,ze on wcale nie ma zapachu majeranku ani smaku!Nasionka kupiłam w Netto. Co zrobiłam żle?Dodam,że w tym samym czasie wysiałam meliskę i ona cudnie pachnie.
Kobieta to najcudowniejszy kwiat w ogrodzie!
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

A jak wyglądała roślinka ?
Może to była lebiodka ?
kasia151519
50p
50p
Posty: 56
Od: 2 cze 2008, o 23:09
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

O rany!Kupiłam nasionka w torebeczce z napisem "majeranek".Myślisz,że zrobili mnie w balona? :oops:Liriope roślina wyglądała jak na zdjęciu:zielina z drobniutkim listeczkami.
Kobieta to najcudowniejszy kwiat w ogrodzie!
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Trudno ocenić coś czego się nie widziało. Majeranek to niska krzewinka z drobnymi listkami i drobniusienkimi kwiatkami. Zielona pachnie intensywnie i mocno majerankiem.
Na zapach ziół ma wpływ pora zbierania, jedne zbiera sie przed kwitnieniem , inne w czasie kwitnienia.
Niektórzy lebiodke nazywają dzikim majerankiem, majerankiem, oregano. Ją zbiera sie przed kwitnieniem.
Z tego co czytałam, majeranek ogrodowy (jednoroczny) zawiera silnie pachnące olejki eteryczne, które nie ulatniają sie podczas suszenia. Suszy się liście i kwiaty.
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”