Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Post »

A ja szukam, myślę, patrzę, czytam i dalej nie mam pomysłu na mój balkon :( może Wy coś wymyślicie, będę bardzo wdzięczna :wit
Chodzi o balkon od strony północnej - słońce dociera tam latem dopiero ok. 16-tej. Na tym balkonie praktycznie nie przebywamy, chodzi o efekt ozdobny widoczny od strony ogrodu i ulicy. W zeszłym roku posadziłam tam do skrzynek lobelię białą i niebieską (z własnego siewu) oraz petunię jasno- i ciemnoróżową. O ile petunia jeszcze jako-tako (choć szału nie było, nie wiem, czy chodzi o tą stronę północną, czy może za rzadko nawoziłam), to lobelia była praktycznie niewidoczna z odległości tych kilku- kilkunastu metrów - efekt żaden.
W każdym razie mam wizję, co bym chciała, ale nie wiem, jak to wykonać. Chodzi mi o kwiaty o pokroju kaskadowym, dające z daleka efekt w postaci mocnej kolorowej plamy (1-2 kolory). Petunie trochę oklepane już (chyba, że Milion Bells, ale z tego co wiem ciężko o nie z nasion, a póki co szukam możliwości żeby wyhodować na własną rękę), pelargonie zwisające też. Tunbergia bardzo mi się podoba, ale ona raczej na słoneczny balkon. Może werbena zwisająca? smagliczka jednoroczna?
Wszelkie pomysły mile widziane ;:180
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5038
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Post »

Ty możesz poszaleć-masz całą gamę roślin cieniolubnych: Begonie,Fuksje,niecierpki...Wejdż chociazby na Fuksjanę-zobacz ile odmian fuksji jest,a begoni-szok....
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Post »

U mnie na północnym oknie absolutnie sprawdza sie niecierpek, bakoma, begonia, bratek. W ubiegłym roku podmieniłam bakomę smagliczką, ale nic z tego, co pare tygodni musiałam przenosić na wschodnie okno skrzynki, bo smagliczka marniała. Na południowym oknie marniał mi niecierpek. To było bardzo nieudane zestawienie. Dwa lata temu od północy miałam jasno niebieskie bratki, mocno czerwone niecierpki i bakomę która zwisała. Bratki w połowie czerwca przycięłam i i końcem lipca znowu zakwitły. Takie połączenie rosło rewelacyjnie. Rośliny dobrze się czuły i to było widać.
jagusia111

Re: Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Post »

Chyba bakopę. Chyba, że jogurty w skrzynkach sadzisz? :wink:
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Post »

Dzięki za pomoc ;:168
Wiem, wyjdzie teraz, że wymyślam i grymaszę, ale zapomniałam napisać :oops: nie podoba mi się niestety begonia (niestety - bo wiem, że lubi półcień) - chyba, że nie trafiłam jeszcze na fajną odmianę. Niecierpek jest śliczny, ale wydaje mi się, że jego kwiatki nie będą się dobrze prezentowały z daleka, nie ma też takiego pokroju, jak bym chciała do skrzynek. Natomiast miałam go z kupnych sadzonek w misach i wyglądał przepięknie. Tak samo fuksja.
Ale przypomniałaś mi emalia o bakopie (bo chyba o nia Ci chodziło? :wink: ) - jak mogłam o niej zapomnieć? Myślę, że może dać ten efekt o jaki mi chodzi. Bakopa i werbena zwisająca - jak myślicie? Na północny balkon i efekt kaskady?
jagusia111

Re: Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Post »

Bakopa powinna się sprawdzić. Ja też sadzę ją właśnie na północnym balkonie, ale w kompozycji z surfinią (zdjęcia na pierwszej stronie wątku). Z daleka lepiej widoczna będzie białaniż fioletowa.
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Post »

Ooo, to już jest jakiś trop - może w tym roku poeksperymentuję z 3 odmianami - petunia (albo Milion Bells), bakopa i werbena - zobaczę, jak się będą sprawować. Bakopy jeszcze nie miałam, a werbenę (nie zwisającą) sieję od paru lat i wciąż się nią zachwycam. Ale jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły, to chętnie poczytam :wit
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Post »

Bardzo przepraszam za przejęzyczenie, często mi sie to zdarza ..niestety
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Post »

To nic, domyśliłam się, a co najważniejsze, zainspirowałaś mnie ;:168
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Post »

tysonka jeśli zależy ci na kolorowej plamie widocznej z wysoka i daleka, to tylko pelargonia, surfinia( no niestety oklepane, ale sprawdzone) plektrantus i żółty uczep spełnią te wymagania.Bakopa jest roślina raczej do oglądania z bliska, na parapetach, czy tarasie. Latem prawie przestaje kwitnąć gdyż ta roślina w wysokiej temperaturze przestaje tworzyć pąki kwiatowe.Kwitnie najlepiej wiosną w umiarkowanej temperaturze w maju- do połowy czerwca, a potem gdy miną gorące letnie dni we wrześniu aż do mrozów.

Werbena kwitnie nieco 'skokami', w upalne letnie dni szybko przekwita, więc też może nie spełnić Twoich oczekiwań
Radzę kupić sadzonki, z nasion długo trwa uzyskanie odpowiedniego efektu w stosunkowo krótkim czasie.Sadzonki to również odmiany roślin o wyselekcjonowanych cechach ozdobnych, z nasion to często zwykłe gatunki i nie zawsze otrzymuje się pożądane efekty i cechy roślin na których nam zależy.
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Post »

No to mi dałaś do myślenia :roll:
A o uczepie nie pomyślałam także, a przecież nie dalej jak wczoraj sprawdzałam info o nim - nasionka mam z akcji, i znalazłam już dla niego wiszące miejsce w donicy w ogrodzie. Faktycznie, jeszcze jeden kandydat na balkon :D
Co do gotowych sadzonek - wiem, co roku mam dylemat, bo bardzo się chce mieć coś od nasionka, a potem w kwietniu-maju ogląda się piękne, krępe sadzonki w centrach ogrodniczych i pojawia się myśl: "Za rok tylko kupuję". Zwłaszcza, że brakuje mi parapetów na pomidory i papryki. Ale potem znów jest styczeń-luty i jakoś tak pusto na tych parapetach :shock: ;:306
Jeśli to ma być pelargonia czy surfinie/Million Bells, to na pewno kupię gotowe, a uczep tak czy tak zamierzałam posiać, więc kompromis w tym roku będzie ;:136
jagusia111

Re: Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Post »

Na północnym balkonie bakopa spokojnie sobie poradzi. U mnie kwitnie cały sezon. Jedynie po deszczach musi się odradzać bo kwiatki się niszczą, ale to jak każde chyba. Pod koniec sezonu lub gdy będzie miała za ciasno może być problem z podsychaniem od spodu. Myślę, że śmiało możesz spróbować. W sumie to wdzięczna i niekłopotliwa roślina.
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Czym obsadzacie skrzynki w tym sezonie? Cz.2

Post »

Dzięki, dziewczyny, w sumie mogę eksperymentować, bo mam do obsadzenia kilka skrzynek z 3 stron balkonu, ostatecznie, jak coś się nie sprawdzi, to będzie to jego ostatni raz na tym balkonie, to w końcu tylko mój balkon, a nie dwór królowej angielskiej :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”