Dereń jadalny(Cornus mas) - wymagania,rozmnażanie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1779
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Dzięki, ale masz pamięć?
mirzan
---
Posty: 4277
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Zdrewniałe,oderwane z piętką. Teraz można nazrywać gałązek z piętką. Ułożyć ładnie wiązkę,
piętki wyrównane,aby zadarta kora nie zwisała. Cała wiązka ułożona na gazecie,kilka warstw.
Psikamy rozpylaczem,aby gazeta namokła trochę i gałązki zwilżyły się.Brzegi gazet zawijamy,
całość zwijamy w rolkę i ładujemy do woreczka foliowego. Kto chce się pobawić, może utaplać
końce w ukorzeniaczu.Po ok dwóch tygodniach,na piętkach wytworzy się kallus.Gałązki z kallusem
można już posadzić do donicy,okryć woreczkiem,albo butlą.
I teraz wystarczy uważać, aby nie zasuszyć i nie przelać, nie zamrozić i nie zgubić, resztę zrobi przyroda.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1779
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Dzięki.
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Mirzan,

Czy podany przez Ciebie sposób można zastosować do roślin z innego rodzaju? Nie chcę robić offtopów, ale chodzi mi głównie o rodzaj Amelanchier.
mirzan
---
Posty: 4277
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Właśnie amelancher mam w tej chwili w inkubacji, róże, chitalpę, aktinidie i inne zdrewniałe.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Witajcie,

Proszę Was o poradę. Mianowicie zamierzam wyprowadzić derenia jadalnego P5 w formie drzewka. Poniżej przedstawiam zdjęcie obecnej postaci z zaznaczonymi miejscami cięcia i przewodnikami które chcę wyprowadzić jako główne. Podstawowe pytania jakie mam to:
1. Czy w ogóle mogę tak przyciąć derenia jadalnego.
2. Czy robić to sukcesywnie, a nie wszystko na raz.
3. Termin wykonania cięcia.

Dodam że dereń jest posadzony rok temu wiosną.

Obrazek
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Po co Ci dwa pnie?Jeśli chcesz mieć drzewko,to zostaw ten dolny,silniejszy pęd.Poza tym ,masz tę odmianę ,która rozrasta się na boki (gałązki boczne tworzą kąt niemal 90 st),i pierwsza sprawa,to według mnie, trzeba posadzić dalej od ściany.W zaprzyjaźnionym ogrodzie taki dereń jest szerszy niż wyższy.Co prawda nigdy nie był formowany i dlatego taki wyrósł.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Dzięki za sugestie, ale ta odmiana nie rośnie duża. Do 2,5m wysokości i tyle samo szerokości.
A co do terminu?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Jak minie niebezpieczeństwo mrozów,żeby w miejscu cięcia nie przemarzło.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

A czy dereń jadalny nie należy do tych "płaczących"? Znalazłem taką informację w necie. Nie neguję Twoich wypowiedzi, kaLo, chcę się raczej upewnić i zrobić wszystko dokładnie i dobrze. Nie wiem też czy mogę wszystkie wskazane na zdjęciach gałązki usunąć w trakcie jednego cięcia.
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Nie znam się ,ale jak kupowałem derenie ,to powiedziano mi,że nie lubią one przesadzania i obcinania.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Moje derenie są formowane i nie mają nic naprzeciw.Jak u każdego krzewu należy zabezpieczyć rany po cięciu.
Internet to śmietnik i trzeba grzebać w nim z rozwagą,bo zawsze można trafić na coś,co może skaleczyć.
Cięcie derenia jadalnego należy przeprowadzić wiosną po kwitnieniu, prześwietlając koronę i wycinając zagęszczające się gałęzie. Aby zapobiec starzeniu się derenia jadalnego należy co dwa, trzy lata wycinać u nasady kilka najstarszych pędów. Nowe pędy będą lepiej się rozwijać, liczba kwiatów będzie większa, a w konsekwencji uzyskamy więcej cennych owoców.

Jeśli mamy zamiar uformować żywopłot z derenia jadalnego, musimy pamiętać o przeprowadzeniu cięcia już w pierwszym roku. Główne cięcie żywopłotu przeprowadza się pod koniec zimy lub na rzedwiośniu, w okresie wegetacji możliwe jest cięcie korekcyjne. Krawędzie boczne powinny tworzyć trapez, aby dolne części rośliny dostawały więcej światła i mogły się odpowiednio rozwijać
. http://poradnikogrodniczy.pl/deren-jada ... dmiany.php
Ostateczna decyzja i tak należy do "uprawcy".
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”