Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13785
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin

Post »

Otwór na żarówke wyciąłem a ścianki mam zrobione z 4luster :
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Lampa z akwarium do doświetlania roślin?

Post »

Witajcie,

Chciałbym zbudować automatyczną szklarnię, ale mam problem z oświetleniem - brak naturalnego oświetlenia :/

Najlepszym rozwiązaniem dla mnie, były by świetlówki liniowe np.:
- T8 36W/840

Zastosowanie lamp HPS troszkę przysporzy mi problemów konstrukcyjnych, a może być też problem z równomiernym rozłożeniem strumienia światła.

Czy ktoś już stosował świetlówki Cool White 840/940 ?
Może jakiś inny ciekawy sposób ??

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 874
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ostatnio znajoma sprzedawczyni w sklepie elektrycznym powiedziała mi , że w hurtowniach poszły w dół żarówki led . Ciekawe, czy jest szansa, aby potaniały te do roślin . Żarówka led grow która mnie kusi to koszt prawie 150 zł za 12 diodową. Poczekam do jesieni z nadzieją, że stanieje. Ale nawet jak cena się utrzyma to i tak kupię. Żarówka pomimo tego, że ma tylko 480 lm, ale biorąc pod uwagę, że daje światło czerwone i niebieskie, to i tak chyba dla roślin więcej niż moje 3000 lm uzyskanych z dotychczasowego doświetlania.
Pozdrawiam
Tomek
skaktus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 sty 2015, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bazylia i rucola w domu w okresie zimowym - doświetlanie - c

Post »

Witam wszystkich na forum.

Postanowiłem że w tym roku zrobię test i będę próbował uprawiać w domu w okresie zimowym bazylię i "rukole". Oczywiście problem pojawił się odrazu, kiedy bazylia znalazła się w domu - po kilku pochmurnych dniach, mimo przebywania na parapecie z dala od kaloryfera, zaczęła marnieć, bardzo wybujała itd. Postanowiłem zatem że stworzę dla roślin oświetlenie na bazie ledów i tutaj rodzi się pytanie - jaką dobrać kombinację ledów, tak aby roślina szła w krzewienie się a nie w kwitnienie.

W planie mam zakup takich ledów o barwie niebieskiej:

Barwa czerwona, z tego co widzę jest nieodpowiednia. Zatem pytanie, czy ta barwa będzie lepsza:


W obu wypadkach chodzi mi o wersje 10W

Drugie pytanie - czy dwa ledy po 10W każdy będą wystarczające dla jednej rośliny ?

Proszę o pomoc w tej sprawie i udanego wieczoru.
Awatar użytkownika
hardcorebaby
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 1 sie 2013, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Witajcie!
Potrzebuję rady bardziej doświadczonych.
Chciałabym zbudować coś na zasadzie doświetlanego terrarium, gdzie będę mogła utrzymywać optymalne warunki dla:
- papryczek chili, odmian minuaturowych (piri-piri, explosive ember, yellow cayenne- wszystko dopiero zasadzone)
- sukulentów Adenium Obesum (aktualnie wielkości zapałki choć mają 1,5 roku i powinny być kilkukrotnie większe.. :( )
Nie dość, że zimno w moim mieszkaniu, okna południowego brak, to jeszcze mieszkam na biegunie Polski, czyt. Białystok, gdzie słońca tyle co nic. Więc chcąc dogodzić roślinkom - niestety - nie mam wyjścia i muszę zainwestować, jak mi się wydaje, w terrarium.

Wyczytałam, że najlepsze świetlówki w moim przypadku to 6500k (kwitnienie mnie aktualnie nie interesuje). Moje wątpliwości dotyczą:
1.) czy w takim 'terrarium' powinnam zamonotwać jakiś termometr i schładzać wnętrze, czy raczej taka świetlówka nie wpłynie na temperaturę? Średnia temp na parapecie to około 18*C i podwiewa, niestety. Terra planuję zatem postawić w ciemnym kącie (na parapecie i tak nie jest zbyt jasno a w kącie chociaż nie będzie chłodu).
2.) szukając info w sieci o takich zamkniętych tzw. growboxach (eng. grow-rosnąć, box-pudełko) najwięcej jest informacji na stronach poświęconych.. marichuanie, gdzie jest spory nacisk na wiatraczki, wentylację do- i z- growboxa, plus filtry z uwagi na intensywny zapach, zamknięcie całości czymś co nie przepuszcza światła ze względu na dyskrecję nt hodowli. Czy te wiatraczki,filtry mają sens przy uprawie papryczek i sukulentów (filtr zakładam, że jest zbędny :lol: )
3.) w nawiązaniu do pkt.2, czy mogę zostawić szyby terra niezasłonięte ? Czy lepiej wyłożyć je jakąś (tu strzelam) aluminiową srebrną folią spożywczą odbijającą światło? Marzy mi się, żeby te roślinki nie tylko ładnie i zdrowo rosły, ale żeby też cieszyły oko, wolałabym nie zasłaniać widoku..
4.) czy rezygnując z wiatraczków (o ile kwestia nie zostanie rozwiązana w poprzednim pytaniu) powinnam codziennie otwierać i wietrzyć terra, czy zostawić może jakiś wywiew z boku, a może lepiej go nie zamykać w ogóle?
5.) wybierając świetlówkę 6500k nie otrzymam dyskotekowego efektu jak z grow panelu led z poprzednich postów, prawda? :)

Wszelkie informacje przyjmę z otwartymi ramionami i będę dozgonnie wdzięczna :)
pozdrawiam
Co w mojej trawie piszczy - http://efcia.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

W oparciu o takie świetlówki mam zbudowany regał dla siewek :

Obrazek

Sprawdza się doskonale. W terrarium do wentylacji raczej wystarczą otwory z obu stron obudowy oświetleniowej , którą dla lepszego wykorzystania światła najlepiej wyłożyć folią aluminiową lub lusterkami :uszy
Awatar użytkownika
hardcorebaby
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 1 sie 2013, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Zibi, dziękuję za tak szybką odpowiedź! ;:oj
Nie rozumiem tylko o co chodzi z otworami "z obu stron obudowy oświetleniowej, którą dla lepszego wykorzystania światła najlepiej wyłożyć folią aluminiową lub lusterkami". Tzn masz szybę/drzwiczki z przodu, na górze wolną przestrzeń wokół świetlówki, a na ściankach bocznych i tylnych polecasz coś odbijającego światło? Czy to taki regał tylko nóżki i ścianki po lewej i po prawej, a przód i tył bez obudowy i wokół tego dać folię bez ścianek naokoło niej?
Co w mojej trawie piszczy - http://efcia.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Mój regał to standartowy holenderski regał ogrodniczy z podwieszonymi świetłówkami , nie ma boków ani tyłu.
Na terrarium zakłada się zazwyczaj obudowę oświetleniową , są różne , od kilku do kilkunastu centymetrów wysokości i to właśnie wnętrze tej obudowy w której będą świetlówki dobrze jest wyłożyć folią , by nie tracić światła kierowanego od świetlówki w bok i do góry. Wyłożenie tylnej ścianki da efekt głębi i może to nawet ciekawie wygłądać , boki jak najbardziej. Im wiecej światła zostanie odbite do wewnątrz , tym lepiej :uszy
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13785
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Obrazek

Od dziś testuje te świetlówki :) Flora glo i Power glo.

---11 lut 2015, o 19:39---

Obrazek
Grau
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 kwie 2015, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Uprawa dużej ilości roślin tropikalnych w mieszkaniu i doświetlanie.

Post »

Witam wszystkich

Niestety nie znalazłem działu odpowiadającego mojemu zapytaniu więc piszę tutaj.



Mam pytanie odnośnie uprawy dużej ilości roślin w domu.
Czy jeśli nie mam zbyt jasno w mieszkaniu a chciałbym mieć dużo roślin w pokoju poustawianych nie tylko przy oknie ale w całym pokoju czy z powodzeniem będą rosły oświetlone dodatkowo kilkoma halogenami LED ?
http://cdn21.epasaz.smcloud.net/t/files ... 29c180.jpg
Mowa tutaj o palmach i paprociach. Co do wilgotności powietrza to posiadam duży, wydajny ultradźwiękowy nawilżacz powietrza.
Do tego woda z filtra odwróconej osmozy.
Proszę o kilka rad.

Mam jeszcze pytanie odnośnie tzw ziemi próchniczej, czy dodanie do niej drobnej kory sosnowej spowoduje że ziemia stanie się próchnicza ? Wolałbym sam produkować podłoża dla różnych roślin z poszczególnych składników.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18924
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Można, ale musisz wziąć pod uwagę wymagania poszczególnych roślin pod względem zapotrzebowania na światło. Z własnego doświadczenia (a sam właśnie jestem w identycznej sytuacji), najlepiej efekt doświetlania wspomnianymi reflektorami LED (albo inaczej w ogóle doświetlania), znoszą rośliny o co najwyżej średnim zapotrzebowaniu na światło dzienne. Np fikusy muszą mieć więcej tego ostatniego, inaczej będą miały mniejsze liście i dłuższe międzywęźla.
Jeśli chodzi o te reflektory należy pamiętać o jeszcze jednym, dają one zdecydowaną większość widma niebieskiego, więc dobrze byłoby je uzupełnić świetlówkami o przewadze widma czerwonego. Niektórzy tutaj stosują mieszankę LED-ów niebieskich i czerwonych, ale w tym wypadku to nie będą już oczywiście reflektory.
W moim przypadku doświetlenie reflektorami (od 20 do 30 W) znoszą Aglaonemy i niektóre odmian Calathei, oraz palm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Grau
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 kwie 2015, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Posiadasz takie reflektory jak wkleiłem ? Ile sztuk i jakiej mocy ?
One dają stosunkowo dużo światła widzialnego ( nie podają spektrogramu ) nie wiem właśnie jakim pasmem świecą, na pewno można z tego uzyskać dużo świata natomiast o jakości tego światła nie nic nie wiadomo :(.
Widziałem że są specjalistyczne LEDY czerwono niebieskie o odpowiednim spektrum dla roślin.
Problem w tym że do takich ledów potrzebne jest też białe światło żeby całkowite widzialne pasmo było dobre do obserwacji roślin, nie chciałbym siedzieć w pokoju ze światłem czerwono-niebieskim :).
Myślałem też nad opcją świetlówek akwarystycznych 2x54w zamontowane nad skupiskiem roślin w pokoju, co rozwiązałoby problem widzialnego światła jak i odpowiedniego spektrum dla roślin. Pytanie tylko jaka ilość będzie potrzebna np sporym paprociom i palmom wielkości 1,5-2,0 metrów ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18924
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Tak, mam takie reflektory - na razie mam dwie sztuki - 20 i 30 W, bo doświetlam też odpowiednimi świetlówkami 36 i 54 W (o temperaturze barwowej odpowiednio 8500 i 10000 K). Planuje jednak zwiększyć ilość reflektorów. I tutaj polecam zakup o większej mocy, czyli 30 W - dają więcej światła co będzie bardziej efektywne - obejmie swym zasięgiem nieco większą ilość roślin.
Do doświetlania paproci powinny być odpowiednie.
Jeśli zdecydujesz się na świetlówki, to jeśli zawiesisz dwie, to tak jak pisałem wcześniej - jedną dającą większość widma niebieskiego (powyżej 8500 K, a drugą o rozdziale spektrum dająca więcej widma czerwonego - gdzieś w granicach 6500 K). Na niektórych stronach akwarystycznych, w danych technicznych są podawane spektrum.
Co do rozkładu i ilości światła, jedna świetlówka o długości ok 1 metra daje wystarczającą ilość światła na obszarze o powierzchni 0,5 metra na metr - pamiętaj żeby zastosować odbłyśniki.
Pamiętaj też żeby świetlówki powiesić między min. 30, a max. 50 cm, nad górną częścią rośliny - nie popali wtedy górnych liści, a doświetlenie będzie wtedy najbardziej efektywne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”