Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

nusia nie posiadam jeszcze uprawnień do pisania prywatnych wiadomości. Jak tylko je zdobędę to napiszę co i jak z cebulkami. Pozdrawiam :wit
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
Awatar użytkownika
Margita
500p
500p
Posty: 527
Od: 21 kwie 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Rok temu dostałam kilka małych cebulek. Posadziłam je do skrzynki i cały rok wyrastały liście, nie było kwiatów, ale cebule się powiększyły. Od początku listopada przestałam podlewać. Pod koniec grudnia ściełam liście i wyniosłam skrzynkę do piwnicy (5-10 *C). Czy można ją już zabrać do domu i zacząć podlewanie? Przesadzić cebule do innej ziemi? Zakwitną jeszcze w tym roku?
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6117
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Wszystko zależy od wielkości cebuli. Aby mogła zakwitnąć musi być odpowiednio duża. Przesadź do nowej ziemi i czekaj. Tylko tyle można poradzić.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

A ja jak zwykle z nowymi okazami mam problem ;/ podgnite cebule. Nie wiem jak trzeba to robić, żeby nie podgniwały. Zawsze jak kupię ukorzenioną (no powiedzmy) czy nową cebulę to potem mi podgniwają mimo, że podlewam bardzo mało i dopiero jak przeschnie ziemia na wiór.
Z cebulami rosnącymi co najmniej sezon w ziemi nie ma żadnych problemów. :( mam nadzieję, że się uratują moje ślicznotki :(
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Margita pisze: Pod koniec grudnia ściełam liście i wyniosłam skrzynkę do piwnicy (5-10 *C).
Moja mama nigdy nie pozwala ścinać liści - zawsze zostawia, żeby same uschły, bo wtedy (jak twierdzi) wszystkie soki wracają do cebuli i nabiera ona siły. Zostają na parapecie w domu kompletnie na sucho. Kwitna regularnie i niezawodnie.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Margita
500p
500p
Posty: 527
Od: 21 kwie 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Ściełam je po dwóch miesiącach bez podlewania, nie wszystkie liście były żółte, ale większość tak. W tym roku bardziej o nie zadbam.
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Mnie pani w sklepie ogrodniczym tłumaczyła, że sama posiada te kwiaty od lat kilkudziesięciu. W październiku ścina liście i przestaje podlewać, miesiąc później przesadza do świeżej ziemi i jak same zaczynają puszczać liście zaczyna podlewać.
Moja babka hoduje w tej samem doniczce, przesadzając co kilka lat i tez jej pięknie kwitną. ?U mnie też bez przesadzania cebula kwitła po kilka razy rocznie a potem jej odbiło się się rozmnożyła. No i przestała kwitnąć :D
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Wniosek z tego taki, że każdy sposób jest dobry, pod warunkiem, że się ma 'chętne' cebule :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Tak. U mnie na przykład przez ponad dwadzieścia lat jakakolwiek cebula zasypiała może ze 4 razy. A kwitną co roku po kilka razy i wydają młode.
Pozdrawiam - BabajAGA
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 267
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Zasypiam cebule z konieczności, bo zwyczajnie nie mam gdzie trzymać tyle zielska w domu w miesiącach zimowych.
Awatar użytkownika
hardcorebaby
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 1 sie 2013, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Witam i od razu pytam! :)
Mam amarylisa od listopada. Pięknie zakwitł na święta wydając prawie jednocześnie 2 łodygi kwiatowe. Kwiaty zwiędły, liście zaczęły się kłaść, straciły sztywność. Zaczekałam aż kompletnie zżółkły, zwiotczały i całość zaczęła szpecić mi parapet leżąc na parapecie, wówczas to co zostało, w marnym stanie, ciachnęłam przy podstawie. Myślałam, że teraz mi cebulka zaśnie jednak zauważyłam jeszcze przed ścięciem malutki, młody listek. Listek ładnie powędrował do góry, ma aktualnie 50cm. Niestety brak mu sztywności u podstawy. Od pewnego momentu na długości liść jest zdrowy, sztywny, ale na dole jakby niewykształcony, wygina się pod swoim ciężarem. Od początku tak to wyglądało, ale dopiero teraz przekłada się to na 'zwisanie' liścia zamiast trzymać go ładnie do góry. Dodam, że to jedyny liść. Czy to normalne czy może coś zaniedbałam? Nie mam doświadczenia z tym cudeńkiem:)
Co w mojej trawie piszczy - http://efcia.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Zaczyna rozkwitać biała cebula - nazwy oczywiście nie znam 8-)
Wysokość łodygi ciutkę ponad 60cm.

Obrazek Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 267
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

_fox_, tylko czy to jest faktycznie H.Lemon Lime, bo z tego zdjęcia to nie wynika, za mało jest limonkowy. Raczej jeden z tych białych, których nie odróżniam.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”