Tunbergia(Thunbergia alata ) Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Ja mam przyjemność obserwować kiełkowanie w wodzie i wgląda to tak: Nasionko jak spęcznieje i się namyśli wypuszcza korzonek z boku lub pod spodem nasiona. Po około 7 dniach zaczyna podnosić czapeczkę schowaną w tej/takiej dziurce.
Zastanawiam się czy ma znaczenie w którą stronę jest posiane nasionko. Może trzeba ustawiać dziurką do góry wsadzając niepodkiełkowane do doniczki :roll: ?
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Iga33
100p
100p
Posty: 183
Od: 25 sty 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

U mnie już 5 wychodzi, a zważywszy że zaczęłam moczyć chyba jakoś w weekend to jestem zadowolona. W ziemi od jakichś 3-4 dni i już 5 na wierzchu, więc jestem pełna nadziei na więcej. :tan
Evy_
100p
100p
Posty: 169
Od: 30 sty 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Ja na razie, z braku też miejsca, próbuje z jednym :wink: Zobaczmy co mi z tego wyjdzie :wink:
Awatar użytkownika
Krzysztof81
100p
100p
Posty: 133
Od: 19 sty 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świdwin

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Tunbergie z sadzonek 2014r.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Pięknie kwitną, jak na ubiegłoroczne szczepki.Ja swoje tunbergie w pojemnikach przetrzymuję w działkowej piwnicy, chyba już najwyższy czas przenieść je do domu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysztof81
100p
100p
Posty: 133
Od: 19 sty 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świdwin

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

To zdjęcie było wykonane w 2014roku i to były sadzonki Tunbergii. Nie siałem ich. Koleżanka nie do końca chyba mnie zrozumiała :)
Jeszcze 3 lata temu wysiewałem je, ale zauważyłem, że te siane jakby mniej się pięły, lub trafiałem na nasiona o takich cechach :/
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Rzeczywiście,nie zrozumiałam,sądziłam, że to ukorzenione jesienią szczepki thunbergi, :)Ja w tym roku eksperymentuje z ubiegłoroczną rośliną, przechowuję w piwnicy, na wiosnę przyniosę do domu, teoretycznie ma kwitnąć już w maju, a praktycznie... :?:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysztof81
100p
100p
Posty: 133
Od: 19 sty 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świdwin

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Tylko będzie musiała stać w osłoniętym słonecznym miejscu. Na początku maja często poranki są chłodne i może więdnąć jak zerwie się chłodny wiaterek. Później może słabo rosnąć przez jakiś czas. Zresztą możesz ją poprzycinać kilka razy i niech buduje swoją zieloną masę :D
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Oby miała tą zieloną masę :wink: Jak ostatnio zaglądałam do piwnicy, były tylko łodyżki,na szczęście nie są suche, więc coś może z tego będzie :wit
Awatar użytkownika
doris209
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 3 lut 2015, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Witam :)
w tamtym roku zakochałam się w tunbergii ;:138 a w tym postanowiłam spróbować własnych sił z wysiewem, mądrzejsza o wasze doświadczenia z forum kupiłam od razu 2 paczki nasion, bo czytałam, że problemy ze wschodami są, posiałam 30.01 i na dzień dzisiejszy mam 25 wschodów :tan tylko zauważyłam, że tak mocno idą w górę i nie wiem czy to dobrze ;:218 poradzi ktoś, coś, stoją na południowym parapecie, gdzie jasno i ciepło :)
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Swoje sadzonki thunbergi nie trzymam na parapecie, jak już mają listki zestawiam je w jakieś widne miejsce, ja akurat
mam biurko w pobliżu okna, mogą też stać na podłodze, byleby miały jasno i trochę chłodniej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysztof81
100p
100p
Posty: 133
Od: 19 sty 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świdwin

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Jak masz jakieś widne chłodniejsze miejsce to możesz je przestawić.
Zawsze można później ją przyciąć ale jak przepikujesz i zaczną rosnąć. Troszkę się pospieszyłaś z sianiem :wink: Tunbergie spokojnie można siać w drugiej połowie lutego.
Awatar użytkownika
doris209
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 3 lut 2015, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Tak mnie wzieło na wysiewy z nasion, że nie mogłam się doczekać paczki i jak ją dostałam to sami rozumiecie ;:224
Poleciałam ze wszystkim naraz ;:173 Dzisiaj zauważyłam, że wychodzą już listki właściwe ;:oj to przestawiam ją na parapet północny. Krzysztof81 ponownie dziękuję za pomoc, jako początkująca szaleje teraz z postami na forum :wit
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”