MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Poprzednia część wątku znajduje się tutaj



W tym roku jest spory problem z rurkami z powodu braku mrozów co skutkuje tym ze nie ma lody na jeziorach.
Trzeba bedzie szukac jakies alternatywy :-)
Zastanawiam sie czy nie zrobic z płyt OSB płytek a rowki frezen 8mm i po zlozeniu całosci otwory poprawic żeby były okragłe wiertłem 8-9 mm. Troche czasu to zajmnie ale bedzie na kilka lat.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3807
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Może macie jakiś patent na pozyskanie trzciny w taką zimę? Jak to zrobić jak brak stabilnego lodu?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Patent jest,wodery i szukac na płytkiej wodzie innej rady nie ma na pozyskanie trzciny na bezlodziu :-(
Ja jutro ide zobaczyc na mokradła 3 lata temu tam zbierałem ale ostatnie 2 lata była tam tylko cienka.
Z tego co pokazuja w tv to juz raczej nie bedzie mrozów i prognozuja szybkie przyjscie wiosny wiec czas nagli.
Awatar użytkownika
MarcinP87
50p
50p
Posty: 95
Od: 10 lis 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Witam u mnie trzcina jest tylko ok 5-6 max trafia się 7mm.

Byłem w poszukiwaniach ok (80km przy okazji innego wyjazdu) tam gdzie rok temu ale sporo drogowcy wycieli przy brzegu w stawach rybnych.

A właśnie na brzegach jest najgrubsza to po co wy wchodzicie na lud jak po środku to właśnie mała jest widać po wysokości. Trochę naciąłem ok 500 szt takich 8-10mm.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

To prawda ... problem jest ale trochę udało się pozyskać i jedną wpadkę zaliczyć .
Wróciłam z mokrymi butami ;:306
Na kolejny wypad lepiej sie przygotuję i potwierdzam - jakość trzciny dużo gorsza niż zwykle i dużo mniej tej grubszej.
Czym to wytłumaczyć ?
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

christinkrysia trzcina jest taka cienka z powodu zbyt małych opadów ktore spowodowały niski stan wód u mnie woda opadła przez lato o ponad metr. Czyli zbyt sucho :-(
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

To ja wiem ... w naszym rejonie nie pamietam tak niskiego poziomu jezior i rzek.
Wody Drwęcy miałam za siatką ogrodzeniową każdego roku a ostatni strasznie suchy.
Trzcinę oglądałam nie tylko ze strony brzegu ale z pomostu kilkunastometrowego prowadzącego przez trzcinę w głąb jeziora jaką zrobili sobie wędkarze i ... nie było na czym oka zawiesić.
Stąd takie myśli i pytanie ;:131
W tym roku dodam rurki z różnych materiałów dla własnego doświadczenia , nawet te plastikowe bo tu na forum jedni negują a inni chwalą .
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Ja się zastanawiałem już czy nie wydzielić sobie 4-5 m2 na polu gdzie głównie zrzucam nadmiar ściętej trawy , ofoliować brzegi i posadzić trzcinę , podlewać czymś z większą ilością azotu i czekać na efekt....tylko żeby potem nie żałować sprowadzonego intruza :;230
pasjonat
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 mar 2009, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Pomysł całkiem dobry uważam, że najtrudniej w takiej sytuacji to ochronić trzcinę przed połamaniem z powodu silnego wiatru.
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

markonix fakt pomysł dobry z tym że ja kupie worek salerty i rozsypie na terenie gdzie rosnie trzcina :-) zobaczymy jaka wyrośnie kilka złotych można poświęcic. Bo byłem dzis na trzcinie i przez godzine zebrałem tyle co w zeszym roku w 10 minut sama cienka jest.
Awatar użytkownika
pliszek
100p
100p
Posty: 141
Od: 28 maja 2012, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

A nie rośnie gdzieś was w pobliżu rdest? Ja trzciny nie mam tak jak wy, bo cienka to co roku daje rdest i pszczoły go chętnie zajmują.
halfoat
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 maja 2007, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Nie wiem czy wcześniej już był taki patent, ale natknąłem się na coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=Q9KQgtuw2h0
Rurki robi się banalnie prosto i szybko, w 10 minut spokojnie skręciłem na ołówku 20 sztuk z papieru ksero, którego mam pod dostatkiem. Końce planuję zalepić gliną i zobaczymy co z tego wyjdzie. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy sobie zrobić średnice jakie tylko chcemy.
Byłem też dziś po trzcinę i nie wiem dlaczego u innych tak słabo, ja tam różnicy w grubości z porównaniu z poprzednimi latami nie stwierdziłem.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Metoda ciekawa, tylko pytanie jak zachowa się taka papierowa rurka w warunkach, jakie panują na zewnątrz (głównie chodzi o dużą wilgotność powietrza i jej dobowe wahania :roll: ) Bo pojedyncze strony np. zeszytu chłoną wilgoć i tracą sztywność. Trzeba to sprawdzić.

Ja już mam zapas trzciny, myślę jeszcze o jakichś formatkach na próbę, ale widzę że w ostatnim czasie to deficytowy towar na rynku..
Pozdrawiam, Maciek.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”