Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

O to dobrze wiedzieć co mam :) Bo ja nigdy nie zwracałam uwagi na gatunek. :oops: Wszystkie cebule to były amarylisy :wink:
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Mam nadzieję, że mnie administrator nie walnie w głowę ;) ale tutaj jest bardzo ładny poradnik. https://naradka.wordpress.com/2011/11/2 ... ppeastrum/
Ja generalnie wbiłam sobie do głowy, że hippeastrum ma cebulę okrągłą a ta od amarylisa jest podobna do cebuli narcyza Oraz, że z hippeastrum liście wyrastają z jednego punktu a w amarylisie pióropusz jakby się wznosił w miarę dobywania lisci.
Awatar użytkownika
Margita
500p
500p
Posty: 527
Od: 21 kwie 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

U mojej Jewel (nowej) po dziesięciu dniach od posadzenia i wypuszczeniu dwóch listków jest pęd kwiatowy!
Również stara cebula (czerwona NN) wypuszcza kwiat. Będzie dobrze, a gdyby jeszcze zakwitły w święta...
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Moją Jewel posadziłam wieki temu ale mam trzy pędy kwiatowe i może pod koniec tygodnia się otworzą :D. Trochę jej zimno było i wolno rosła.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Przeniesione z Hippeastrum (...) tylko prezentacje kwitnień, mam nadzieję, że się autor postu nie zdenerwuje :)
falkenburg pisze:i razem
Obrazek
W ramach 'uwagi' chciałabym wyrazić swój wielki zachwyt nad tym, co powyżej - piękny widok!! ;:oj


I piękny zamyślony Haker. Wspaniałe psisko ;:215
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Beaa
50p
50p
Posty: 75
Od: 23 lip 2014, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Boju, jaki widokowy parapet ;:oj i jak tu porównać to do mojego obecnego jedynaka :oops:
ale też cieszy oko taki jedynak :D
Obrazek

Jakie podłoże najlepiej do hippeastrum stosować ?
Jakoś tak u mnie w donicy ciągle mokro, nie przesycha tak szybko jakby czegoś do przewietrzenia brakowało...boję się że mi będą gnić te cebule :(
Pozdrawiam
Beata
Irena1955
50p
50p
Posty: 58
Od: 15 lut 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyńskie

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Nenesa kupiłam amerylis na alegro posadziłam i zakwitły było to w ub.roku.Zasuszyłam i przechowałam przez zimę a teraz jak wspominałam ida w liście a nie w kwiat.Irena :D
Awatar użytkownika
Beaa
50p
50p
Posty: 75
Od: 23 lip 2014, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Irenko to jeszcze nic straconego, popatrz kiedy mój puścił pąka...już miał liście :)
też się bałam że nie będzie kwitł

Obrazek
Pozdrawiam
Beata
dziwaczek13
100p
100p
Posty: 136
Od: 1 lut 2012, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Moje dostają podłoże uniwersalne (lub ziemię z ogródka) z dodatkiem gruboziarnistego piasku lub perlitu. Podlewam tylko na podstawkę.
Pozdrawiam
elka
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

No to moja Jewel :D trzy pędy po kilka kwiatów. Dopiero trzy się rozwinęły :D Ale przepiękny kwiat. Obrazek Miałam problem z uchwyceniem jej urody bo dzisiaj pogoda w kratkę. Obrazek w końcu zrobiłam przez szybę Obrazek

A teraz trudne zadanie połączone z prośbą. Może ktoś będzie miał jakieś skojarzenia i pomoże nazwać moje sierotki biedronkowo-podarunkowe.
Dwa lata temu otrzymałam od ciotki taki okaz, który nie zasycha, puszcza liscie jak szalony, kwitnie sobie w lato i ostatnio się sam rozmnożył. Kwiaty ma bardzo duże. Tutaj akurat fotka sprzed dwóch lat z kwiatkiem rosnącym .... prosto z podłoża :D
Obrazek Mam podobnie wygladającego z biedronki jeszcze. Ale nie mam nawet przypuszczeń co to by mogło być. Ciotka ma to od kilkunastu lat.
I tutaj kolejny przykład tym razem biedronkowy. Jest to jakaś odmiana o dość drobnych kwiatkach. Mam tylko takie zdjecie. Kwiatki rosną jakby na takiej dłuższej tutce- trąbce i dopiero się rozwijają. Ma wyraźnie drobniejsze kwiaty od innych moich okazów. Nasycony czerwony i nie rośnie zbyt wysoki - góra 30-kilka cm. Obrazek
I trzeci o sporo większych kwiatach, bardziej "tradycyjnego" pokroju takze w podobnym kolorze ale ten rośnie sporo wyższy.
Obrazek
Dla porównania na pierwszym zdjęciu po lewej widać wielkośc pędu kwiatowego tego drugiego okazu o większych kwiatach
Może komus te trzy ostatnie się z czymś skojarzą? :) jeśli nie to przynajmniej sobie oczęta nacieszymy
Pozdrawiam serdecznie :D
kyra
50p
50p
Posty: 59
Od: 16 mar 2013, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Biały bardzo podobny do H. Alfresco.
Śliczne wszystkie ;:oj
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Nenesa-to nie jest Jewel-raczej Alfresco, jak krys wspomniała wyżej :)
Co do tej starej odmiany, to będzie zapewne jakaś krzyżówka vittatum, lub reticulatum. Bardzo ładna odmiana ;:3
A z biedronkowych: ten pierwszy należy do grupy kolibri-drobno płatkowych hippeastrów...co do nazw myślę, że nie do odgadnięcia. Jest tyle hybryd.. :roll:
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum / amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

No to mnie zaskoczyliście bo kupiłam go w sklepie ogrodniczym z przyczepioną etykietką Jewel :D

No cóż :D widać pani też ma różny towar. Trzeba jej uwagę zwrócić :)

Dziękuję za cenne uwagi już sobie zmieniam opis :d
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”