Plastikowe ograniczniki trawnika

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Plastikowe ograniczniki trawnika

Post »

Co jest lepsze na ogrodzenie trawnika:
Zastanawiam się nad obrzeżem o głębokości 25 cm, aby trawa nie mogła się przedrzeć pod spodem. W przypadku eko-bordu głębokość jest mniejsza - 8 cm - i stosuje się go w połączeniu z włókniną (zresztą przy obrzeżu też bym ją stosował pod żwir i korę).

Cenowe porównanie wychodzi na korzyść obrzeża (3 zł/mb przy 12 zł/mb za eko-bord). Ale nie wiem, jak będzie wyglądał jego montaż, czy da się je łatwo wciskać w grunt, czy nie będzie pękać podczas montażu, jak jest jego trwałość itp.

Trawnik będzie sąsiadował z powierzchniami żwirowymi, a także z korą (lub tym, co będzie znajdowało się pod żywopłotem z wiązu turkiestańskiego).

Linki, jako niezgodne z regulaminem usunięto, pomid.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=1&t=29351

Proszę o zapoznanie się z regulaminem, pomid.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Plastikowe ograniczniki trawnika

Post »

Najtaniej i najlepiej wyjdzie kostka. Jeżeli nie chcesz to eko-bord ale trawa i tak przejdzie
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Plastikowe ograniczniki trawnika

Post »

Kostka jest zbyt widoczna. A ja chcę coś, co nie będzie zbyt wyeksponowane. Trawa przejdzie przez eko-bord... A przez obrzeże? Eko-bord jest zagłębiony dość płytko, rozpatrywane przeze mnie obrzeże na 25 cm wgłąb. Jeśli połączę to z włókniną, to powinno chyba być ok... Nie wiem tylko, jak rozwiązać styki. Chyba na zakład? 5 cm na obydwu końcach?
Czy ktoś to stosował? Jak się to układa? Jest jakiś sposób, aby układać to liniowo? Czy się faluje, zwija itd.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Plastikowe ograniczniki trawnika

Post »

To plastikowe obrzeże po większym, mrozie zacznie się kruszyć samo z siebie. Zakłady robi się 10cm i musisz spiąć zszywkami.
Układanie jest proste, kopiesz dołek i wkładasz pionowo materiał, potem wystarczy zasypać tylko. Jak dla mnie tylko kostka, zrobione raz i na lata.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Plastikowe ograniczniki trawnika

Post »

Eko-bordy lepsze? Bo kostka naprawdę odpada. Chcę coś niewidzialnego. Czytałem kilka postów o naprawdę niewidzialnym rozwiązaniu - braku czegokolwiek - i podobno działa, tylko wymaga więcej nieco pracy. Więc po kilku latach mogę tak mieć ;-) Czyli obrzeża trzeba spinać zszywkami. Cenna uwaga, dzięki. Przy tej cenie może warto nawet układać je podwójnie z zakładem. I pakiet łączyć zszywkami. Tylko przy 220 mb to sporo pracy.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13425
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Plastikowe ograniczniki trawnika

Post »

Nie wiem jaki masz ogród ale najładniej wygląda trawnik odcinany takim specjalnym odkrawaczem do obrzeży ( taki jakby szpadel z zaokrąglonym mocno końcem ). Wystarczy dwa razy w sezonie i będzie nie tylko ładnie, ale koszenie nie będzie problemem.
Nie wszędzie to zdaje egzamin, ale może spróbuj w takich miejscach gdzie to ma sens i będzie ładnie wyglądało.
Chodzi mi o taki efekt :
klik
klik
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Plastikowe ograniczniki trawnika

Post »

Hmmmmm... Ale wygląda na to, że i tak jest to "coś" utrzymujące korę/żwir. Bo inaczej rozsypała by się na pas bez trawy. Tu chyba chodzi bardziej o to, żeby nie było konieczności podkaszania trawy przy samym obrzeżu. Ale dzięki na info o tym narzędziu. Bo i tak może być przydatne, gdybym chciał odcinać trawę na styk z obszarem kory/żwiru po kilku latach używania obrzeża, które uległoby degradacji ;-)
k_ogrodniczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lut 2015, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plastikowe ograniczniki trawnika

Post »

Ja zamontowałam odpowiednik eko-bord obrzeże geoBORDER. Zasada działania ta sama ale cena niższa.
Mam już 3 rok, obrzeże o wysokości 5,8 cm (model: geoborder 58) i nie mam problemu z przerastającą trawą.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Plastikowe ograniczniki trawnika

Post »

Pod uwagę biorę obrzeża:
1. Eko-bord
2. Geoborder
3. Eko
4. Obrzeże trawnikowe proste.
1:Obrazek 2:Obrazek
3:Obrazek 4:Obrazek
Trzy pierwsze są podobne, z tego eko wygląda najsolidniej. Zaoferowana mi cena z montażem to ok. 12-14 zł/mb. Cały czas zastanawiam się jednak nad obrzeżem trawnikowym prostym. Bo po prostu sięga głębiej w grunt i jest tańsze. Cena jednostkowa to 3 zł/mb, biorąc pod uwagę montaż na zakładkę (wtedy nie trzeba nawet stosować żadnych zszywek), byłoby to 6 zł/mb + montaż. Mamy wtedy solidny (?) 25-centymetrowy "mur". Który po zimie może się miejscami wykruszać. A te trzy pierwsze są solidniejsze, tak?
k_ogrodniczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lut 2015, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plastikowe ograniczniki trawnika

Post »

To najwyższe obrzeże Geoborder można kupić za 9 zł w detalu.
Ogrodnik pewnie kupuje jeszcze taniej (przypuszczam ze 20-40%)
Jeśli płaci za 1 metr 5,4 - 7,2 zł to zarabia na ułożeniu metra ok 7 zł.
Czyli za ułożenie 50 metrów 350 zł ?? Strasznie dużo...
Montaż jest bardzo prosty i można samemu wykonać.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Plastikowe ograniczniki trawnika

Post »

Dzięki za info o marżach. Problem w tym, że - jak piszesz - ja takich korzystnych cen ze obrzeże raczej nie uzyskam (choć kto wie - 220 mb), czyli zostaje 9 zł oraz koszty wysyłki. Czyli dla mnie wykonawstwo wychodzi jakieś 3-4 zł za metr. I tak dużo. Ale że będę pertraktował cenę za całą ścieżkę - czyli włókninę, rozłożenie grysu itd. to pewnie to wszystko trochę zginie w całości. Ale mam już cenę cząstkową i podstawy do pertraktacji cenowych ;-).
Przy okazji pytanie: przy płocie, który oddziela "dziką" trawę na ścieżce od kory, stanowiącej podsypkę dla żywopłotu, robić takie obrzeże?
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Plastikowe ograniczniki trawnika

Post »

k_ogrodniczka pisze:To najwyższe obrzeże Geoborder można kupić za 9 zł w detalu.
Ogrodnik pewnie kupuje jeszcze taniej (przypuszczam ze 20-40%)
Jeśli płaci za 1 metr 5,4 - 7,2 zł to zarabia na ułożeniu metra ok 7 zł.
Czyli za ułożenie 50 metrów 350 zł ?? Strasznie dużo...
Montaż jest bardzo prosty i można samemu wykonać.
proszę nie rozsiewać nie popartych niczym plotek. Proszę mi pokazać gdzie można kupić ekobord za 5,4 brutto? Przypominam, że do każdego metra trzeba doliczyć jeszcze minimum 3 szpilki montażowe, które też kosztują.

Mam też wolny rynek i nie widzę nic złego w zarobieniu 350zł w ciągu kilku godzin. Ogrodnicy nie wytykają swoim Klientom ile każdy z nich zarabia.
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Plastikowe ograniczniki trawnika

Post »

Witam
Dwa lata temu wkopane obrzeże trawnikowe. "Dzikie" trawy kłączami zza płotu nie wchodzą (obrzeże 20 cm szerokości). Ale w miejscach gdzie trochę wystawało nad ziemię skruszało- tak jak pisał Piotrek B. Mróz i słońce zrobiły swoje. Wkopywany był na zakładkę, bez zszywania.

Pozdrawiam
Gosia
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”