Budleja po zimie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iwona0042
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20161
Od: 15 lis 2011, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Budleja po zimie

Post »

Markonix
Czy ona szczepiona, czy sam poprowadziłeś tak?
Awatar użytkownika
orlik z lasu
100p
100p
Posty: 167
Od: 21 sty 2015, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Budleja po zimie

Post »

Ja mam budleję davidii - Royal red. Dziś odkryłam budleję, tzn. usunęłam kopiec, matę słomianą już jakiś miesiąc temu. Także przycięłam tak, aby pozostały najgrubsze pędy - niekoniecznie kieruję się tym 30 czy ileś tam cm. Tym bardziej, że moja nie jest szczególnie rozkrzewiona, więc te parę pędów nie zaburzy kompozycji. Zima nie zaszkodziła im. Młode przyrosty, które już jesienią były, przetrwały, i nawet zauważyłam dziś, że przy jednej budlei lekko się zazieleniły. A ścięte pędy pokazały, że krzew nawet na czubkach nie zmarzł, co zdarzało się często.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Budleja po zimie

Post »

W sumie trudno się dziwić że nie przemarzała. U mnie tej "zimy" raz było -15C...
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2609
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Budleja po zimie

Post »

iwona0042 pisze: Czy ona szczepiona, czy sam poprowadziłeś tak?
Jeszcze niedawno była zwykłym krzakiem z wieloma odrostami dolnymi , w końcu powycinałem wszystko , poprowadziłem ciut wyżej i została tylko góra , bardzo szybko następują odrosty tylko trzeba ciąć w miarę szybko , zaraz po przekwitnięciu.
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Budleja po zimie

Post »

Witajcie :wit
Właśnie przycięłam moja budleję,mam pytanie czy ktoś ukorzeniał patyczki ?Proszę o radę :D
Pozdrawiam Małgosia
Awatar użytkownika
orlik z lasu
100p
100p
Posty: 167
Od: 21 sty 2015, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Budleja po zimie

Post »

Ja ukorzeniałam:)
Kiedyś machnęłam ręka i złamałam kawałek budlei. Miałam do wyboru, albo wyrzucić, albo zaryzykować i ukorzenić.
Nic prostszego - dolną część pozbawiłam listków (bo to robiłam w maju/ czerwcu), posypałam proszkiem - ukorzeniaczem, włożyłam do doniczki i regularnie podlewałam. Bardzo szybko się ukorzeniła i rok po zakwitła.

Już mam zamówienia na nowe sadzonki.
Uważam, że jeśli ścięte pędy nie są uschnięte to spokojnie możesz tak zrobić, jak napisałam wyżej, ja bym tak zrobiła ;:173
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2609
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Budleja po zimie

Post »

MalgosiaR pisze:Witajcie :wit
Właśnie przycięłam moja budleję,mam pytanie czy ktoś ukorzeniał patyczki ?Proszę o radę :D
Pozdrawiam Małgosia
Pytanie tylko jaką masz budleję , jeśli to skrętnolistną to powinno się ją przyciąć po kwitnięciu bo kwitnie na pędach ubiegłorocznych , jeśli to zwykłe to zwykle są nie do użycia po zimie bo przemarzają , ale ta zima to był jakiś żart :;230
Awatar użytkownika
Rudominka
200p
200p
Posty: 492
Od: 9 wrz 2010, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Budleja po zimie

Post »

Też ukorzeniałam budleje - bez ukorzenicza prosto do doniczki, wiosną. Wszystkie się przyjęły. Teraz powtykałam patyczki obok obcinanych krzewów, zobaczymy. U mnie całą zimę były zielone, nic nie podmarzło.
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Budleja po zimie

Post »

Dziękuję wszystkim.Szczerze to nie wiem jaka to budleja.Galęzie żywe nawet część liści zostalo z ubieglego roku.W ubieglym roku też ścinalam na wiosnę i znowu wielki krzaczor urósl przez lato.Jutro galązki pójdą do ziemi :D
Pozdrawiam Malgosia
bianka1977
100p
100p
Posty: 133
Od: 25 sie 2011, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kiełczów/k. Wrocławia

Re: Budleja po zimie

Post »

Moje budleje przetrwały zimę z kompletnym ulistnieniem z zeszłego sezonu. Doczytałam już, że aby pięknie kwitły, muszę cięciem odmłodzić krzaki. Widziałam obrazek z instrukcją. Moje pytanie dotyczy czasu cięcia. Budleje nie były w żaden sposób zabezpieczone na zimę, mieszkam w ciepłym regionie Polski. Kiedy powinnam je przyciąć? Zrobiłabym to już, ale boję się jakiegoś nagłego przymrozku, żeby nie zaszkodził roślinom. Tak na marginesie jedna z tych budleji była wsadzona jako patyczek kupiony w Biedronce a jej rozmiary przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Jakaś nn fioletowa. Druga kupiona w szkółce gęstsza ale znacznie niższa, biała :-)
Pozdrawiam. Bianka
jak powstaje ogród pod starym modrzewiem
Każdy kto kocha rośliny musi byc dobrym człowiekiem...
Awatar użytkownika
Rudominka
200p
200p
Posty: 492
Od: 9 wrz 2010, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Budleja po zimie

Post »

Ja moją ciachnęłam tydzień temu :)
bianka Nie podesłałabyś mi patyczka tej białej?
bianka1977
100p
100p
Posty: 133
Od: 25 sie 2011, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kiełczów/k. Wrocławia

Re: Budleja po zimie

Post »

Rudominka nie ma sprawy, tylko musisz mi podpowiedzieć jak mam ten patyk zabezpieczyć i jak to w ogóle wysłać :-)
Jak ciachnę, to nie ma problemu. Dalej nie wiem kiedy, niektórzy piszą żeby do kwietnia :roll: czekać
Pozdrawiam. Bianka
jak powstaje ogród pod starym modrzewiem
Każdy kto kocha rośliny musi byc dobrym człowiekiem...
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 826
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Budleja po zimie

Post »

Bianka ciachnij ja już to zrobiłem. Dół badylka zawiń w wilgotną ligninę potem w folię ( w ten sposób nie wyschną a będzie wiadomo, która część jest górą) taki pakiecik zapakować w papier i na pocztę.
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”