Budleja po zimie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
bianka1977
100p
100p
Posty: 133
Od: 25 sie 2011, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kiełczów/k. Wrocławia

Re: Budleja po zimie

Post »

Teraz mnie dopadła grypa, więc nie prędzej jak w przysłym tygodniu się za to zabiorę.
Pozdrawiam. Bianka
jak powstaje ogród pod starym modrzewiem
Każdy kto kocha rośliny musi byc dobrym człowiekiem...
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Budleja po zimie

Post »

wosiek67 pisze: Budleje rosną bardzo szybko - nawet po bardzo krótkim przycięciu, w sierpniu uzyskają około 1,5 metra wysokości. Jeśli nieprzemarznięte okazy nie przytniemy, krzewy osiągną nawet do 3 metrów wysokości ale słabo rozkwitną i będą miały brzydki pokrój.
Obrazek
Pamiętaj też o jeszcze jednej zasadzie Budleje mają duże wymagania pokarmowe. W okresie wegetacji powinny być 2-3-krotnie zasilane nawozami wieloskładnikowymi. Po zasileniu nawozem azotowym rośliny wydadzą silne pędy, na których pojawiają się kwiaty.
To już chyba wiem dlaczego budleja moich rodziców tak słabo kwitła rok temu :wink:
2 lata temu kupili do ogrodu ogromną piękną budleję - miała jakieś 1,7m wysokości i cała była obsypana kwiatami. Przezimowała bez problemu i za bardzo jej nikt nie przycinał (tylko końcówki gałązek z zaschniętymi kwiatkami) no i tak pięknie już nie kwitła.
W tym roku będę musiała ją zatem przyciąć mocniej - ma teraz około 2m wysokości - nie wiem na ile ją przyciąć? tak do 1,5m? trochę się boję, że za bardzo ją przytnę, nie wypuści nic na lato i mama będzie miała do mnie pretensje ;:oj
Pytanko jeszcze czym "sklepowym" najlepiej ją nawozić i kiedy zacząć? ktoś poradzi? Mam granulowany obornik - nie wiem czy się nada czy coś lepszego kupić?
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 826
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Budleja po zimie

Post »

Mapes tnij nie na 1,5 m tylko jakieś 20-30 cm od ziemi nie bój się odrośnie, a co do nawozu w drugiej połowie marca daj jakiś z dużą zawartością azotu
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Budleja po zimie

Post »

20-30 cm od ziemi to się chyba nie odważę :;230 ja się zawsze boję, że za mocno coś przytnę i roślina się zmarnuje :roll:
No nic trzeba będzie spróbować mocniejszego cięcia
henryka
200p
200p
Posty: 373
Od: 13 lut 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Budleja po zimie

Post »

Wojtku, ja również skorzystam z Twojej porady odnośnie cięcia - ubiegłym roku posadziłam pierwszą w moim ogrodzie budleję, która ładnie przezimowała. Mam jeszcze pytanie. Wysiałam budleję. Wzeszło mi ich kilkadziesiąt. Pojawiają się pierwsze listki właściwe - kiedy je najlepiej przesadzić do doniczek?
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 826
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Budleja po zimie

Post »

Mapes nie bój się ja i wielu innych tnę co roku tak nisko i na koniec sezonu mam krzaczory ok. 1,5 m, niektóre poradniki zalecają cięcie na wysokości ok 5-10 cm.
Henryko jeśli są już na tyle duże, że nie boisz się ich uszkodzić pikuj, najlepiej te najbardziej okazałe do doniczek o śr. około 8cm. Do gruntu dopiero gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków czyli druga połowa maja. Sadzić w odległości około 1m od siebie. Być może zakwitną jeszcze w tym roku. Powodzenia :wit
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Budleja po zimie

Post »

Gdy będziemy ciąć budleję wysoko, wówczas to co zostanie zdrewnieje i zacznie z czasem szpecić. Z roku na rok jest coraz wyższa, bo tych zdrewniałych pni już nie damy rady ciąć.Taka budleja ma co prawda często kwiatów więcej, ale są mniejsze. Budleja cięta na wysokości ok 20-30 cm jest ulistniona od samego dołu, zgrabniejsza, kwiaty ma większe. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
henryka
200p
200p
Posty: 373
Od: 13 lut 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Budleja po zimie

Post »

Wojtku, zadbam o nie tak jak radzisz.
Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Rudominka
200p
200p
Posty: 492
Od: 9 wrz 2010, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Budleja po zimie

Post »

Zawsze możesz kilka odciętych patyczków wsadzić gdzieś obok, żeby się ukorzeniły - tak na wszelki wypadek :)
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Budleja po zimie

Post »

A czy one się łatwo ukorzeniają? Wystarczy wetknąć w wilgotny grunt czy lepiej najpierw w jakimś ukorzeniaczu potrzymać?
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Budleja po zimie

Post »

Wysiałam budleję w ubiegłym roku z nasion. Wyrosła, nie zakwitła, ale ładnie przezimowała.
Dziś ją przycięłam nisko :D
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
Rudominka
200p
200p
Posty: 492
Od: 9 wrz 2010, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Budleja po zimie

Post »

W ubiegłym roku ukorzeniałam w doniczkach i wszystkie się przyjęły, teraz powtykałam patyki prosto do gruntu, zobaczę jak im pójdzie :)
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budleja po zimie

Post »

mapes pisze:A czy one się łatwo ukorzeniają? Wystarczy wetknąć w wilgotny grunt czy lepiej najpierw w jakimś ukorzeniaczu potrzymać?
U mnie najlepiej rozmnażają się przez odkłady. Na jesieni już są nowe roślinki
Pozdrawiam
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”