Szczepienie pomidorów

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Witam, temat odnośnie szczepienia pomidorków, a ja tutaj zamieszczę zdjęcia z moim "inkubatorem" który obecnie służy do wschodzenia papryki i pomidorka a później posłuży mi do szczepienia pomidorków a jeszcze później jako ukorzeniarka do sadzonek. Całość wykonałem chyba 2-3 lata temu do ukorzeniania sadzonek winorośli, budowa jest prosta i banalna "płyta grzewcza" składająca się z płyty styropianu na której jest rozłożony kabel grzewczy podłączony do termostatu i zalany zaprawą do płytek. warstwą 1,5-2cm a jeszcze między styropianem a wylewką z zatopionym kablem jest folia aluminiowa przyklejona do styropianu. do tego dochodzi obudowa z drewna od środka wyłożona styropianem. Jak widać na górę prymitywnie położyłem starą okiennice, aby ciepełko nie uciekało i była wyższa wilgotność. Całość mam ustawioną na strychu, termostat utrzymuje stale temp. 29*C; +/-1*C.
Być może kogoś to zainspiruje:
Obrazek
Obrazek
Kabel grzewczy i termostat można kupić w sklepie z akcesoriami do terrarium.
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Piotrek dokładnie 2 lata temu :) (winogrona.o..). Sam podobną ukorzeniarkę mam w "częściach".
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
mirzan
---
Posty: 4277
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Jako mnożarkę,używam skrzynię ze styropianu, ogrzewaną wężem świetlnym,druga skrzynia
ogrzewana jest kablem grzejnym.
Obrazek

Góra przykryta folią,a całość stoi w namiocie nieogrzewanym.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 587
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Ile mocy potrzeba ,żeby ogrzać skrzynkę?
mirzan
---
Posty: 4277
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Kabel świetlny ma chyba 20 watów,załącznik czasowy włącza go na 15 minut i 15 minut przerwy,czyli pobierze połowę. Oryginalny grzejny kabel,ma 6 m długości i 40 wat.
mizuba
100p
100p
Posty: 118
Od: 31 sie 2010, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Chciałbym przypomnieć, że komora klimatyzacyjna umożliwiająca zrastanie się szczepionych pomidorów powinna zapewniać przez 4 doby ciemność, wysoką temperaturę (24-27 stopni) i duża wilgotność względną (80-95 procent).

Połączenie wody i ogrzewania elektrycznego wymaga szczególnej uwagi, bo istnieje możliwość porażenia prądem.
Pozdrawiam, Jurek
Odi profanum vulgus et arceo - Horacy
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

U mnie nie ma tego problemu bo kabel jest zalany w wylewce i nie ma bezpośredniej styczności z wodą.
Co do samego kabla to ja mam chyba 50W przy 4m długości coś takiego mniej więcej, do tego termostat RT-2 z tym że termostat trzeba ustawiać, według drugiego termometru bo sama regulacja temp. na termostacie bywa zawodna o 3-4*C nawet.

Pytanie: Dlaczego podczas zrastania szczepek powinna panować ciemność? Czy chodzi tutaj o to aby sadzonki wybiegały podczas zrastania?
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1183
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Na mój rozum, ciemność jest po to, żeby nie traciły energii na rośnięcie. Mają się zestresować i czepiać łapczywie życia, czyli podkładki :wink:
mizuba
100p
100p
Posty: 118
Od: 31 sie 2010, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Dokładnie tak. Cała energia zraza ma być skierowana na zrastanie się z podkładką. Możliwość fotosyntezy stresuje roślinę. Roślina nie rośnie i nie wybiega w czasie pobytu w komorze klimatyzacyjnej.
Pozdrawiam, Jurek
Odi profanum vulgus et arceo - Horacy
mizuba
100p
100p
Posty: 118
Od: 31 sie 2010, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Re Postu: Practice makes perfect.

Wyniki kolejnych moich próbnych szczepień pomidorów przedstawię niżej.
Posiadałem 16 roślin zrazów i 17 podkładek. Niestety rośliny były różnej wielkości. Zaszczepiłem 5 roślin metodą na przystawkę i pięć metodą japońską. Dwie roślina na przystawkę nie połączyły się, a jedna nie wiadomo do tej pory czy się przyjęła.

Po tygodniu podkładki podrosły i następne sześć roślin zaszczepiłem, ale już tylko metodą japońską. Wszystkie się przyjęły, z tym że najmniejsza (podkładka i zraz) trochę cierpi i jest pod literatką, co widać na fotce.

Druga tura szczepienia próbnego.
Obrazek

Na zdjęciu widać, że liście zrazów Brandywine (liść ziemniaczany PL) dotykają podłożą. Podkładki były małe, a rośliny mateczne duże.

Czas wzmocnił dwa zrazy, które się nie połączyły na przystawkę i w trzeciej próbie zaszczepiłem je metodą japońską. Uzyskałem najładniejsze szczepki, bo zrazy były dorodne.

Powtórnie zaszczepione zrazy.
Obrazek

Zrazom usuwam tylko liścienie, bo jestem wstanie zapewnić im w moim pudle co najmniej 90 procent wilgotności względnej.

Z dwóch Brandywine pobrałem zrazy tnąc je nad liścieniami, tak żeby grubości podkładek i zrazów były te same.
Ogłowione rośliny mateczne wypuściły po dwa pędy boczne.

Pędy boczne na Brandywine
Obrazek


Ostrzeżenie.
Zapewniając zaszczepionym roślinom wysoką wilgotność w wysokiej temperaturze za pomocą mokrego płótna bawełnianego powoduje się jego fermentację (gnicie), a w konsekwencji zapach zgnilizny w łazience. Wywołuje to protesty innych współużytkowników łazienki.

Za 7-10 dni przeprowadzę szczepienie 56 roślin metodą japońską.
Pozdrawiam, Jurek
Odi profanum vulgus et arceo - Horacy
Dondzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 lut 2015, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Jak długo trzymać zaszczepione pomidory w ciemnym miejscu ???
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Od razu chciałbyś wiedzieć "kto zabil"? :wink: Poczytaj wcześniejsze posty,było o tym.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1183
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Tak, trzeba czytać dokładnie, posty Mizuby są wprost bezcenne. Ja jestem w trakcie (fotorelacja wkrótce) i muszę powiedzieć, że niesłychanie mi pomogły.Tak na szybko, z moich obserwacji wynika, że zraz chce się zrastać z podkładką, ale utrzymać to towarzystwo we właściwym turgorze to wyzwanie nie lada...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”