Czereśnia - jaka odmiana?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
peloponez
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 16 mar 2015, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrgos

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Czy może ktoś ma wiedzę na temat zachowania odmian typu Burlat, Kordia i Regina w klimacie z ciepłą zimą (+15)? Chodzi mi o to czy drzewka owocują normalnie czy może w ogóle nie owocują z uwagi na brak zimowego spoczynku? Tutaj znalazłem pewną krótką wzmiankę na ten temat która nie rozwiewa moich wątpliwości: http://www.e-sadownictwo.pl/ze-swiata/2 ... ie-czereni
Ewao4
500p
500p
Posty: 842
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

A jak myślicie ,czy dobra jest Drogana Żółta??Czy warto ją sadzić??I jak z robaczywieniem??
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Słuchajcie ja wybrałem cztery odmiany czereśni do posadzenia: Kordia, Vanda lub Vera, Burlat i Sam. Co sądzicie o takim składzie?
Pozdrawiam Paweł
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

:wit Witajcie. Może ktoś mi powie co jest z czereśnią Summit? Czy rzeczywiście osypują się zawiązki? Drugie pytanie, to czy Schneidera późna ma rzeczywiście mało owoców?
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Witajcie :wit
Działkuję dopiero od 2 lat, więc nie mam dużego doświadczenia..
W zeszłym roku posadziłam u siebie na działce jedną czereśnię - odmiana Lapins, podobno samopylna.
Postanowiłam dosadzić jeszcze jakąś czereśnię i czy ktoś mógłby mi doradzić jaką odmianę mógłby Lapins zapylić?
Moja działka jest praktycznie nad samym morzem (zatoka gdańska), jakieś 100m od brzegu, nie ma u nas dużych mrozów zimą ale zdarzają się lodowate wiatry, gleba to piach i glina, miejsce bardzo słoneczne jednak nawet podczas gorącego lata wieczory i poranki są "wilgotne".

Chciałabym odmianę smaczną (raczej deserowa), niewysoką i najlepiej taką, której by Lapins służył. Moi sąsiedzi mają u siebie głównie tuje tak ze muszę liczyć głównie na siebie. Prowadzę uprawę amatorską, więc nie liczę na jakieś potężne zbiory ale nie ukrywam, że im więcej tym lepiej.

Trochę się zmartwiłam bo poczytałam wątek i wychodzi na to, że późne odmiany (a Lapins chyba taką jest) są narażone na jakieś robactwo. Moje drzewko jest jeszcze male i dotychczas nie owocowalo, nie umiem powiedzieć czy u mnie te robale się pojawiają czy nie...
Czy ktoś coś doradzi? Z góry dziękuję :)

Aha.. Nie wiem czy ma to znaczenie dla czereśni ale na działce mam też 2 wiśnie pandy 103 i łutówkę
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

mapes musiałbyś poszukać w necie stron z tabelkami zapylenia. Z tej strony http://www.e-sadownictwo.pl/porady/24-p ... la-czereni wynika że m.inn. zapyla Vandę. Bardzo polecana odmiana. Owocuje na przełomie czerwiec/ lipiec, a więc trochę wcześniejsza od Lapinsa. Jest na granicy rażenia trześniówki. Ale że masz późniejszą odmianę Lapins, to jeśli opryskiwałbyś czereśnię na trześniówkę to i przy okazji Vandę też opryskasz.
Jeśli chcesz czereśnię mniejszą, to musisz kupić na odpowiedniej podkładce np. Gisela 5 lub PHL-A.
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Dziękuję Darkat za odpowiedz, niestety trudno mi znalezc odmiany szczepione na czyms innym niz colt i tak sie zastanawiam, kiedys ogladalam na YT filmik jakiegos sadownika, ktory twierdzil,ze drzewko nam urosnie tak duze na ile mu pozwolimy, w sumie nic odkrywczego :wink: ale tak sie zastanawiam czy gdybym trzymala to drzewko w ryzach, przycinajac je tak zeby nie roslo ogromniaste (max 2,5-3m) to czy owocowaloby normalnie? Nie jestem sadownikiem, czeresni wystarczy mi zeby bylo na wlasny uzytek a w sumie to nawet bonsai owocuja :lol:
A moze ktos zna dobra szkolke, gdzie maja czeresnie na karlowych podkladkach i wysylaja w Polske?
Pozdrawiam swiatecznie :)
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Po prostu będziesz musiała je przycinać. Tylko dwie zasady. Cięcie letnie po owocowaniu (jedynie formowanie młodego drzewka wiosną ). Drugie rób to na bieżąco, a nie za dobre kilka lat. Czasami się pojawiają tu pytania co zrobić z dorosłą już wielką czereśnią. O ile zaniedbane jabłonie czy grusze można ostro ciąć, to z czereśniami lepiej tak nie robić.
Ewao4
500p
500p
Posty: 842
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Ja miałam też problem z dostaniem czereśni na Giseli i zamawiałam w tamtym tygodniu przez internet.Kurier przywiózł w czwartek a że okres świąteczny to drzewka stoją zadołowane w ziemi.Jutro będzie sadzenie ;:138 Ja zamawiałam na podkładce karłowej Vegę i Burlata.Vega przyszła spora ,za to Burlat 10 cm powyżej miejsca szczepienia dwie gałęzie w kształcie litery v.I nie wiem jak taką czereśnię prowadzić :(
Pozdrawiam Ewa
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Proste. Jedną wyciąć. Tą bardziej "gałązkową" czyli słabszą, bardziej odchodzącą od tej drugiej tj. wrastającą się w nią .
Ewao4
500p
500p
Posty: 842
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Może faktycznie trzeba jedną wyciąć,oto zdjęcie tych czereśni na Giseli
Obrazek
A czy to prawda,że tych karłowych czereśni w tym roku po posadzeniu się nie przycina?Dzwoniłam do tego sklepu i tak mi powiedzieli..
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Może spotkam się z falą krytyki ale ja zrobiłbym tak:
Obrazek
Tej po lewej stronie (wyższej) przygiąłbym ten pęd i skróciłbym ten przewodnik do 30-40 cm. Zapytacie dlaczego tak nisko skoro powinno się przycinać 60-70 cm od pierwszego piętra (chociaż ja takowego tu nie widzę bo na jego wysokości znajduje się tylko jedna gałązka). A ja odpowiem że: czereśnia posiada mało aktywne pąki więc przycinając ten przewodnik na 60-70 cm nad tą gałązką (pierwszym piętrem) drzewko wybije nam tuż pod tą wysokością skrócenia przewodnika (60-70 cm) a dolne piętro zostanie z tylko jedną gałązką więc wyszłoby na to że prawdziwe pierwsze piętro zacznie się po tymi 60-70 cm czyli na wysokości pewnie ok. 1,5 więc trochę wysoko nawet jak na czereśnię.
Czyli według mnie błędne by było przycięcie tej pierwszej czereśni w ten sposób:
Obrazek
Co do drugiej to tak jak narysowałem wyciąłbym tą gałąź a to co zostało przyciął na wysokości 90-100 cm licząc od ziemi już po posadzeniu.
Pozdrawiam Paweł
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Ewao4 pisze:Ja miałam też problem z dostaniem czereśni na Giseli i zamawiałam w tamtym tygodniu przez internet
A moge zapytac gdzie? Nie moge tej Vandy nigdzie znalezc karlowej :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”