Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
neska133
100p
100p
Posty: 180
Od: 6 lip 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Mnie się wydaje że ten fiołek nie do uratowania.
Na drugim zdjęciu jest odwrócony listek, a na nim są jakieś czarne kropeczki może to jest przyczyna?
Widać też zeschnięte łodyżki.
Awatar użytkownika
justyna111
200p
200p
Posty: 264
Od: 1 kwie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. zachodniopomorskie

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Ostatnio zauważyłam, że u fiołka liście zamiast tworzyć ładną rozetę kierują się do dołu. Pomimo tego, iż łodyżki są sztywne liście zaczynają iść wzdłuż doniczki :? Co to może być?

Obrazek

Poniżej także fiołki popryskane środkiem na przędziorki (około trzy tygodnie temu) z powodu podwijających się pod spód liści. Nie zauważyłam jeszcze żadnej różnicy :( Jak wygląda ich stan Waszym zdaniem?

Obrazek

Obrazek

Mam także pytanie, jak duże muszą być sadzonki, żeby zrobić oprysk a nie zabić roślin?
Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy? Oscar Wilde
Fiołki i reszta zielonej ferajny
Awatar użytkownika
KrysTe
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 29 gru 2014, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Justyna czy fiołek, który ma te dziwnie ułożone liście, to ten biały, na zdjęciu ?

Mam białego kundelka, dostałam go od cioci ze ściśniętą rozetką, malutkiego, cioci rok temu chyba mszyce zniszczyły mnóstwo fiołków, ale byłam tak zdeterminowana, że go przygarnęłam. U mnie bez problemu zaczął nabierać sił, rósł jak należy, tylko ciągle ktoś wyłamywał mu dolne listki ;:14 więc wyglądał jak młody, nie miał uformowanej rozety. W tej chwili wreszcie mi się rozrósł, lada moment zakwitnie, ale rozetka jest okropna, taka rozczochrana. Dolne liście na bardzo długich łodyżkach, opuszczone w dół, rośnie w za małej doniczce, dlatego liście prawie dotykają parapetu. Podejrzewam, że taka jego uroda.

Planuję w sobotę przesadzanie, niektóre młode też już mogę oddzielić, poobserwuję jak ten biały będzie wyglądał po przesadzeniu.
naoomi
100p
100p
Posty: 104
Od: 5 sty 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wichrowe wzgórze - świętokrzyskie

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

justyna111, miałam podobnego, białego kundelka i u każdej z 3 sadzonek liście tak zwisały. Jedynie u znajomej od której go dostałam były wyciągnięte do góry, bo hodowała go w jednej, dużej doniczce (korytku) i miała w niej kilkanaście sadzonek.
Awatar użytkownika
gardeniaa
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 712
Od: 25 maja 2008, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

justyna111, przestaw fiołki na tydzień, dwa w miejsce mniej oświetlone ( półka, szafka). Zobaczysz jak listki pięknie pójdą w górę.
Awatar użytkownika
justyna111
200p
200p
Posty: 264
Od: 1 kwie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. zachodniopomorskie

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

KrysTe, tak- to ten biały. gardeniaa, naoomi, dziękuję za rady. Dziś przestawię go w inne miejsce :)
Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy? Oscar Wilde
Fiołki i reszta zielonej ferajny
Awatar użytkownika
solshine
200p
200p
Posty: 223
Od: 16 gru 2014, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Tak wśród zawieruchy dzisiejszej zaświeciło na chwilę słońce (od wczoraj wichury straszne na Dolnym Śląsku) i postanowiłam zrobić zdjęcie moim dwóm fiołkom akurat kwitnącym :) Oba to kundelki, ale i tak są śliczne, przynajmniej moim zdaniem. Może za pół roku doczekam się pierwszych odmianowych kwitnień moich listków i sadzoneczek :)
Zdążyłam obfocić w słońcu jeden, przy drugim już nadciągneły chmury:

Drugi z fiołków z rozmysłem pozostawiony został od jesieni jako potrójny. Odpowiednio przerzedzony, by rozetki nie przeszkadzały sobie, zakwitł jak wariat jako pierwszy ze wszystkich, na początku lutego, na północnym oknie, bez żadnego doświetlania. Pierwszy podobny, tylko trochę inny odcień kwiatów. Oba mają po dwa kwiaty semi-double pośród samych single, choć może będzie więcej, bo są pąki na obu jeszcze. Kwiaty dochodzą do 5 cm średnicy.

Obrazek
Obrazek
Ala
Awatar użytkownika
mycha_paulina
200p
200p
Posty: 368
Od: 13 paź 2013, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Hej!
Wrzucam zdjęcia listków sadzonek, które mnie trochę niepokoją.

1. Co mogło spowodować takie dziurki?
Obrazek

2. Co mogło spowodować te linie?
Obrazek
Zapraszam do mojego wątku Fiołkowe love http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=77233" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie cierpię małych parapetów!
Awatar użytkownika
solshine
200p
200p
Posty: 223
Od: 16 gru 2014, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Czy ta część listka powyżej dziurki jest lekko bardziej zgięta? Może tam złamanie było lekkie, gdy listek był młody?
Podobną, choć mniejszą, dziurkę ma jeden z moich fiołków. Zauważyłam ją, gdy listek był maluśki w postaci kropki blisko czubka listka, który był lekko zgięty, prawdopodobnie został lekko złamany przy przesadzaniu. Teraz liśc rośnie, a kropka zamieniła się w dziurkę, która powiększa się wraz z liściem. Może u Ciebie jest tak samo?

Linie wyglądają na osad z kamienia, może malutki listek był w mokrej ziemi, a potem ta część z kamieniem na osi listka się wydłuża rosnąc to i osad się 'wydłuża' tworząc linie.

Obrazek
Ala
Awatar użytkownika
mycha_paulina
200p
200p
Posty: 368
Od: 13 paź 2013, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Alu, tak-zagięta jest mocniej niż u pozostałych. Może rzeczywiście gdzieś czymś go kiedyś przycisnęłam i stąd to uszkodzenie. A co do tej linii to będę obserwować, z resztą jak i całą pozostałą ferajnę :)
Zapraszam do mojego wątku Fiołkowe love http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=77233" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie cierpię małych parapetów!
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Dziewczyny, takie dziurki są najczęściej spowodowane drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, u mnie np tak się zdarzyło kiedy młody listek rósł w dół i zahaczał o starszy liść, ja tego nie zauważyłam i listek rósł wygięty aż delikatnie pękł. Wyprostowałam go a po jakimś czasie zauważyłam dziurkę w miejscu pęknięcia.

Pojawianie się linii na liściach może być spowodowane lekkimi zaburzeniami w odżywianiu rośliny spowodowane jej młodym wiekiem, słabym systemem korzeniowym lub niezbyt trafnie dobranym podłożem czy nawożeniem. Nie jest to nic groźnego, jest to chwilowe, nie zagraża roślinie w żaden sposób a następne listki rosną już zdrowo zielone.
Awatar użytkownika
mycha_paulina
200p
200p
Posty: 368
Od: 13 paź 2013, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Czytałam gdzieś tu kiedyś, że fiołki typy The Martian nie ludbią zbytnio światła. Czy to prawda? Mój marsjanin stoi na parapecie z innymi fiołkami, ale jako jedyny ma listki innej barwy (takie...hmm mało zielone, trochę wpadające w żółty). Przestawić go w inne miejsce?
Zapraszam do mojego wątku Fiołkowe love http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=77233" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie cierpię małych parapetów!
Dorotaka23
100p
100p
Posty: 151
Od: 9 mar 2014, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Czy mogę popryskać środkiem na meszki fiołki? Są na listkach i na małych sadzonkach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”