Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Tomek napiszę na własnym przykładzie.
Mam w foliaku stół 3-4m. wys ok.0.7m i szer 0.6m ustawiony pod ścianą z cegieł,na nim ponad 200 sadzonek pomidora. Całość przykrywana na noc cienką folią budowlaną, pod stołem ustawiona farelka 1000W z termostatem. Czyli tworzy minitunelik, z jednej strony ściana a z drugiej folia, farelka ustawiona prawie na minimalną temp. coś koło 7st. i wyłancza sie przy jakiś 12-13st? Całoś zasilana przez elektroniczny licznik zużycia energi elektrycznej, instalacja założona 31.03 do dzisiaj zużycie wyniosło 46kWh. Całość ma objętośc około 3m3 i jest osłonięta od wiatru. Pewno jeszcze z tydzień farelka będzie się załanczać. temp gruntu w całym tunelu to dokładnie 7st na głębokości 20cm. przed ostatnim pogorszeniem pogody, po kilku dniach słonecznych wzrastała do 10-12st ale nocami znowu spadała do tych 6-7st. Wnioski wyciągnij sobie sam czy warto i czy coś zyskasz na tak wczesnym sadzeniu, Ja tylko powiem że u mnie przez te dwa ostatnie tygodnie sadzonki stoją jak zaklęte, te które przeniosłem do growboxa mają się owiele lepiej.

Pozdrawiam...
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Znalazłem w papierach i się trochę rozczarowałem ponieważ moi rodzice i dziadkowie przekonywali mnie że na naszych terenach jest gleba 2 klasy (pewnie zapomnieli) a faktycznie okazało się że jest to klasa 3a i 3b. No cóż i tak nie jest najgorzej :roll: .
Pozdrawiam Paweł
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Ja też mam taki tunelik z farelkiem, regulatorem temperatury, sadzonki mam tam od ok.2-3 tyg. tylko odmiany rosyjskie ispolin i caspian pink w sumie ok.60 są już gotowe do sadzenia. W zeszłym roku już miałem posadzone w tunelu i dały radę, na noc w razie mrozu włączyłem butle gazową taką turystyczną, w nocy wstawałem kontrolowałem temperaturę . Myślę, że w piatęk te duże będę sadził bo niechciałbym, żeby za bardzo wyrosły.
Lukasz uki94
Awatar użytkownika
joannamm
500p
500p
Posty: 577
Od: 27 lut 2013, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, nad rzeką Brdą

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Paweł
Ciesz się, że masz klasę 3, ja mam 5 i 6. I co mam powiedzieć? Co roku kompost, przekompostowany obornik, ziemia z ogrodniczego ...itd. ale rośnie i to najważniejsze. Plony nie są świetne, ale są, własne.
Awatar użytkownika
andzia458
500p
500p
Posty: 702
Od: 19 sty 2014, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Łuków

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Czy ktoś mi powie, o co chodzi mojemu faworytowi? Mam kilka odmian w tej fazie wzrostu i tylko u niego są takie objawy więdnięcia. Na pewno nie ma mowy o przelaniu- podlewam je przy obecnej pogodzie co kilka dni. Dzisiaj chcę oberwać wszystkim sadzonkom liścienie i wsadzić je głębiej, po liście właściwe. Czy dobrze planuję? Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=91408" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje siedlisko na Lubelszczyźnie :)
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

andzia faworyta nie mam, więc nie wiem, jaka jego "natura" ale u mnie takim cienkim wiotkim zdechlakiem jest kalman. Popikowałam go głęboko, po same liścienie, to znów wystrzelił w górę i smętnie "wisiał". Wyciągnęłam z kubka, oberwałam liścienie i wpakowałam z powrotem do ziemi po pierwsze liście. Coś pomogło, bo trochę zmężniał.
Pozdrawiam, Marta.
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Jeśli chodzi o kalmana, to jego wygląd nie jest oznaką niczego złego. Taka jego uroda, bo to pomidor generatywny :).
Dorotaka23
100p
100p
Posty: 151
Od: 9 mar 2014, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Witajcie! Czy rozsada pomidorów i papryk może już nocować w szklarni? W dzień mam w szklarni ok 25-27 C a w nocy na zewnątrz jest ok 1-2 C a w szklarni coś koło 4-6 C. W razie przymrozków wnosiłabym je do domu. Tylko czy taka różnica temperatury nie zaszkodzi pomidorom? Akurat mam taką sytuację że może być problem z wnoszeniem rozsady do domu na noc a nie ukrywam że ułatwiło by mi to trochę życie :)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13798
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Ja zostawiłem jednego próbnego pomidorka, z przedwczoraj na wczoraj w foliaku i mróz go ściął. Wg mnie trzeba jeszcze poczekać. Noce są grubo poniżej 10st jeszcze.

Sam wnoszę rano i wynoszę wieczorem rozsady z foliaka. :D
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 734
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Dorotko moje pomidory testowe w szklarni nieogrzewanej szczelnej szyb ale dach z folii, jak na razie tydzień nic im nie jest. Dziś kolejna tura ale przykryłam wloknina aby słońce nie poparzyło nadmiernie bo nie przyzwyczajone jeszcze do słońca. W zeszłym roku miałam foliak który nie był tak ciepły jak szklarnia. Zrobiłam pomidorom domek. Na spod dałam na części obornik a cześć była na styropianie. Boki- ściany zrobiłam ze steropianow co sie daje na docieplenia domów. Posklejalam gwoździami bo szybko wchodziły w steropian a gore nagrywałam włókniną i folia na noc. Nic im nie było, ucierpiały tylko te które nie były w tym domku. Od dwóch tygodni mam sadzonki pelargonii stare i młode ukorzenienie i super sie czuja. Jutro zrobię domek steropianowy i dam kolejne pomidory i rozsady kwiatków ;) w razie w znicze zapale
Awatar użytkownika
stecu
50p
50p
Posty: 66
Od: 3 lip 2008, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina jezior

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Obecna aura świąteczna która obecnie mija pokazała, że rozsady pomidorów nie mówiąc o paprykach obecnie nie nadają się do wysadzenia w nieocieplanych szklarniach lub foliakach. Jeszcze należy trochę poczekać.
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Moje rozsady pomidorów i papryki pod koniec marca wyniosłam do tunelu i przetrwały nawet duże ochłodzenie i przymrozki,ale mają zrobioną w środku mini szklarenkę ze starych okien.Dodatkowo przez3 najchłodniejsze dni paliły się w środku znicze.
Rozsady przetrwały bez żadnego uszczerbku i mają się doskonale.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 587
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Dorotaka23
Pomidorom nie szkodzą takie wahania temperatury, pod warunkiem, że je wcześniej przyzwyczaisz, najlepiej stopniowo zostawiać je coraz dłużej na noc w zimnym pomieszczeniu. Oczywiście temperatura poniżej zera wykluczona.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”