Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Reebok24
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 18 maja 2014, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

A czy taki sam manewr można zrobić już od razu z siewkami jak się je pikuje ??? Od razu po dwie trzy czy lepiej pojedynczo pikować ???
Mateusz
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Można tak popikować od razu po 3 sztuki, ale trzeba częściej całość potem przesadzać w miarę wzrostu.Osteospermum sadzone po 3 kupne sadzonki rosło u mnie w sporych donicach, szybko i mocno rozwija bryłę korzeniową.Dziwię się czasem gdy widzę że jest sadzone do skrzynek.
Osteospermum kwitło mi słabo mniej więcej od połowy lata niezależnie od przebiegu pogody, bo najlepiej tworzy pąki kwiatowe podczas chłodnych nocy, podobnie jak bacopa.Wyczytałam gdzieś, że kiedyś była to głównie seria Springstar, teraz wyhodowano nowe odmiany z serii Symphony i Jamboana, podobno teoretycznie mają mieć wyeliminowaną tę niekorzystną cechę, ale nie wiem jak to jest w praktyce.
Z nasion wyjdzie naturalna forma.
Reebok24
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 18 maja 2014, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Dziękuję bardzo za informacje. Siewek mi wzeszło sporo ponad 30 z nasion zakupionych w Lidlu. Szkoda tylko że dorosłe rośliny są bardzo wysokie na opakowaniu pisze że do 45-50 cm dorastają. :? Ja chciałem mieć niszego pokroju i pózniej znalazłem nasiona Legutko znacznie niszego pokroju dorastające do 35 cm.
Bo te mniejsze pokrojem chciałem na cmentarz dać ale trudno co będzie to będzie.... Mam tylko nadzieje że jak je będę przycinał na odpowiadającą mi wysokość to też będą ładnie kwitły :? ????
Mateusz
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Nie jestem pewna, przycinanie sezonowych z reguły oznacza opóźnianie kwitnienia.Uszczykujesz przecież wierzchołki gdzie tworzą się pąki.Moim zdaniem można przyciąć raz w ciągu sezonu, ale trzeba się liczyć z dłuższą przerwą w kwitnieniu po zabiegu.
Na cmentarz lepiej kupić wyhodowane odpowiednio zabiegami ogrodniczymi( traktowane środkiem skarlającym) odmiany, które długo trzymają zwartą formę, choć nie wiem jak z kwitnieniem.Bo producenci jak z wszystkim - zachwalają, ale w praktyce różnie bywa.
Manek
50p
50p
Posty: 75
Od: 22 gru 2014, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Miałem zrobioną rabatkę przy grobowcu na cmentarzu z osteospermum i najładniej mi kwitły oczywiście z kupnych roślin żółte,pomarańczowe i takie buraczkowe,a fioletowe,różowe i białe wyrosły wielkie krzaki bez kwiatów cały sezon,dopiero we wrześniu zaczęły kwitnąć.

Moje były z Plantpolu,były oznaczone.w tym roku posadzę żółte z pomarańczowymi,kwitły bez najmniejszej przerwy.
Kupiłem w centrum ogrodniczym.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Na moich późno posianych maleństwach pojawiają się pierwsze liście właściwe.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
tadzik0000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 kwie 2015, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Osteospermum- stokrotka afrykańska uprawa

Post »

Witam. Posiałam paczuszkę osteospermum inaczej stokrotka afrykańska. Sadzonki mają już od 5-8cm po 3,4 listki. Rozsadziłam je i co dalej? Słyszałam coś o uszczykiwaniu ale nie wiem czy powinnam i jak to zrobić. Czy ktoś się na tym zna?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Manek pisze:Miałem zrobioną rabatkę przy grobowcu na cmentarzu z osteospermum i najładniej mi kwitły oczywiście z kupnych roślin żółte,pomarańczowe i takie buraczkowe,a fioletowe,różowe i białe wyrosły wielkie krzaki bez kwiatów cały sezon,dopiero we wrześniu zaczęły kwitnąć.
Tu więcej o konkretnych odmianach i kolorach
http://www.ogrodniczka.pl/rosliny/rosli ... anska.html

Szkopuł w tym, że najczęściej w sprzedaży są bez etykiet, nie wiadomo wiec jaka to odmiana.

A gdzie kupiłeś z Plantpolu, może w jakimś markecie?
tadzik0000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 kwie 2015, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Osteospermum- stokrotka afrykańska uprawa

Post »

Niestety na moje pytanie nie znalazłam tam odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 22029
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Osteospermum- stokrotka afrykańska uprawa

Post »

To może tutaj zajrzyj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=31&t=32410
i tutaj
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2#p2888782

Uszczykuje się nie tylko rośliny jednoroczne ale wszystkie ktore chcemy rozkrzewić w różnych celach np ,zagęszczenia lub uzyskania bardziej obfitego kwitnienia.

Ja np uszczykuję
- chryzantemy wg takiego sposobu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 8#p1208388
ale także sosny - wykorzystując uszczknięte pędy na syrop

I nadal zapraszam do korzystania z wyszukiwarki :wink:
zobacz tutaj co można wyszukać na forum ...
:wit
nomad
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 2 kwie 2015, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Osteospermum- stokrotka afrykańska uprawa

Post »

tadzik0000 pisze:Witam. Posiałam paczuszkę osteospermum inaczej stokrotka afrykańska. Sadzonki mają już od 5-8cm po 3,4 listki. Rozsadziłam je i co dalej? Słyszałam coś o uszczykiwaniu ale nie wiem czy powinnam i jak to zrobić. Czy ktoś się na tym zna?

Możesz śmiało uszczykiwać- swoim pourywałam czubki kilka dni temu i zaczynają się powoli krzewić.
Każdy czasem przegrywa.
? Każdy? Być może ? ja nigdy.
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
LysyRudy
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 cze 2012, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Wczoraj wieczorem podlewam stokrotki a tam niespodzianka zawiązał się kwiatek ;:oj
filipekS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 18 mar 2015, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Bardzo ładne te stokrotki:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”