Ochrona jabłoni przed patogenami 2015

Drzewa owocowe
Zablokowany
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Te komunikaty opóźniły się z tydzień :D Ja sygnalizacje dostałem w piątek tydzień temu i u mnie już drugi zabieg będzie. W tamtym tygodniu było w niektórych rejonach było nawet 50% perytecjów gotowych do startu więc we wtorek akcja ochrona musi być ;:134
Pomidek pisze:We wtorek wykonam oprysk miedzianem. Pąki kwiatowe to mam tylko na czereśni na reszcie drzewek owocowych tylko pierwsze pąki liści mocno nabrzmiałe są. Co do czereśni mam je pominąć i wykonać oprysk jak zakwitną?
Powiem to tak nie jestem znawcą profesjonalnej ochrony czereśni . Te co mam nie są chronione jakoś specjalnie . Z tego co się orientuję bardzo dobrze jest opryskać miedziowymi a nawet trzeba w czasie nabrzmiewania pąków .
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Docierają informacje o wzroście temperatury i opadach deszczu .Jeżeli nie został przed niedzielą wykonany zabieg zabezpieczający lub był wykonany i zmyty . Powinniśmy wykonać go przed spodziewanymi opadami środkiem z grupy miedziowych +zwilżacz .
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

U mnie do niedzieli zapowiadają brak opadów i temperaturę powyżej 6C (w końcu), tak że w sobotę skoro świt śmigam z miedzianem na działkę :D
elzunia70
100p
100p
Posty: 157
Od: 18 mar 2011, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Witam
przeczytałam cały watek i jestem szczerze wdzięczna wszystkim dzielącym sie swoim doświadczeniem
alfamixi
podziwiam twoja wiedze i dziękuje ze się tu nią dzielisz
tym bardziej ze jesteś praktykiem wiec twoje rady sa potwierdzone zastosowaniem na drzewach
a w związku z tym czy mógłbyś napisać czy każdy kolejny oprysk miedzianem dajesz w tych samych proporcjach wagowych a jeśli nie to jakie proporcje stosujesz
ja właśnie dziś chce zrobić oprysk(pierwszy od lat)18g miedzianu na 6l wody i jak starczy cieczy to oblecę tez czereśnię co sadzisz o takim stężeniu drzewka mam chore wiec to nie jest profilaktyka tylko leczenie
pozdrawiam Ela
pozdrawiam
elżunia
rpilski
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 lut 2010, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Błonie, mazowieckie

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Alfamixi, preparaty z olejem parafinowym podobno mogą "parzyć" gdy wystąpi przymrozek nawet do 2 dni po zabiegu. Jakie są twoje doświadczenia w tym względzie?
Pozdrawiam,
Radek
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

rpilski Nie słyszałem i nie widziałem niepożądanych efektów olejów przy niskich temperaturach .oparzenia na liściach (fioletowe pokarbowane listki) to typowe dla mrozów i bez oleju .Właśnie będziecie na koniec tygodnia aura sprzyjająca do zastosowania olei, ciepło i słonecznie a faza rozwojowa jabłoni też jest dogodna do zabiegu .
elzunia70W okresie bezlistnym ja podnoszę dawkę nawet 2x ale na to już za późno , teraz można zastosować tylko dawkę zalecaną następną po 5-6dniach też zalecaną . Ja dziś nad ranem skończyłem drugi zabieg . Pogoda jest super
Neki
100p
100p
Posty: 124
Od: 27 sty 2014, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Lubartowa

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

alfamixi pisze:rpilski Nie słyszałem i nie widziałem niepożądanych efektów olejów przy niskich temperaturach .oparzenia na liściach (fioletowe pokarbowane listki) to typowe dla mrozów i bez oleju .Właśnie będziecie na koniec tygodnia aura sprzyjająca do zastosowania olei, ciepło i słonecznie a faza rozwojowa jabłoni też jest dogodna do zabiegu .
elzunia70W okresie bezlistnym ja podnoszę dawkę nawet 2x ale na to już za późno , teraz można zastosować tylko dawkę zalecaną następną po 5-6dniach też zalecaną . Ja dziś nad ranem skończyłem drugi zabieg . Pogoda jest super
Ja tydzień przed świętami dałem 6 gram na 1 litr miedzianu 50 wp to dobrze czy przekroczyłem ?
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Nigdy nie przeliczam preparatów na stężenie ze względu ma małą dokładność , ale w Waszym przypadku to jest konieczne . Miedzian 50 WP w sadownictwie stosuje się 1.5kg/ha przy 500-750l/ha i to jest dawka optymalna ja stosuje przy zabiegach miedzianem tylko 250l/ha więc stężenie rośnie 2x i nic się nie dzieje . Więc najlepiej stosować się do dawek zawartych na opakowaniu preparatu , a zabieg wykonywać tak żeby preparat pokrył dokładnie i nie spływał po elementach chronionych (pędy liście ) i to by była dokłada aplikacja preparatu.
elzunia70
100p
100p
Posty: 157
Od: 18 mar 2011, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

alfamixi serdecznie dziękuję za odpow. ;:180
bałam sie ze popalę rozwijające się już lekko pąki
ale skoro pryska się dawką zalecana i teraz i za tydzień to wnioskuje że jednak miedzian jest w miarę bezpieczny
ponieważ wydaje mi sie że rozwijające się młode pąki czy to na czereśni czy jabłoni mają (chyba??)podobną wrażliwość na porażenie miedzianem hmmm no przynajmniej mam taką nadzieje
zdaje mi mi sie że tak różne dawkowanie na obu gat. drzew jest tak znacznie inne gdyż ochrona ma dotyczyć różnych patogenów
prod.podaje nast. dawki dla
jabłoń/grusza 15g w 5-7.5l wody na 100m2
czereśnia 15-30g w 5-7.5l wody na 100m2
a skoro za tydzień na mojej czereśni i jednej jabłonce na bank będą już połowicznie rozwinięte pąki
to wnioskuje ze 30g na 5l wody to jest maksymalna bezpieczna dawka żeby nic nie uszkodzić na obu drzewach
ale pewnie lepiej tego max. jednak nie osiągać
proszę o ocenę czy dobrze sobie to wydumałam ;:173
pozdrawiam
elżunia
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Tak to się zgadza . Miedzian jest niedoceniany a jest bardzo dobrym środkiem . Z miedzianem trzeba uważać jak zaczynają się pojawiać kwiaty .
Ewao4
500p
500p
Posty: 842
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

a na jabłoń te 30g to nie za dużo?ja mam podobny dylemat
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Ja dziś też pryskałem jabłonie miedzianem pogoda ładna więc nie ma co czekać tym bardziej że włączyli dziś sygnalizacje u mnie w powiecie.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Ja w sobotę wieczorem wykonam drugi oprysk akurat przed niedzielnym i poniedziałkowym deszczem.
Pozdrawiam Paweł
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”