Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

A teraz trochę niedoceniane rośliny:
Obrazek
To jest moja niewielka kolekcja kaktusów :D
Niedoceniane ponieważ nie każdy wie, że przy odrobinie zachodu niektóre potrafią kwitnąć od czerwca aż do października :wink:
Mówię tu np o pierwszym kaktusie po lewej w dolnym rzędzie oraz o środkowym kaktusie w dolnym rzędzie - są to rośliny z rodzaju Gymnocalicium. Kupiłem je jako małe kaktusy ale miały już kwiaty - i okazało się, że kwitły aż do jesieni, a kupiłem je w czerwcu. Rok później rosły już na ogrodzie (w doniczce zakopanej w ziemi) - i tak samo kwitły aż do jesieni :) w tym czasie bardzo dużo urosły.
W skrzynce widać też echinopsisy (2 po lewej stronie od brzegu w górnym rzędzie) - one mają olbrzymie kwiaty, co prawda kwitną bardzo krótko bo jak dobrze pójdzie to kwiat 2 dni wytrzyma ale kwiatów jest zazwyczaj kilka w sezonie i nie da się nimi nie zachwycić. Ten większy okaz niestety został nadepnięty przez moją bratanicę w zeszłym roku i stąd ciemne, zabliźnione uszkodzenia. Do kolekcji dołączyły w tym roku cereusy (grupka kolumnowych kaktusów w dolnym rzędzie, drugie od lewej), jest też Rebutia i 3 inne kaktusy :wink: ;) Kępka dużych kaktusów po prawej osiągnęła takie rozmiary w 2 lata... był to jeden kaktus mniej więcej wielkości tego echinocereusa zupełnie po lewej na górze - wziąłem sobie 'gałązkę' od brata - u niego cały okaz został uśmiercony przez zaniedbanie, u mnie rośnie jak na drożdżach. Można też zauważyć 2 nibykuliste kaktusy na środku skrzynki - jeszcze nie rozgryzłem co to ale one ledwo wystają z ziemi, są płaskie, podczas spoczynku jeszcze bardziej schowały się w ziemi :wink: jak już będą w pełni wegetacji to zrobię im zdjęcia. Jeden z nich również został zdeptany ale jako, że on jest płaski to tylko jego kolce zostały połamane.
A poniżej zdjęcie z zeszłego roku - niestety już przekwitła rebutia na górze i niezmordowanie kwitnące gymnocalycium na dole:
Obrazek
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ja nie kaktusowa...choć u Kogoś lubię oglądać kłujaki ;)

Piękne te hippeastrum Ci zakwitło ;:138
I nawet crinum ma pączki. Widać te rośliny Cię uwielbiają ;:215
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

A oto i ona - 'Limona' :wink:
Obrazek
Na żywo jest bardziej limonkowa :wink: bardziej żółto-zielona niż na zdjęciu
x-F-7
---
Posty: 10506
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Wspaniałą masz rękę do hipeastrów,w przeciwieństwie do mnie;)
A kaktusy są wspaniałe, tylko szkoda,że tak krótko kwitną;). :wit
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Filigranowa27, właśnie niektóre kaktusy kwitną długo choć kwiaty żyją czasem tylko dzień :wink: ale warto też zauważyć, że np kaktusy z rodzaju Mammilaria mają bardzo ozdobne owoce utrzymujące się bardzo długo na roślinie :wink:

Crinum
Obrazek

Porównanie Hippeastrum biedronkowego NN i 'Limona':
Obrazek

A tu tegoroczne siewki z nasion 'Red Lion'
Obrazek

Moja cebula Amaryllis belladonna - ze wzrostu liści łatwo wywnioskować, że cebula była sztucznie zmuszona do spoczynku a liście zostały po prostu ścięte. Cebula nie wypuszcza nowych liści wcale - wszystkie liście są stare, po prostu dzięki merystemowi interkalarnemu dalej rosną (merystem ten pozwala na nieograniczony wzrost)
Obrazek

Dla uzmysłowienia pokażę jak wyglądała cebula zaraz po zakupie:
Obrazek
Niby nie ma liści - ale zostały one po prostu ścięte na równo z cebulą i po wsadzeniu cebuli zrobiły się ponownie zielone i zaczęły rosnąć. Po takim 'spoczynku' nie wiem czy jest szansa, że zakwitnie w tym roku.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Chciałem jutro zrobić zdjęcia tym dwóm płaskim kaktusom ale okazuje się, że jest to niemożliwe... Znaczy zdjęcia zrobić mogę ale nie są one już płaskie :wink: Tydzień temu kaktusy przesadzałem do tej skrzynki na zdjęciu, ziemia była lekko wilgotna (wiadomo, że ziemia nie jest sprzedawana wysuszona na wiór :wink: ), dodatkowo delikatnie je podlałem żeby zaczęły się wybudzać. I jak to wpłynęło na płaskie kaktusy? zrobiły się okrągłe, jędrne i znacznie większe :D Jutro porobię zdjęcia :wink:
Awatar użytkownika
Beaa
50p
50p
Posty: 75
Od: 23 lip 2014, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Jestem pod wrażeniem ;:oj
Masz szczęście do wyłapywania ślicznotek. Moje zakupy biedronkowe skończyły się troszkę pechowo, wybierałam różne kolory(kierując się opisami na kartkach) a trafiły mi się wszystkie czerwone :(
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Beaa - to nie do końca jest szczęście :wink: jeśli w markecie widzę Hippeastrum to nie ma opcji, że je kupię dopóki nie ma widocznych pąków lub też już nie kwitnie. W tym przypadku mimo, że pączki kwiatów były małe i łuska okrywająca je była uszkodzona (dlatego było widać pączki) to od razu było wiadomo, że kwiaty nie będą jednolicie czerwone. Czasem wole kupić przekwitający okaz niż cebulę, która ma maleńkie pączki. I jeszcze co do wybierania cebul z pędami kwiatowymi - warto patrzeć jak wygląda pęd, jaki ma kolor. Odmiany różnie wyglądają, jedne mają pęd sinawy, inne z rumieńcem lub tez są całe zielone, czasem nasada łuski okrywającej kwiaty jest zabarwiona na czerwono, czasem jest zupełnie zielona - warto to porównywać aby kwiaty były różne.

A oto moje Crinum - tak wyglądało wczoraj :wink:
Obrazek
nieulozona-tak
500p
500p
Posty: 829
Od: 3 gru 2014, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Jest co podziwiać u Ciebie :) Nawet ciężko mi wybrać tę jedyną, najładniejszą roslinkę. To może pochwalę tę na ostatnim zdjęciu, odcień cudny :)
Kasia :)
zapraszam
Te co powodują uśmiech
Awatar użytkownika
Beaa
50p
50p
Posty: 75
Od: 23 lip 2014, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

sauromatum pisze:I jeszcze co do wybierania cebul z pędami kwiatowymi - warto patrzeć jak wygląda pęd, jaki ma kolor. Odmiany różnie wyglądają, jedne mają pęd sinawy, inne z rumieńcem lub tez są całe zielone, czasem nasada łuski okrywającej kwiaty jest zabarwiona na czerwono, czasem jest zupełnie zielona - warto to porównywać aby kwiaty były różne.
No, o tym nie pomyślałam...
właśnie poluję w moim ogrodniczym, mają 7 okazów z pąkami...ciekawe czy się doczekam by się choć trochę rozbiły, czy prędzej mi je ktoś kupi :twisted: jutro jadę na nie popatrzeć pod kątem łodyg i kolorów łusek, może coś wypatrzę
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Warto na takie drobiazgi zwracać uwagę bo niestety bardzo często to co jest na zdjęciu odbiega od rzeczywistości...
Zaczyna kwitnąć u mnie 'Ambiance' - i dopiero teraz uświadomiłem sobie jaką odmianę przypominały mi kwiaty tego biedronkowego okazu. Właśnie 'Ambiance' :wink: Jak już zakwitnie to będzie je można porównać :D A swoją drogą to na Gardenii kupiłem 3 cebule - jedna nie kwitnie ale 2 pozostałe zgadzają się z tym, co kupowałem :wink:

A poniżej dalszy ciąg kwitnienia Crinum
Obrazek
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Kwiatki Crinum delikatne, zarówno w kształcie jak i kolorze ;:215 Takie trochę dziewczęce ;:306 Nie znałam tej roślinki, poznałam ją dzięki Tobie i bardzo mi się podoba.
sauromatum pisze:A swoją drogą to na Gardenii kupiłem 3 cebule - jedna nie kwitnie ale 2 pozostałe zgadzają się z tym, co kupowałem :wink:
Zatem czekam na prezentację kwitnienia, pewnie masz jakieś perełki ;:65
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

'Ambiance' kwitnąca od kilku dni
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”