Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Ja uważam że szanse zwiększa ilość szczepień zawsze coś złapie a i ręka pewniej <działa> i spasowanie się poprawia , w moim przypadku tak jest.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Na pewno nabiera się wprawy, gorzej niestety jak wybrane drzewo ma mało odpowiednich zrazów (udało mi się zebrać 4 jednoroczne gałązki), przy okulizacji zadanie będzie ułatwione :).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3807
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Do NOWY 83 - Szczepiłem w nacięcie tak jak do okulizacji. Na fotce widać na górze jest założone oczko w literę T. Na dole w nacięcie włożyłem pęd z listkami. Pędy nie wyrosły do jesieni. Na tej jednej podkładce mam zaokulizowany pąk na wierzchu i poniżej zaszczepiony pęd. Oczko i zraz pobrałem z dwu rożnych krzewów.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Dzięki, wypróbuje ten sposób w lato ,
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

seedkris pisze:Witam. Przedstawiam efekt szczepienia letniego. Zraz był ulistnionym jednorocznym pędem. Wisienka kosmata na ałyczy.
Obrazek
Podobny efekt uzyskasz przy okulizacji na przystawkę . i bodziesz miał mniejsze prawdopodobieństwo wyłamania odmiany szlachetnej .
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

To znaczy okulizacja letnia bez woreczka foliowego takie standardowe okulizowanie . Szczepiłem czereśnie kilka szt. w ręku i przechowuje je w temperaturze pokojowej ok. 20 stopni ,po tygodniu zrazy się rozwinęły i szybko rosły do ok. 10cm. teraz zaczynają więdnąć ,jaka morze być przyczyna ??
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1019
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

NOWY 83 pisze:To znaczy okulizacja letnia bez woreczka foliowego takie standardowe okulizowanie . Szczepiłem czereśnie kilka szt. w ręku i przechowuje je w temperaturze pokojowej ok. 20 stopni ,po tygodniu zrazy się rozwinęły i szybko rosły do ok. 10cm. teraz zaczynają więdnąć ,jaka morze być przyczyna ??

Bo źle zrobiłeś. Czereśnie padną, bo nie zrósł się zraz z podkładką. Najlepiej zrobić tak -> podpędzasz w cieple ok. 18-20st tak przez 2-3 tygodnie TYLKO podkładkę i usuwasz wszelkie liście i paki, które zdążyły pościć. Później szczepisz oczywiście mocno uśpionym zrazem i wstawiasz do 13-16st na jakieś 3 tygodnie. Wówczas zraz raczej nie puszcza tylko się zrasta i kalusuje. Po tym czasie możesz tak jak teraz wystawić w donicy na zewnątrz. Ale czereśnie mało kto szczepi, raczej okulizuje się je. Większy stopień przyjęć i nie ma tyle zabawy. Powyższa technika u mnie skutkuje tym, ze mam ok. 90% przyjęć na czereśniach i śliwach i 100% na jabłoniach i gruszach.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

W sumie posadzę w rządku i będzie jako matecznik , ale szkoda a tak ładnie się zapowiadały .
pafcio
50p
50p
Posty: 98
Od: 20 sty 2012, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bieniewice k. Warszawy

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Witam!
Mam pytanko - szczepiłem jabłonki 6.02 w doniczce. teraz przyrosty mają jakies 20 cm długości i... wyrażnie widać jak folia wrzyna się w zraz ( zraz grubieje szybciej niż podkładka). czy już mogę zdjąć folię?
Czy jeszcze trzeba czekać? a jeżeli tak to jak długo.
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Według mnie to się zrosły na tyle że można je odwinąć ale podwiązać do patyka obowiązkowo w kilku miejscach . Lex a co myślisz o wielogatunkowej czereśni ,wyprowadzić dwa pędy i zaokulizować latem na nich dwie odmiany ? Biało- czerwoną :uszy
Ostatnio zmieniony 8 maja 2015, o 11:44 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zdania rozpoczynamy wielką literą.
grapes
200p
200p
Posty: 280
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

1 Czy ze starej jabłoni można pobrać jedynie gałązki z wierzchołka czy może być to np gałązka z nowego przyrostu który puścił z boku starego schorowanego pnia na wysokości ok 0,5 m? nie stety nie wiem gdzie był stary punkt szczepienia.

2 Czy to można zrobić jedynie zimą ew wczesną wiosną?

3 Czy na podkładkę nadaje się metrowa jabłonka ż pestki?

4 Czy trzeba kupować jakieś specjalistyczne plastry maść czy można to robić domowym sposobem? Co wówczas użyć bandaż elastyczny + np funaben?
bendkos
200p
200p
Posty: 338
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

1. Literatura podaje tylko z wierzchołka ale życie życiem pobierasz skąd się da ale wiadomo musi to być z odmiany szlachetnej nie z podkładki.
2. Możesz okulizować tegorocznym pędem okolice sierpnia
3. tak
4. Domowe paski można zrobić albo z elastycznej foli typu worek reklamówka lub paski z materiału np. prześcieradło. Co do laku to nie stosowałem ale czytałem o wosku ze świecy lub glinie.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
grapes
200p
200p
Posty: 280
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Dziękuję. Jakiej długość, grubości pędy najlepiej się przyjmują? Jeśli w sierpniu to będzie maił listki, tak może być? W tym miejscu zdarzają się przymrozki już pod koniec września wiec będzie miał niedużo czasu na zrośnięcie.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”