Ochrona jabłoni przed patogenami 2015

Drzewa owocowe
Zablokowany
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Jeżeli wykonałaś dwa zabiegi miedzianem w ostatnim czasie to raczej parch nie będzie . A gąsienice to zwójki. Wrzuć w Google zobaczysz maleństwa. ;:131
pr3fix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 17 mar 2013, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Witam,

Proszę o podpowiedź co dolega mojej jabłonce (red boskoop) i jak to zwalczyć? Dopiero co pąki się otworzyły a już czerwone przebarwienia. Zauważyłem już też mszyce jednak w ubiegłym roku było podobnie pomimo oprysku przeciwko mszycom. W tym roku nie używałem jeszcze żadnych ŚOR,
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Beatagc popieram.
Pozdrawiam Paweł
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Jejku ale u Was już rozwinięte listki, moje jabłonki jeszcze w pączkach ale tu nad samym morzem zawsze wszystko ciut później startuje :wink:
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Zaczyna wzrastać temperatura i pojawiają się informacje o deszczach . Należy zabezpieczyć jabłonie przed możliwą infekcją . Na miedzian może być już za próżno (do mysiego uszka ) Proponuje preparat z grupy ditianon -u ( Ventop ,Delan) przepowadzić lustracje odnośnie mszyc i zwójek.


pr3fix pisze:Witam,

Proszę o podpowiedź co dolega mojej jabłonce (red boskoop) i jak to zwalczyć? Dopiero co pąki się otworzyły a już czerwone przebarwienia. Zauważyłem już też mszyce jednak w ubiegłym roku było podobnie pomimo oprysku przeciwko mszycom. W tym roku nie używałem jeszcze żadnych ŚOR,
Obrazek
Obrazek
Pewnie mszyca, ale przeczytaj tą notatkę http://www.e-sadownictwo.pl/porady/szko ... neura-mali . Zwróć uwagę czy nie zwijają się liście . Na mszyce zastosuj Mospilan Załatwi jeszcze kilka paskudztw.
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Aż musiałam googlowac co to jest "mysie ucho" :lol:
U mnie w takim razie na większości jabłonek jest teraz mysie ucho ale deszczu póki co nie zapowiadają aż do niedzieli - w niedzielę i w poniedziałek ma ponoć pokropić. Czy ten Ventop / Delan rozpylić przed zapowiadanym deszczem czyli np w sobotę?
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Preparaty zapobiegawcze należy stosować jak "najbliżej" opadu , oraz co 5-7dni gdy opadów nie ma a jest intensywny przyrost liścia .
janus_z
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 lut 2008, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Koledzy gdzie kupujecie Ventop / Delan w ilościach amatorkich bo u mnie w ogrodniczych niestety brak ? :(
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Będziesz miał problem . Preparat dostępny jest tylko dla zastosowań profesjonalnych , w opakowaniach 1kg lub 5kg . 1kg to koszt około 150PLN i starcza na 2ha sadu jabłoniowego . Ventop był tańczy i mniej stężony , tylko może być problem z zakupem bo go wycofują . Gdzie kupić ? sklepie ogrodniczym .
Pisałem wcześniej, że tym preparatem można w ciągu jednego sezonu pryskać nawet 15 razy , Więc przy dobrym przechowaniu macie na dwa lata preparat a i może na trzy .
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Obrazek
Takie coś znalazłem na jednej jabłonce. Chyba Złotej Renecie. Co to jest?
Obrazek
A tutaj grusza po nie zapowiadanym porannym przymrozku.
W takiej fazie pąków jeszcze możliwy oprysk miedzianem?
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Może i masz rację tylko u mnie to mocniej wyglądało i nie zwróciłem na to uwagi bo wątek śledzę na bieżąco. Mam jakiś środek na mszycę to jutro popryskam.
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

alfamixi pisze:Niekoniecznie.Niestety z tych zdjęć nic Ci nie powiem . Zwróć uwagę czy na plamach pojawiają się strzępki brązowe na spodniej części liścia . Jeżeli tak to masz parch . Czy te białe punkciki na liściu to są dziurki?
Sprawdziłam dziś wszystkie jabłonie. Strzępków parcha brak i takiego typowego wybrzuszenia też nie znalazłam. Dziurki są ale żadnych gąsienic także nie znalazłam. Są natomiast dziurki w pąkach więc to może kwieciak :roll: ?
Widziałam parę listków wskazujących na mszycę, kilka przędziorków ale pacha jeszcze chyba nie ma ;:138
Na mszyce "poleciałam" czosnkiem ;:173

Adam, czym teraz opryskać na parcha? Przewidywana temperatura to powyżej 20* więc miedzian odpada a od niedzieli ma być sporo deszczu w moim rejonie. Sylit?

Kurcze, kupiłam dziś środek- podobno dość nowy- na parcha i zostawiłam na wsi. Pani bardzo zachwalała, że testowany i bardzo skuteczny.
Taram, Teram... kojarzycie coś takiego?
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Małgosiu, powoli z tym Sylitem Nie wyciągaj armaty  żeby zabić muchę ;:306 deszczy długotrwałych nie było :?: więc infekcji nie ma, więc nie zabijamy a tylko nie dopuszczamy do infekcji .Polecam Delan i dalej będę go polecał , Jeżeli nie masz dostępu próbuj Kaptan lub coś z tej grupy. Jedynie co kojarzę to Tercel ( ditianon+karbaminian), ale myślę, że opakowań dla amatorów też będzie ciężko dostać . Co do sylitu to czekaj aż będzie infekcja i wtedy ruszaj z nim.
Pomidek Ja bym jeszcze zaryzykował ten miedzian tylko na wieczór , A patrzyłeś czy pąki nie zmarzły ?Pezecinałeś je ?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”