Dalie wymagania,problemy - cz.3

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9827
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Jolek! Ja w miejscu sadzenie dalii już uruchomiłam prysznic. Tam gdzie już rosną i tam, gdzie będę dopiero sadzić. Ziemia jest sucha jak pieprz, mi też się robi skorupa.
Na deszcz raczej nie liczę, może będzie w maju, jak zawsze :wink:
Szpadel mam naostrzony, dołki idzie wykopać. Wrzucam kompost przesiany - on jest nieco wilgotny. Daję mączkę rogową, fusy, mieszam, wkładam karpę, przykrywam, podlewam. Daje radę, ale wolniej mi to idzie ;:223 Tylko 8 sztuk wczoraj posadziłam. Dziś w ciągu dnia zaplanuje, jakie kolejne zasadzę, a wieczorem - dalsze sadzenie!
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Mam pytanie, co ile sadzić karpy Dalii?, mam odmiany o wys. 100-140cm.
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

PUMA72
BarbaraR napisała w wątku dalie Stanisława cz.3
Rozstawa pomiędzy sadzonymi daliami powinna wynosić minimum ? wysokości dalii do ? jej wysokości. Ponieważ często nie znamy wysokości, do której dana odmiana urośnie, albo sadzimy dalie różnej wysokości obok siebie, zachowujemy odległość między roślinami ok. 70-80 cm. Ale co 1 m też nie zaszkodzi...
Dalie lepiej rosną jak mają więcej "luzu", dostęp powietrza i słońca. Wówczas lepiej się krzewią i ładniej, dorodniej kwitną. Odległość między rzędami musi być taka, aby można było łatwo wykonywać prace pielęgnacyjne.
Najlepiej sadzić dalie sposobem naprzeciwległym, o ile chcemy posadzić więcej roślin na określonej powierzchni.
Takie sadzenie przysparza roślinom więcej przestrzeni, są lepiej widoczne i mamy do nich lepszy dostęp - co jest istotne np. przy plewieniu, podlewaniu, nawożeniu, cięciu.
Ja sadzę trochę w mniejszych odległościach ze względu na brak miejsca na działce, odległość wynosi około 60cm!
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Tomoe1986
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 mar 2015, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Ja co roku sadzę na początku kwietnia (tego roku sadziłem tuż po świętach) i wszystkie się przyjmują i pięknie rosną. Pędzenie to moim zdaniem strata czasu.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Za mną już żółte i czerwone. czyli 25%. Jutro ciąg dalszy :)
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7865
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

No dzisiaj posadziłam zeszłoroczne nowości :D .Nigdy nie podlewam dalii ,ani cann
Pozdrawiam Alicja
Awatar użytkownika
Makda
200p
200p
Posty: 490
Od: 30 sty 2015, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Moje dopiero w czwartek pojadą na działkę - wtedy jest otwarta brama i można wjechać samochodem. Nie mam siły tachać skrzynek z karpami zwłaszcza, że przysypane są ziemią.
Zaczęły już pomału wychylać łebki ale przysypane są tylko tyle aby nie wyschły a na działce zostaną wkopane głębiej.
Już nie mogę się doczekać - uwielbiam Dalie. :tan W tym roku dokupiłam sobie jeszcze dwie odmiany. Za dużo nie mogę szaleć bo miejsca mi zabraknie - chociaż jest jeszcze trochę trawnika. ;:306
Pozdrawiam serdecznie - Magda.
W cieniu wiekowej czereśni Zapraszam.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Mam problem :(
Niestety zimy nie przetrwały mi jedne z "najulubionych" dalii Babylon Rose i Babylon Purple. Czy ktoś z Poznania i okolic widział je może w jakimś sklepie? Z góry bardzo dziękuję za pomoc!
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

kluska pisze:Mam problem :(
Niestety zimy nie przetrwały mi jedne z "najulubionych" dalii Babylon Rose i Babylon Purple. Czy ktoś z Poznania i okolic widział je może w jakimś sklepie? Z góry bardzo dziękuję za pomoc!
Magda
Witaj!
Wydaje mi się że te karpy są raczej w marketach i sklepach ogrodniczych nie do kupienia!Ja się z takimi odmianami nie spotkałem w Poznaniu!Musisz liczyć tylko na jakiegoś pasjonata, co te odmiany karp ma.Ja ich w swej kolekcji nie mam.Przykro mi bardzo:))
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Adam S.
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2346
Od: 18 mar 2009, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Magdo ja mam odmianę Babylon Purple , bardzo dobrze się mnoży .... ( kupiłem w sklepie internetowym )....Karpy tej odmiany rosną ogromne , ja już swoje posadziłem i w tym roku już Cię nie poratuję kłączem , ale w przyszłym jeśli nie znajdziesz to się przypomnij .
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Dziękuję Adamie, przypomnę się na pewno :)

Rysiu ja te karpy kupiłam w Auchan 2 lata temu... na wyprzedaży za 2 złote. Teraz już Auchan nie bierze od tego producenta, bo to były takie małe woreczki z naklejką...

I tak było mi smutno, że zmarniały, że na pocieszenie kupiłam dzisiaj w Leroy skandalicznie drogie zamienniki Lucky Number, Le Baron, Bacardi, Mediterannee, Blue Wish, Lavender Perfection, i ball Franz Kafka i Roccoco I. Ale pewnie żadna z nich nie będzie mieć tak wielgachnych kwiatów jak Babylon.
Dzięki za zainteresowanie :wit
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Magda - ja dzisiaj też byłam w L. i u nas wszystko leżało w wielkim koszu po 2 zł - niektóre z wymienionych przez Ciebie tam widziałam.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

rys11 pisze:
Witaj!
Wydaje mi się że te karpy są raczej w marketach i sklepach ogrodniczych nie do kupienia!Ja się z takimi odmianami nie spotkałem w Poznaniu!Musisz liczyć tylko na jakiegoś pasjonata, co te odmiany karp ma.Ja ich w swej kolekcji nie mam.Przykro mi bardzo:))
Bywają, bywają. Widziałam coś ze cztery odmiany z Babylon w nazwie- ale to już wczesniej- tak w lutym chyba... Były u nas w ogrodniczym. Zeszłego roku kupiłam Babylon Purple, ale mi zjadły ślimaki- karpa przetrwała- może tego roku zakwitnie? :wink:

Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”