Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
lukasz27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 kwie 2015, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Długo wam rośnie nowa sadzonka przy rozmanażaniu z listka? U mnie to zaczyna wyglądać dziwnie, zbyt długo liscie się rozwijają, niektóre stoją w miejscu, wyglądają jak skarłowaciałe zamknięte w sobie kulki.
Może wystawić te sadzonki na parapet? Chociaż w sumie ja mam południowy i się spalą te młode listki... nie wiem co jest grane. Strasznie długo to trwa.
Awatar użytkownika
mycha_paulina
200p
200p
Posty: 368
Od: 13 paź 2013, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Moi drodzy! Mam straszny problem z odmianą Emperor - otóż od jakiegoś miesiąca ma pączki, ale nie chce ich rozwinąć. ;:223 Czekam, czekam i nic... Macie jakieś doświadczenia z tą odmianą?
Wyczytałam, że to odmiana vintage (w zasadzie w kwietniu obchodziła 50 urodziny) więc może to ze starości? :;230 Dodatkowo rozetka powinna być bardzo duża, a moja nie jest (jest co prawda młodziutka, ale jej rówieśnicy z tego samego przedszkola są dużo więksi... :oops: ).
Zapraszam do mojego wątku Fiołkowe love http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=77233" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie cierpię małych parapetów!
Dorotaka23
100p
100p
Posty: 151
Od: 9 mar 2014, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Witam. Mam dwa fiołeczki, które rozmnożyły się z listków :
Obrazek Obrazek

Jak myślicie, czy mogę już je oddzielić od listków? Jak to zrobić, żeby ich nie uszkodzić? Z góry dziękuję za porady:)
Awatar użytkownika
izary
500p
500p
Posty: 675
Od: 11 wrz 2014, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Zdecydowanie za wcześnie. Poczekaj jeszcze.
Awatar użytkownika
neska133
100p
100p
Posty: 180
Od: 6 lip 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Potwierdzam -za wcześnie, powinny mieć przynajmniej 4 duże listki.
Ja ostatnio dostałam od koleżanki 4 sadzonki i już wiem że przeżyje tylko 1 bo za wcześnie odjęła od listka.
Słyszałam że te z kolorowymi listkami są bardziej marudne więc poczekaj aż będą widoczne sadzonki.
Jak będą już dość duże i stwierdzisz że już się nadają na rozsadzenie to one rosną tak że wyjmiesz z doniczki i same się rozdzielą.
Awatar użytkownika
solshine
200p
200p
Posty: 223
Od: 16 gru 2014, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Najlepiej im większa sadzonka tym lepiej dla niej :)
Choć w czarnej godzinie nawet gołe maluchy można uratować, np takie sieroty mi się przyjęły: http://i.imgur.com/4NWqYST.jpg - szczęśliwie miały swoje tycie korzonki, a były po wyleczonym roztoczu - stąd ta włochatość. Teraz mają kilka listków i kilkucentymetrowe rozetki ;:333 .
Myślę, że grunt to nieuszkodzony stożek wzrostu.
Ala
Awatar użytkownika
mycha_paulina
200p
200p
Posty: 368
Od: 13 paź 2013, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Alu, ja nie wiem, jak Ty to robisz ;:oj Przecie to nawet roślinki nie przypominało :;230 Czarodziejka? Trzymałaś je pod przykryciem czy jak? Zdradź proszę swój sposób na ratowanie takich tycich sadzonek.
Zapraszam do mojego wątku Fiołkowe love http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=77233" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie cierpię małych parapetów!
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Ja ukorzeniam bez problemu fiołki- a raczej ich sadzonki, mniejsze od 1 groszówki. Tylko wtedy potrzebują takie sadzonki - warunków szklarniowych.

Jestem przeciwnego zdania, niż większość Forumowiczów.
U mnie lepiej i ładniej rosną te sadzonki, które były jako maleńkie, rozsadzane.
Wykształcają ładniejsze rozety ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
solshine
200p
200p
Posty: 223
Od: 16 gru 2014, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Paulina, sposób taki, że brak sposobu ;)
Dostały ziemię z perlitem, bodajże stały w woreczku może parę dni. Nim zaczęły przyrastać, istniejące listeczki długo najpierw nabierały koloru, bo były żółtawe po roztoczach. I jakoś poszło :) To chyba kwestia tego, że miały już korzonki. Poza tym brak przeciągów może i ciepły pokój, choć północny. Tak wyglądają dziś: http://i.imgur.com/TEKP0PY.jpg

Justyna, i to jest niesamowita radość takie maleństwo usamodzielnić, prawda? :tan
Ala
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Solshine - bardzo cieszą takie sukcesy ;)

Oczywiście to jest mój sposób na rozsadzanie. Na początku przygody z fiołkami, rozsadzałam większe sadzonki. Tylko, w moim przypadku, takie duże sadzonki trudniej się ukorzeniały.
Poza tym rozety przechylały się na bok, albo więcej liści tworzyły z jednej strony.
Dlatego teraz rozsadzam małe sadzonki.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
mycha_paulina
200p
200p
Posty: 368
Od: 13 paź 2013, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Dziewczyny! Mam ogromny problem z kilkoma fiołkami, które zaczęły wątleć, schnąć... Nie wiem, co się dzieje. Co może powodować takie objawy?

Obrazek Obrazek Obrazek
Zapraszam do mojego wątku Fiołkowe love http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=77233" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie cierpię małych parapetów!
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Zobacz, czy nie gnije szyjka korzeniowa. Też mi tak jeden więdnął, gdy wywaliłam z doniczki to zgnilizna była już tak wysoko że rozetki uratować nie udało się.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
naoomi
100p
100p
Posty: 104
Od: 5 sty 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wichrowe wzgórze - świętokrzyskie

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Jaki polecacie nawoź do fiołków aby nie powdowiał ciemnienia płatków kwiatowych?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”