Śliwa - choroby i szkodniki Cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

cewe pisze:Przyrostów nie ma wielkich.10-15cm. Ewentualnie kiedy ciąć?
Jak dojdziesz do wniosku,że wszystkie inne metody zawiodły i drzewko wygląda coraz gorzej.
grapes
200p
200p
Posty: 273
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

mszyce-mrówki

Mam problem z mszycami na moich węgierkach. Jedna rosnąca w dołku na "wygwizdowiu" jest tak oblepiona że aż żal, liście poskręcane prawie nie ma przyrostów. Pryskałem wywarem z łodyg czosnku ale chyba zrobiłem to dużo za późno bo niewiele to dało. Mszyce siedzą pod spodem na poskręcanych liściach i się tuczą a niektóre mają już skrzydełka. Pod każdym drzewkiem jest mnóstwo mrówek które żyją z mszycami w symbiozie.

Czytałem że jak odetnie się mrówki to i mszyce znikną. Pomyślałem by kupić taśmę lepową i tym sposobem uniemożliwić mrówką dostęp.

Czy zamiast taśmy można użyć funabenu? 2 lata temu sadziłem drzewka jabłonek jedno z nich też bylo całe oblepione mszycami. Ponieważ miało niewielkie uszkodzenie kory zamalowałem je funabenem. w tym roku już nie ma problemu z mszycami na tym drzewku, mrówek też nie widzę. Czyżby to zasługa funabenu? Czy może jabłonka jako że starsza jest silniejsza i przez to mniej atakowana?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Witam, mszyce przenoszą wiele chorób np. groźną szarkę śliw i wiele wiele innych , mszyca przyciąga mrówki ]ja bym się nie wahał użyć czegoś mocniejszego decis, karate .
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Ja zastosowałem taśmę lepową. Bo już byłem mega wkurzony na to co robią nie mszyce a mrówki. Ciężko się niszczy mszyce przy mrówkach. Teraz zamiast mrówek widzę że biedronki mi się pojawiły. Oczywiście pojedyncze mrówki też mi się zdarzają. Nie wiem jak one to robią.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Liście na kilkuletniej węgierce maja takie przebarwienia jak na zdjęciu.
Myślę,że to szarka ale wolę się upewnić zanim podejdę z piłą. Obrazek
90chrzan
100p
100p
Posty: 176
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

może to niedobór magnezu,zelaza ?
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Moja trzy letnia śliwa Empress. Zastanawia mnie jasny, niemal żółty kolor liści, i czy ten mój Albinos tak ma wyglądać? Czy coś jej dolega, czy taka jej natura? Obrazek
Pozdrawiam Józef
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Darkat pisze:Ja zastosowałem taśmę lepową. Bo już byłem mega wkurzony na to co robią nie mszyce a mrówki. Ciężko się niszczy mszyce przy mrówkach. Teraz zamiast mrówek widzę że biedronki mi się pojawiły. Oczywiście pojedyncze mrówki też mi się zdarzają. Nie wiem jak one to robią.
O jaką taśmę chodzi i jak jej użyłeś? ja mam straszny problem i z mrówkami i mszycami.

Ponadto może ktoś pomoże mi zdiagnozować coś takiego:
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Forma niecodzienna,ale było już o tym grzybku w zeszłym roku.Rozwija się w drewnie i dlatego rokowania nie są pomyślne.Wytnij do zdrowego drewna i zasmaruj.
dwarazdwa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2015, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Mam 3 śliwy węgierki i 2 lengrody?(okrągłe) owoców może ze 10 sztuk mimo iż kwiatów było dużo, na samym początku nawet pojawiły się zawiązki owocu ale zrobiły się czarne i opadły- gdyby byl przymrozek to bym zrozumiał... i tak na dwóch zaczęły rosnąć huby a praktycznie wszystkie 5 drzew jak co roku obsiadło stado mszyc.... zastanawiam się czy się ich nie pozbyć i nie posadzić 5 sztuk brzoskwini Redheaven...
Awatar użytkownika
kamolotka
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lut 2012, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Mam dokładnie taki sam problem i też mam już w głowie ich usunięcie , drugi rok to samo :(
Pozdrawiam Kamilla
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

grapes pisze:mszyce-mrówki

Mam problem z mszycami na moich węgierkach. Jedna rosnąca w dołku na "wygwizdowiu" jest tak oblepiona że aż żal, liście poskręcane prawie nie ma przyrostów. Pryskałem wywarem z łodyg czosnku ale chyba zrobiłem to dużo za późno bo niewiele to dało. Mszyce siedzą pod spodem na poskręcanych liściach i się tuczą a niektóre mają już skrzydełka. Pod każdym drzewkiem jest mnóstwo mrówek które żyją z mszycami w symbiozie.

Czytałem że jak odetnie się mrówki to i mszyce znikną. Pomyślałem by kupić taśmę lepową i tym sposobem uniemożliwić mrówką dostęp.

Czy zamiast taśmy można użyć funabenu? 2 lata temu sadziłem drzewka jabłonek jedno z nich też bylo całe oblepione mszycami. Ponieważ miało niewielkie uszkodzenie kory zamalowałem je funabenem. w tym roku już nie ma problemu z mszycami na tym drzewku, mrówek też nie widzę. Czyżby to zasługa funabenu? Czy może jabłonka jako że starsza jest silniejsza i przez to mniej atakowana?
wystarczy mospilan
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4272
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Moja młoda Renkloda bardzo późno- w tym roku pierwszy raz zaowocowała, chyba po 5 latach. Huby koniecznie usunąć razem z drzewem. A brzoskwinie też chorują, a dodatkowo na mrozy wrażliwsze.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”