Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Zatem obstawiam pierwszą przyczynę,ale głowy nie dam :wink:
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Te zmiany to ZZ? Pomidory były pryskane w połowie czerwca ridomilem. Zmiany pojawiły się w ciągu ostatnich dni na kilku liściach na kilku różnych krzakach. Nie są duże. Sąsiedzi obok posadzili sporo ziemniaków. Niczym ich nie pryskają i nie chronią. Stonkę zbierają ręcznie do słoika, co przy ich wieku i słabym wzroku sprawia, że co jakiś czas zagubiona stonka pojawia się u mnie :?

Po raz kolejny wkradł mi się mączlik. Na paru pomidorach jest sporo maleńkich, białych pyłków. Wydaje mi się, że źródłem mączlika jest koper rosnący wśród pomidorów. Ta paskuda pojawia się już drugi rok. Szklarnia była siarkowana, więc mączlik musiałby dostać się z zewnątrz. Zadymienia raczej by nie przeżył.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4069
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

To mi raczej wygląda na alternariozę ;:oj .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 587
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Raczej alternarioza niż zz
tomekz
100p
100p
Posty: 192
Od: 19 kwie 2014, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Czy to alternarioza ? Czy może jakiś niedobór ? Obrazek
Awatar użytkownika
jeny30
50p
50p
Posty: 79
Od: 24 sie 2014, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, Słupsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Witam wszystkich. Od kilku dni obserwuję i denerwuję się z powodu takiego oto znaleziska w szklarni. To pomidor berkeley tie dye Obrazek Obrazek [URL=http://www.fotosik.pl]Obrazek Na stożku wzrostu ciemnieją i usychają listki i jak widać grono kwiatowe. Poza tym skubaniec zasusza i zrzuca już rozwinięte kwiaty. I znalazłam jeszcze na nim kilka zawiązanych maciupkich pomidorków ale o takich Obrazek Pomidory duże są ok. Mam takie 4 rośliny. To samo dzieje mi się z 2 K/25 A to Oslinye Ushi ObrazekObrazek Temu nic się nie dzieje ze stożkiem, tylko 2 owoce takie ma (na razie). Dodam, że mam tylko 2 krzaczki tej odmiany i na jednym są te owoce, drugi czysty. Myślę, że jest to sucha zgnilizna, ale czy aby na pewno u berkeley? W sobotę pryskałam grona (liście zresztą też) OW. Mam zamiar znowu dziś. Powiedzcie czy dobrze kombinuję i jak często i jak długo to robić. Przeczytałam już co się dało na forum odnośnie SZW i nie zerwałam tych owoców, bo podobno lepiej nie. Prócz OW nie robiłam jeszcze żadnych oprysków w szklarni. Czy mam się bać?
Pozdrawiam, Ania

"Najcenniejsze rzeczy w życiu nie nabywa się za pieniądze." Albert Einstein
Marcinu83
50p
50p
Posty: 64
Od: 16 cze 2009, o 19:44
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Witam, czy ktoś może zdiagnozować co dzieje się z moimi pomidorkami, dlaczego wierzchołek robi się cienki, a liście nie rozwijają się? Dodam jeszcze że kwiaty wierzchołkowe przestały zawiązywać się. Może to być objaw przenawożenia potasem? czy jakieś niedobory i jak z tym walczyć?
Pozdrawiam


Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Jeny więc tak jeśli te listki wierzchołkowe najpierw Ci przymdlały,a następnie ich brzegi zaschły w ten sposób to nie masz jeszcze powodu do dużych nerwów.Roślina tak zareagowała na panujące upały.Wystąpił problem z transportem wody.Znam to z autopsji w tym roku.Kiedyś jak te liście będą większe ich końcówki po prostu zlikwidujesz gdyż podczas wilgotnej pogody byłoby to idealne siedlisko do rozwoju grzyba.Na Berkeley masz typowe objawy SZW.Owoców oczywiście nie zrywaj,gdyż przejdzie na następne jeśli to ostry niedobór wapnia.Też to przerabiałem w tym roku na Aladins Lamp.U mnie cztery opryski nawozem wapniowym co cztery dni rozwiązały problem.Mam Oslinye Ushi,ale odpukać są czyste,owoce duże ,ładnie się zapowiadają.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
lester
50p
50p
Posty: 68
Od: 11 wrz 2014, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Marcinu 83-mam to samo.U mnie to dalszy ciąg perypetii związany z przenawożeniem azotem.Leję wodę ale poprawy nie widzę :(
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2599
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Jeny 30!



Na Szarą zgniliznę wierzchołkową dobrze działa cytrynian wapnia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 07&start=0
Paulina1991
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 26 cze 2015, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Maraga,

Dzięki za odp. Tak tunel, agrotkanina, wietrzony non stop z dwóch stron. Wcześniej gdy były chłodne noce zamykalam jedna stronę, ale później przy cieplejszych zaczęło być za bardzo zaparowane wiec teraz zostaje zupełnie od jakiegoś czasu otwarty i rano pomidory nie są zroszone parą. Ale pewnie suma sumara wychodowalam sobie to cudo. Zastanawiam się tylko czy czekać na rozwój sytuacji czy spryskać? Bo póki co to jeden owoc na cały tunel.
Awatar użytkownika
akkara
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 maja 2011, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Paulina1991, nie jestem super specjalistą, ale mam wątpliwości czy te zmany, to na pewno szara pleśń. Na pierwszym zdjęciu z tego postu widać (po powiększeniu), że zmiany nie zaczynają się od samej szypułki, co sugerowała jode22. Czy możliwe, że to jest poparzenie słoneczne?
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2599
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Dopiero teraz zauważyłam,że w poprzednim poście napisałam szara zamiast sucha

To chyba te upały tak na mnie działają.Przepraszam.
Maria.

akkara

To na pewno szara pleśń.

Paulina

Zerwij ten owoc i obserwuj jak radziła Ci Jola.

Na temat szarej pleśni można poczytać w: Pomidory w pigułce.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”