Winorośle i winogrona cz. 5

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
jars
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 lis 2014, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

SylwesterK6 pisze:Cześć wam. Kiedy można wyłamywać bezpłodne latorośle? Teraz można?
Tak. Nadmiar latorośli można (a właściwie trzeba) usuwać przez cały sezon. Była o tym mowa w tym temacie kilka postów wyżej http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2#p5261912
Pozdr.
Jarek
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Witajcie! Mam problem i to duży, z moją Chrupką dzieje się coś nie dobrego. :( Idąc na tydzień do szpitala zostawiłem krzew w takim stanie:

Obrazek

Po wyjściu do cywila zastałem ją w takim oto stanie, (mimo oprysku substralem) będzie jakaś szansa, że jeszcze odbije? Jeszcze lato na dobre nie zagościło a u mnie już jesień? ;:oj

Obrazek
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Jak na mój gust, chyba za mokro + ciężka gleba= niedotlenienie i zagnicie korzeni. Widać na liściach silna chlorozę, a właśnie w takich warunkach występuje problem z pobieraniem żelaza. Chyba po niej? Usuń co zostało z latorośli, wykop, obejrzyj korzenie, jak coś rokuje to wsadź do doniczki z lekką ziemią
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Dzisiaj będę na działce to wykopię ją, porobię fotki i zobaczymy jak wyglądają korzenie. Jak by były jakieś przesłanki, że jest szansa na to,że będzie jeszcze żyć, to ją przesadzę do lekkiej, przepuszczalnej ziemi i zobaczymy. Czy ten zielony czopek latorośli też mam usunąć, czy zostawić? Jak nie, to czeka mnie nowy zakup, i rok w plecy! :heja
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Usuń, niech zaczyna z pąków zapasowych jak najszybciej, jeżeli w ogóle.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Wczoraj wykopałem swoją Chrupkę, (z powodu słabego akumulatora nie udało mi się zrobić zdjęcia) okazało się, że korzenie są zgnite, rozpadały się w palcach. Ale były tam dwa długie na ok. 8 cm zdrowe korzonki, więc z cichą nadzieją, po wycięciu resztek latorośli posadziłem ją w dobrej i przepuszczalnej ziemi. Poczekam do jesieni może jeszcze odbije, a jak nie, to czeka mnie zakup nowej sadzonki.
Pozdrawiam Józef
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Czy można i o ile przycinać latorośle? Czytałam,ze w sierpniu przycina się zostawiając 8 liści za gronem,ale do sierpnia u mnie urosną na kilka metrów a już teraz jest niezła gęstwina.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Jak teraz przytniesz główne pędy to wybiją pasierby i z nimi będziesz miała zabawę. Ogławia się latorośle od połowy sierpnia ( niektóre szkoły wskazują że nawet końca lipca ), nie wcześniej z uwagi na możliwość wybijania z pąków zimowych które powinny tworzyć latorośle na wiosnę przyszłego roku ( w nich są kwiatostany ). Generalnie chodzi o to aby tej energii wzrostu która jest teraz duża, nie kierować tam gdzie to jest nie wskazane ( pasierby ) i szkodliwe ( pąki zimowe ). Jeżeli masz bardzo duże przyrosty to albo za mocno został nawieziony krzew azotem, albo to silnie rosnąca odmiana i powinna mieć odpowiedni system prowadzenia.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2027
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Moje krzewy prowadzone w formie "głowy" ogławiam o blisko 1/4- 1/5 już w początku lipca, ponieważ przerastają wysokość kołków, czyli 1,50m. Obecnie wysokość winorośli, jak Riesling, lokalne stare odmiany, czy Merlot, Chardonnay, Cabernet Sauv. oraz szereg innych to ok. 1,80m i będą ogławiane w ciągu najbliższych dni. Krzewy nie są nawożone, a ogławianie nie powoduje w kolejnym roku uszczerbku w plonowaniu, co obserwuję w przypadku Rieslingów i Weissburgunderów. Jak ma się o w przypadku innych form prowadzenia, to zapewne poradzą inni Koledzy.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

I to jest konkretne zalecenie. Długość kołka determinuje termin i wysokość ogławiania :wink: Latorośl o dł. 1,5 skrócona o 1/4 ma ok 1,1 m. Zważywszy że wyrasta ona z miejsca, które jest kilkanaście cm nad ziemia, wychodzi że po skróceniu nie ma nawet 1 metra :?: Chcących naśladować przestrzegam, że tak wczesne ogławianie spowoduje wybijanie pąków zimowych, a tak krótkie, że mogą ruszyć nawet te bardzo nisko. Na tak krótkich głównych latoroślach jest również niewystarczająca liczba liści asymilujących co zapewne spowoduje dużą aktywność pasierbów.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7384
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

W tym roku Marszałek szaleje, ale umiarkowanie.
Jednak ma dobrze ponad dwa metry,natomiast zauważyłam, że z pasierbami jest b. spokojnie, są skromne i b.skromne.

W ubiegłym roku miałam koszmarne pasierby ale... sarny bardzo mi poobgryzały większość krzaków na początku czerwca chyba.

I tu by wychodziło na to, że jednak jak pozwolić rosnąć spokojnie pędom jest spokój z pasierbami.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
agnieszka0308
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 6 lip 2013, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

W tym roku moje winorośle poszalały i podrosły znacznie. Mają pierwsze gronka owocowe.
Po pierwszych oznakach mączniaka po Waszych radach opryskałam Topsinem, kilka gronek opadło niestety po oprysku, które były w momencie kwitnienia.
Teraz mam znów problem, gdyż liście winorośli zaczynają żółknąć. Co tym razem się dzieje z winogronem?
Obrazek Obrazek Obrazek
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Witajcie,u mnie wczoraj grad przerzedził trochę zawiązki i liscie tak więc za dużo nie będę miał pracy przy winoroslach pozdrawiam piotr
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”