Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Ja kupiłem kredę malarską ale sie nie pieniło :(
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

U mnie też się nie pieniło, ale widzę, że opryski działają. Zgniliznę miałam na jednym krzaku na trzecim i czwartym gronie i następne grona są zdrowe, żadnej plamki na nowych owocach .
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5131
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Opryski przeciw suchej zgniliźnie wierzchołkowej, to ostateczność, bo błędy były poczynione dużo wcześniej i sam oprysk nie niweluje przyczyny jej powstawania. Żeby przeciwdziałać, to trzeba wiedzieć, dlaczego ona u nas występuje. Czy jest prawidłowa wilgotność, zasolenie( uzależnione od jakiego nawozu ) i opryskując musimy jednocześnie likwidować przyczynę. U mnie w jakimś poprzednim sezonie nieco występowała z powodu uszkodzenia korzeni. W tym roku beż oprysków, prawie nie występuje.
zielonaplaneta
200p
200p
Posty: 389
Od: 7 gru 2014, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Podczas długotrwałej suszy i upałów pomidor jest szczególnie narażony na SZW ,były upały i są problemy.

http://bomax.botany.pl/pubs/data/article_pdf?id=2364
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2881
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

U mnie też występuje na paru krzakach (drugie grona) Sucha Zgnilizna Wierzchołkowa, a korzenie są uszkodzone przez turkucie na 100%, czy takie mechaniczne uszkodzenia mogą być przyczyną ? Krzak duży, korzeni sporo to przeżyje, ale niestety kondycja nie ta :evil:
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5131
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Też u mnie były upały i przy zerwaniu tony pomidorów, może ze dwie sztuki miały małe oznaki suchej zgnilizny, ale wapń w glebie utrzymuję powyżej 2000 ml/l.
zielonaplaneta
200p
200p
Posty: 389
Od: 7 gru 2014, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Ja uzupełniłem wapń na wiosnę ale jeden oprysk jak na razie zrobiłem mimo braku widocznych objawów na liściach i owocach.

Wczoraj odwiedziłem tunel znajomego, prawdziwy poligon doświadczalny. Znalazłem tam SZW,Brunatną plamistość,nekrozy, niedobory makro i mikroelementów. Nie znalazłem tylko zarazy i część zmian nie potrafiłem rozpoznać ;:oj
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 281
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

kaLo pisze: Może chlorek wapnia?Wg tych artykułów wapń w tej formie jest pobierany najefektywniej.
Tak mi się wbiło w głowę że każdy chlor dla pomidorów zabójczy że nawet nie pomyślałem o chlorku wapnia. A nie tylko tutaj okazuje się jednak że chlor czasem potrzebny... Dziękuję za link!
Rzepka pisze:Tomek , ja na Suchą Zgniliznę Wierzchołkową zrobiłam dwukrotny oprysk Cytrynianem Wapnia, nie widać dalszych zmian na owocach.
Dziękuję za informację, u mnie też zmiany na podobnym etapie i też jakby zatrzymane. Choć pogoda taka że pozostaje obserwować co będzie dalej, bo przynajmniej u mnie to wszystko jakby zahibernowane...
Może ktoś też jeszcze coś napisze o doświadczeniach z opryskami pozostałymi związkami wapnia ?

Pomimo że też dość mocno wierzę w 'szkiełko i oko' momentami powątpiewam (co czyni też chyba sporo profesjonalistów) że sama zawartość składnika nie do końca przekłada się się na jego identyczne wchłanianie.
Jedna z zagadek Matki Natury :wink: dzięki której nie doczekaliśmy się jeszcze, szczęśliwie, np. kiszonych ogórków z Chin :roll:
Tomku, proszę nie mieszaj postów z innych for, bo takie wyliczenia naukowe tylko utrudniają, ekopom
pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5131
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

A jeśli było wystarczająco wapnia, to można pogorszyć w przyswajaniu innych składników. Tak jest z każdym pierwiastkiem, trzeba nieco zachować proporcje i pH.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

TomekD chlor jest zabójczy powyżej 150 mg/l podłoża.Prześledź artykuły na podanej stronie.Stosowano mieszankę saletry wapniowej i chlorku wapnia w stosunku 70:30 w odniesieniu do zawartości Ca.
I jeszcze coś.Cytrynianów wapnia jest trzy ,jedno,dwu i trójwapniowy http://vitalia.pl/ch_add,246,0_Cytryniany-wapnia.html
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Dawkowanie OW Otrzymujemy 5 litrów 0,4 % roztworu do oprysku.Czyli 4 ml na litr wody dobrze rozumiem ;:14
zbyszko46
50p
50p
Posty: 57
Od: 11 sie 2014, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA PRAGA POŁUDNIE

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

sajmon0609

Dawkowanie OW Otrzymujemy 5 litrów 0,4 % gotowego do oprysku (już nie rozcieńczamy)

Pozdrawiam Zbyszek
Pozdrawiam,Zbyszek
kored
100p
100p
Posty: 138
Od: 31 maja 2013, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Ekopom ----> czym uzupełniasz wapń jesienią?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”