Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Jeżeli ktoś ma popiół, to polecam jako świetny jesienny nawóz ;:65 . Dużo wapnia, potasu, fosforu oraz wszelkie inne mikroelementy. Tylko oczywiście azotu nie ma, ale tak powinno być jesienią ;:131
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Tu jest dobra informacja o nawozach wapniowych http://doradztwosadownicze.pl/mrowczan-wapnia/
A na rynku jest Florovit AGRO wapniowy mrówczan, bez azotu i chlorków, jak ktoś jest zainteresowany
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 281
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

ekopom pisze:Też u mnie były upały i przy zerwaniu tony pomidorów, może ze dwie sztuki miały małe oznaki suchej zgnilizny, ale wapń w glebie utrzymuję powyżej 2000 ml/l.
ekopom, wielce prawdopodobne że znalazłeś rozwiązanie moich problemów:
TomekD pisze:W tym roku po raz kolejny mam też problem z SZW, znowu po tej samej z dwóch stron gdzie uprawiam pomidory.
Po obu stronach ziemia nieomal identyczna, nawożenie takie same, tyle że słońce jak jedna strona traci druga przejmuje.

Rok temu miałem odpowiednio Ca: 1840 i 1470 mg/l, problemy z suchą zgnilizną mam tam gdzie wapnia mniej.

Wszystko przez to że od pomidorowych początków żyłem w dobrze ugruntowanym przekonaniu że jest tak, jak podano w wielokrotnie cytowanej tutaj publikacji:
http://web.archive.org/web/201309020926 ... .html.html
Polifoska pisze:Liczby graniczne w przypadku pozostałych pierwiastków są jednakowe dla wszystkich roślin i przedstawiają się następująco: Ca - 1000-2000 mg (wyjątek chrzan 800-1200 i kapusty 700-1200).
Teraz wziąłem do ręki książkę i czytam:
Zaburzenia wzrostu i rozwoju pomidora pisze:W podłożach organicznych przy tradycyjnej uprawie optymalna zawartość wapnia wynosi 2000mg/l podłoża, dla odmian mięsistych - do 2500mg/l podłoża.
pozdrawiam, Tomek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

TomekD Generalnie masz rację.Zależy to jednak też od odmiany.Rok temu mimo zawartości wapnia w granicach 3000 mg/l,San Marzano jako jedyne miały objawy SZW w czasie upałów.Miałem 50 kilka odmian :D
pelikano11 dzięki za przypomnienie o mrówczanie wapnia.Jeśli ktoś się interesował borówką a. to pamięta forumka edicool i on właśnie zalecał mrówczan wapnia jako najlepszy nawóz wapniowy interwencyjny.
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

KaLo-odmiana owszem,też może mieć znaczenie, ale w Twoim przypadku stawiałabym raczej na wilgotność podłoża. San Marzano to potężny krzak i przy jednakowym w miarę podlewaniu całej uprawy ,SM może mieć za mało wody,bo więcej jej transpiruje .

Warto zwiększyć dawkę wody dla krzaków odmian podatnych na SZW. Ale jak się ma 50 albo 100 odmian,( jak ja :wink: )to może być dość kłopotliwe ;:306
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 281
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

kaLo pisze:Zależy to jednak też od odmiany.Rok temu mimo zawartości wapnia w granicach 3000 mg/l,San Marzano jako jedyne miały objawy SZW w czasie upałów.Miałem 50 kilka odmian :D
Mój przypadek potwierdza to w 100%. Problem poważnie dotknął 2 krzaków Malachitowej Szkatułki i (tradycyjnie już) krzaka Orange Strawberry. Krzaków po feralnej stronie jest 20 a odmian 16.
krynka pisze:KaLo-odmiana owszem,też może mieć znaczenie, ale w Twoim przypadku stawiałabym raczej na wilgotność podłoża.
W moim przypadku który opisywałem powyżej oprócz mniejszej ilości Ca jest po feralnej stronie też mniejszy komfort co do wilgotności. Czyli może nałożyły się dwa czynniki.

Sobie dla pamięci a innym ku pomocy przypomnę link do ciekawego artykułu jak to z wapniem jest który pojawił się m.in w tym poście:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p5058012
pozdrawiam, Tomek
Docka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 lip 2015, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Witam, jestem tu nowa i bardzo proszę o poradę, ponieważ jestem bardzo ale to bardzo początkującą ogrodniczką, ale tylko balkonową. Chodzi mi o pomidory koktajlowe, które mam posadzone w donicy na moim balkonie. Podpowiedźcie jak się nimi opiekować i co to jest na liściach czy to jakaś choroba ? Nie wiem jeszcze dlaczego ale część kwiatków uschła i po prostu spadła. Przepraszam za zdjęcie w poziomie nie wiem dlaczego tak wyszło :wink:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5131
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Gdybyś stworzyła optymalne warunki termiczne ( w dzień około 22 stopni i w nocy 16 ), oraz do tego odpowiednie światło , to by rosły prawidłowo. A tak, mają raz za ciepło co do warunków świetlnych.
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 281
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Docka,
Jak dla mnie te zmiany na liściach wyglądają na jakieś poparzenie a nie chorobę, więc raczej spokojnie.

Napisz jaka to odmiana, kiedy siałaś, do jakiej ziemi sadziłaś i czy/czym je nawozisz, bo rośliny wyglądają na pierwszy rzut oka na młodziaki.
Jeżeli tak by było to być może zrzucanie kwiatów to efekt minionych upałów który w podobny sposób dotknął chyba wszystkich pomidorożerców tutaj.

O tym jak się opiekować pomidorami w donicach jest tutaj cały wątek:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 95&start=0
dużo czytania a i pomysłów mrowie jednak jakieś azymut da się złapać...
pozdrawiam, Tomek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Obejrzyj dokładnie przez mocne okulary,czy nie stołuje się ktoś niezameldowany.Te uszkodzenia przypominają żerowanie wciornastka.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

Te zmiany na liściach wyglądają na poparzenie słoneczne. Ale ono pojawia się na sadzonkach wystawianych na słońce w maju a nie teraz ;:oj . Chyba, że kupione były niedawno a wcześniej stały w pomieszczeniu lub szklarni. Zasychanie i opadanie kwiatków też może być związane z nagłą zmianą warunków uprawy ;:131 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Docka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 lip 2015, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

TomekD pisze:Docka,
Jak dla mnie te zmiany na liściach wyglądają na jakieś poparzenie a nie chorobę, więc raczej spokojnie.

Napisz jaka to odmiana, kiedy siałaś, do jakiej ziemi sadziłaś i czy/czym je nawozisz, bo rośliny wyglądają na pierwszy rzut oka na młodziaki.
Jeżeli tak by było to być może zrzucanie kwiatów to efekt minionych upałów który w podobny sposób dotknął chyba wszystkich pomidorożerców tutaj.

O tym jak się opiekować pomidorami w donicach jest tutaj cały wątek:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 95&start=0
dużo czytania a i pomysłów mrowie jednak jakieś azymut da się złapać...
,

a ja myślałam, że to mszyca bo na tych liściach są takiczarne kropeczki jak się zrobi zbliżenie tego zdjęcia
nie wiem jaka to odmiana bo dostałam te pomidory już sadzonkę, ale urosła u mnie dość szybko- wiem tylko, że to koktajlowe
wsiałam w zwykłą ziemię uniwerslaną a nawożę tylko biohumusem
nie wiem czy powinnam oberwać te lodygi dolne z tymi chorymi liśćmi?
dziękuję za odpowiedź
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.14

Post »

I te czarne kropeczki to mogą być kupki wciornastków. https://www.google.pl/search?q=wciornas ... 1yCh161ADM Widzę spore podobieństwo efektów żerowania wciornastków ,do tego,co jest na Twoich zdjęciach.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”