Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Dzięki, lewy górny róg nn. Ciekawe co się okaże...
To ja mały update dyńkowy



Amish Pie, kilka takich smoków rośnie:) Ktoś powie jak smakuje? U Ani D było napisane, że pieczona smakuje jak ziemniaki z masełkiem czy coś w tym stylu... Przyznam, że czekam z niecierpliwością na degustację ;:108

Obrazek



Makaronowa Pyza, oprócz zielonych jeden owoc jest już chyba prawie dojrzały? Można ją zebrać czy lepiej poczekać? U mnie liście Pyzy jako pierwsze zaczęły łapać mączniaka.

Obrazek


Sweet Dumpling, tym razem chyba już dobrze rozpoznana :P Krzaki pną się po siatce i są dość ekspansywne, może miejsce dobrze im dobrałam.

Obrazek


Thelma Sanders, w porównianiu z innymi to jej krzaczki jakieś takie "wątłe" no ale zaczęła wiązać. Poczekamy, zobaczymy. Częściowo pnie się przy siatce.

Obrazek


Melonette Jaspee de Vendee, jedna już prawie dojrzała (?) Pnie się po siatce. Krzaki jak smoki, a miały być "moderate vining" :;230 Kilka owoców się bieli, ale nie chce mi się z maczetą w gąszcz zapuszczać, policzę jesienią.

Obrazek


Obrazek



Musquee de Ancenis, nieźle śmignęła od ostatniego razu;) Tyle, że mam ledwie po dwie dyńki na krzaku...

Obrazek



Waltham Butternut, też podrosły. Na jednym krzaku rośnie ich ze cztery, o ile dobrze policzyłam, na drugim zaś tylko jedna, buu :( Chyba najbardziej niecierpliwie czekam na dojrzałe owoce tej odmiany.

Obrazek


Australian Butter, jeden krzak padł od początku masakrowany przez ślimaki, a drugi nie mógł się wyzbierać i dopiero niedawno ruszył, wczoraj zaś zauważyłam dwie maleńkie dyńki... ;:138 Tylko czy zdążą dojrzeć??? ;:3 Może uszczknąć już pęd żeby te dwie dostawały więcej papu??

Obrazek


Kogigu, na jednym krzaczku mam ich już 5 lub 6:) Na drugim niestety gorszy wynik. Ta była jaśniejsza i błyszcząca, a gdy podrosła pociemniała i zmatowiała. Śliczna ;:167 Ciekawa jestem czy nam posmakuje.

Obrazek

Oprócz tego mamy straszliwą suszę, gdyby nie podlewanie to chyba wszystko by padło i ani jedna dyńka by nie urosła.
I może z powodu suszy moje największe rozczarowanie sezonu - Solor. Mam Trzy krzaki, na każdym po JEDNEJ MAŁEJ DYŃCE ;:222 A miała być bardziej plenna niż Hokkaido :roll: W przyszłym roku wrócę chyba do Hokkaido, a nasionka Solora odsprzedam albo wymienię... To samo Whangaparaoa Crown, po jednej sztuce na krzaku...
Pozdrawiam,Elżbieta
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Moje dynie i cukinie w tym roku wcześnie zaczęły chorować.
Czy to jest mączniak rzekomy?

Obrazek Obrazek

Liście żółkną :(
Obrazek
Kasia
orzech305
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 lip 2015, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gradobicie w dyniach

Post »

Wątki dotyczą odmian, ja chciałem się skupić jednak na samym zjawisku. Dlatego założyłem temat.
Wrzucę kilka zdjęć, aby można było obejrzeć co i jak.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2004
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Gradobicie w dyniach

Post »

No niestety - możesz tylko czekać ;( Usychające pousuwaj pędy, by nie zaczęły gnić. Jeśli pogoda będzie sucha to owoce jak mają nieuszkodzony pęd mogą dojrzeć, "ranki" zaschną, ale będą zniekształcone owoce. Za to nowe mają jeszcze szansę dorosnąć. Ale zbiory tak czy siak będą opóźnione, bo krzaki muszą się zregenerować - możesz im pomóc nawozem.
U mnie w zeszłym roku "ranki" na dyniach były od ślimaków, więc gorsze (a grad im pomógł - też miały liście w strzępach). Mam ostatnią taką dynię do teraz - tylko wygląda jak 7 nieszczęść (zniekształcenia na skórce). Ale trzeba owoce obserwować, bo mogą zacząć gnić.

Niestety do sprzedaży będziesz je musiał tak czy siak przebierać.
orzech305
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 lip 2015, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gradobicie w dyniach

Post »

Jeśli chodzi o przeznaczenie dyń to są na nasiona, a pozostałości są dla zwierząt. Zatem na względach estetycznych bezpośrednio mi nie zależy.
Dziś oglądałem "rany" na owocach - są wysuszone. Jedynym plusem tych opadów (we wcześniejszych dniach padał obfity deszcz) jest bardzo dobre nawodnienie pola. wody mają pod dostatkiem. O nawożeniu pomyślę. ale na razie zobaczę jak będzie przebiegać ich regeneracja. Dla porównania dynie sprzed 3 tygodni. (niestety nie mam zdjęć jak kwitły równomiernie na całym polu).
Obrazek Obrazek
Obrazek
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2004
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Gradobicie w dyniach

Post »

Ja na uszkodzeniach (jak się ślimory dobrały) zrobiłam oprysk czymś na grzyby. Ale ślimaki roznoszą wszystko. Może jednak warto pomyśleć o tym. Jak na nasiona - to zostaw, zasil nawozem i obserwuj. Moje pogryzione i z gradu - wyglądały tragicznie, a całą zimę przeleżały. Ale kilka zaczęło się od ugryzień psuć - dlatego trzeba je sprawdzać niestety.
orzech305
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 lip 2015, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gradobicie w dyniach

Post »

jakim nawozem najlepiej zasilić? mam sporo saletry amonowej, na pojutrze zapowiadają opady może podrzucić pod krzaczki? nie widziałem żadnego ślimaka więc nie mam z tym problemu
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2004
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Gradobicie w dyniach

Post »

Ja ostatnio kupiłam azofoskę. Tak to kupuję do warzyw/roślin kwitnących z mikroelementami.
anqaw
200p
200p
Posty: 224
Od: 7 maja 2015, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

U mnie pięknie dynie rosną, jumbo nabiera wielkości, niedługo do zjedzenia będzie, delicata chyba rośnie pięknie, angel też, piżmowa w rude kropki chyba też.
Nie narzekam na dynie, tyle że bardzo mocno zarastają inne rośliny :) ale niech rosną, obok jest fasolka szparagowa młoda, sałata rzymska także niedługo znikną, a z pietruszki i marchwi będę zdejmować pędy :D.
Chcą wejść też do tunelu :lol:
Awatar użytkownika
nowapasja
1000p
1000p
Posty: 1252
Od: 28 sty 2011, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kwidzyna

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

anqaw prosimy o zdjęcia, szczególnie ciekawi mnie jumbo i delikata :wit
orzech305
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 lip 2015, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Dziękuję za przeniesienia mojego tematu do "Dynia - wszystko o odmianach cz.7", Ktoś kto będzie ciekawy jak dynie regenerują się po gradzie itp. na pewno trafi.
Chciałem przeprowadzić fotoleracje z tego tematu.
Dziękuję za podpowiedzi w temacie i pozdrawiam
anqaw
200p
200p
Posty: 224
Od: 7 maja 2015, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

nowapasja pisze:anqaw prosimy o zdjęcia, szczególnie ciekawi mnie jumbo i delikata :wit
Postaram się jutro zrobić zdjęcia jak nie zabraknie mi czasu, nie wiem czy na jakichś serwerach mam miejsce, zobaczymy.
Dzisiaj troszkę popadało.
Zapomniałam zrobić zdjęcia ogórkowatych przed zjedzeniem.
Awatar użytkownika
akkara
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 maja 2011, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Czy ktoś już degustował tegoroczne dynie? U mnie Hokkaido coraz bardziej pomarańczowa i aż kusi, żeby zerwać i zjeść, ale ogonki nie wykazują za bardzo, aby to był już czas na zbiory. Dynie wysiewałam 2 maja w doniczki, a wysadzałam do gruntu 26 maja.
Czy taka przedwcześnie zerwana dynia różni się znacząco w smaku od dojrzałej?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”