Chore tuje 'Brabant'

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
KfkCompany
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 kwie 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chore tuje 'Brabant'

Post »

AguJa pisze:Na przedziorka kupilam Magus. Na opakowaniu srodkow chemicznych sa objasnienia jak rozcienczac i stosowac. Po podcieciu galazek ja pryskalam najpierw na przedziorka (cale drzewka). Za 2-3 dni od grzyba. Po dwóch tyg powtorzylam serie. :)
A na tego grzyba Topsinem tak? Ale tez na cale drzewka?

Mam jeszcze dwa mam nadzieje ze juz OSTATNIE pytania:

1. Czy te zdrowe drzewka tez opryskiwac? Czy tylko te chore?
2. Jezeli pryskac wszystkie to jaka wielkosc tych preparatow potzebowalbym na ok 120 tuji?

Aha i jeszcze kolejne pytanie ale to juz dotyczace obinania chorych galazek. Jak je obetne to wyrzucic je? Czy mozna zostawic na korze? Wlasnie jak przycinalem pierwszy raz moje tuje to Pani w ogrodnicznym doradzila zeby te scinki zostawiac przy tujach na korze. No ale to byly zdrowe. A jak ma sie sytuacje jak ucinam te chore, suche lub mokre galazki?

Pozdrawiam i bardzo dziekuje za pomoc.

P.S. Znalazla Pani moze te zdjecia?
Awatar użytkownika
AguJa
500p
500p
Posty: 570
Od: 28 lip 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Chore tuje 'Brabant'

Post »

Na grzyba Topsin. Opryskac cale drzewka wszystkie i chore i zdrowe (byc moze juz sa zaatakowane) ja dodatkowo pryskalam rowniez rośliny w sasiedztwie tujek.

Myślę że max 10ml prepatatow wystarczy na podwojne pryskanie
Chore wyciete gałązki ja bym spaliła ( tak radzą we wszystkich ogrodniczych poradnikach). Zdrowe przyciete jak najbardziej mozna zostawic ale chore nie.
A zdjecia jak znajde to zaraz cos wstawię. ;:108

Wstawiam obiecane zdjęcia tujek. Robione na tym samym rzędzie, tylko w innych ujęciach.
Niestety z przebiegu choroby nie mam, ale
jedno mam z marca br, gdzie tujki wymęczone są po chorobie i po zimie:
Obrazek


drugie robione teraz w lipcu, po wiosennym stosowaniu nawozu o którym pisałam:
Obrazek
KfkCompany
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 kwie 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chore tuje 'Brabant'

Post »

Szok! Zdecydowana poprawa pomiedzy jednym zdjeciem a tym aktualnym. Dziekuje za porady i od jutra zabieram sie za opryski. MAma nadzieje ze wszystko sie uda. Jeszcze raz dziekuje. Pozdrawiam



To ma byc 10 ml tak? Czy wkradla sie tu jakas pomylka i chodzilo o litry? Bo 10ml to malutko nie? Jezlie nie to przepraszam:))) bo to bedzie moj pierwszy oprysk

Aaa i jeszcze jedno! Zauwazylem ze te nazwy TOPSIN czy MAGNUS sa roznych firm. Czy moze mi Pani powiedziec jakiej firmy Pani miala, bo chcialbym osiagnac taki efekt jak Pani:)))))))))
Awatar użytkownika
AguJa
500p
500p
Posty: 570
Od: 28 lip 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Chore tuje 'Brabant'

Post »

Witam:) dziękuję za "komplement" odnosnie tui :)
10 ml to nie jest błąd. Oprysk rozciencza sie z wodą i tym roztworem opryskuje drzewka. Na 120 tujek myślę, że 3 litry gotowego roztworu jednorazowo wystarczy.

Jeśli chodzi o firmę preparatu to nawet nie zwróciłam na to uwagi. Myslę ze jaka Pan kupi taka bedzie dobra. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, piszę na podstawie swoich doświadczen w pracach ogrodniczych. Zwykłe podejście amatorskie.... ale z wielkim zamilowaniem i nieukrywana przyjemnością do tego rodzaja zajęć.
Powodzenia :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Chore tuje 'Brabant'

Post »

Trzeba wziąć poprawkę, że pierwsze zdjęcie to wczesna wiosna, kiedy tuje mają jeszcze zmieniony naturalnie, żółtawy kolor zimowy, natomiast drugie to pełnia lata.Kolor odzyskują bez nawozów, ale człowiekowi czasem wydaje się, że nawóz pomógł.
Awatar użytkownika
AguJa
500p
500p
Posty: 570
Od: 28 lip 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Chore tuje 'Brabant'

Post »

Nie sądzę by trzeba było brać poprawkę, bo to jest w opisie zdjęc :roll:
A człowiekowi może wiele się wydawać. .. jednak nawozy służą wlasnie do poprawy kondycji rosliny i na szczęście fantazje mozna sobie tutaj podarować; )
pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Chore tuje 'Brabant'

Post »

Jest w opisie zdjęć, ale niektórzy, szczególnie początkujący mogą nie wiedzieć, że niektóre iglaki na zimę zmieniają kolor, który pozostaje taki nieraz do późnej wiosny, zależy od pogody i przebiegu zimy, również stanowiska.Na terenie otwartym kolor bardziej zmienią niż w osłoniętym.
KfkCompany
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 kwie 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chore tuje 'Brabant'

Post »

Witam ponownie. Chcialem poinformawac ze zaczynam akcje oprysk.

Na chwile obecna skosilem trawe, wypielilem cala kore przy tujach (tuje sa oczywiscie bez agrowlokniny) i poucinalem te "chore" lub suche galazki.

Tak wiec skoro oprysk nie zaszkodzi i mozna go stosowac prewencyjnie nawet jak tuje nie sa chore przystepuje do realizacji.

Zakupilem ten Topsin m 500sc oraz na przedziorka Magus 200sc. Pani w ogrodniczym dala mi jeszcze cos o nazwie Mildex na takie chorowy jak FYTOFLOROZA, MĄCZNIK RZEKOMY. Czy moze stosowac Topsin i ten mildex razem? Poki co zrobi tak jak poradzila mi Pani na forum czyli topsin, poczekam pare dni i wtedy ten magus na przedziorka.

Prosze trzymac kciuki! I jeszcze raz dzieuje bardzo za wszyztkie rady!

Pozdrawiam Michal
Awatar użytkownika
AguJa
500p
500p
Posty: 570
Od: 28 lip 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Chore tuje 'Brabant'

Post »

selli7
Co racja to racja z tym kolorem! Ja podczas pierwszej zimy bylam przerazona, ze wszystko pojdzie do kasacji... ze sie nie przyjęły itd...
KfkCompany
Oczywiście trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięcia! ! :)
Proszę dac znac kiedys, czy nastapila poprawa.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
lidkal8
50p
50p
Posty: 98
Od: 15 lut 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Opola

Schnące tuje brabant.

Post »

Po zimie jedna z czterech moich tui wygląda tak. Co dziwne choruje tylko z jednej południowej strony.
Obrazek


Obrazek

Ta tuja ma dwa pnie i wydaje się że choroba dotyczy tylko jednego.Czy mogę ją uratować i jak?
Pozdrawiam
Lidka
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”