Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
x-F-7
---
Posty: 10506
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Kaktusy cudonie u ciebie kwitną :wit
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

U każdego tak mogą kwitnąć :wink:
Kaktusów się nie docenia a naprawdę potrafią zdobić cały sezon wegetacyjny. Ich kwiaty są bardzo nietrwałe np. u echinopsisów kwiat kwitnie tylko jeden dzień ale za to kwiat jest olbrzymi i roślina wypuszcza kwiaty całe lato (u mnie do teraz wypuszczają kwiaty). Jak odnajdę to zamieszczę zdjęcie jak zakwitły u mnie 3 kwiaty echinopsisa na jednym kaktusie jednego dnia. Poniżej kwitnący echinopsis:

Obrazek

Obrazek

Natomiast pojedyncze kwiaty gymnocalycium utrzymują się 2-3 dni i rozwijają się w pełni tylko w pogodne dni ale za to jak zakwitną to czasem kaktusa spod nich nie widać (co widać u mnie na zdjęciach). Moje jedno gymnocalycium 1 dnia kwitnienia ma kwiaty czerwone a 2-3 dnia robią się różowe dlatego na zdjęciach ta sama roślina czasem ma kwiaty czerwone, czasem różowe :)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Przez całe lato moje Crinum było na zewnątrz - trochę uszkodzone przez wiatr ale dało radę. Tydzień temu przeniosłem je do mieszkania oczyszczając cebulę i uwalniając spod łusek liście cebuli przybyszowej. W piątek wyjechałem na weekend i jak wróciłem w niedzielę to z cebuli wystawał już ponad 10-centymetrowy pęd kwiatowy :D Wzrost pędu szybki jak u Hippeastrum :wink: Crinum mam od tego roku i nie spodziewałem się, że może kwitnąć kilka razy w roku :D

Obrazek
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Kaktusy podziwiam u Ciebie ;:108

Ciekawe kompozycje z nich Robisz.

Trzymam kciuki za pączki u Crinum, gratuluję jego pędu z pączkami.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 255
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Z przyjemnością przejrzałam cały Twój wątek, no cóż hippomaniak zawsze znajdzie kolejnego hippomaniaka, tym bardziej,że wiedzy nigdy nie jest dosyć. Im więcej zagłębiam się w temat, tym bardziej uświadamiam sobie , swoją niewiedzę. W sumie każdy musi wypracować sobie tok postępowania-uprawy danej rośliny w konkretnych warunkach, ale czasami przydaje się jakaś wskazówka.
U mnie siewki rządzą się swoimi prawami, nie przejmuję się jak podsychają im czasami listki, robię im też lekki odpoczynek zimowy.
Jeszcze jedno, mam wątpliwości czy Ty masz faktycznie H.Lemon Lime. To hippeastrum nie ma dużego kwiatu, powinno mieć tak około 12 cm.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

dukra13 - odnośnie 'Lemon Lime' to jest ciekawe spostrzeżenie - i ja już wielokrotnie nad tym myślałem, czy to jest 'Lemon Lime' bo ogólnie nie pasowało mi ale pod taka nazwą kupiłem. Ale bardziej zastanawiał mnie kolor a nie wielkość kwiatu. Na zdjęciach z sierpnia dałem zdjęcie niby 'Lemon Lime' - które jest białe a nazwa sugeruje raczek kolor kremowy lub wpadający w żółty. Będę musiał zmienić w moim zestawieniu nazwę :wink:

Poniżej porównanie moich cebul w skrzyni na balkonie z maja i października:

maj
Obrazek

październik
Obrazek

Trochę się tam zagęściło :wink: Pomiędzy cebulami to nie chwasty - to lobelia żeby trochę przykryła ziemię i żeby kotów tak nie kusiło grzebanie w donicy :wink:

A tutaj kwiat 'Baby Star' - niestety kwitnie w słoiku ponieważ koty go złamały :wink:
Obrazek

A tu jeden z kotów - akurat ten mniej szkód wyrządza :wink:
Obrazek

I jeszcze moje wykopki :wink: Przez lato większość moich starszych cebul rosło w tunelu foliowym z automatycznym nawadnianiem - i bardzo im się to spodobało, rozrosły się niesamowicie. Nawet sprekelia, która w doniczkach raczej średnio rośnie, w tunelu foliowym wyrosła niesamowicie.
Obrazek

W tej donicy jest ponad 50 cebul - musiałem je wykopać ponieważ przymrozki się już u nas pojawiały a już od kilku tygodni miały wyłączone nawadnianie (ale w okres spoczynku zaczęła wchodzić chyba tylko jedna cebula sprekelii :wink: ). Teraz czekają na obeschnięcie, później będę musiał zrobić mała segregację na cebule duże, zdolne do kwitnienia i resztę :wink: I zrobić im jakieś miejsce na zimowy spoczynek. W przyszłym roku mam nadzieję wynegocjować od taty całą mała szklarnie na moje cebule - on nie potrzebuje jej właściwie a ma też większy tunel foliowy :wink: A ja będe potrzebował miejsce na moje tegoroczne wysiane rośliny, których mam ponad 120 :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Na zdjęciu poniżej moja skrzynia z Hippeastrum, która do dzisiaj stała na balkonie. Cebule nie były już od dawna podlewane ale nie wchodzą jeszcze w stan spoczynku. Oczyściłem ziemię z dodatkowych roślin i wsypałem sporo kamieni w całej donicy - tylko tak da się zabezpieczyć przed kopaniem kotów :wink: W skrzyni jest co najmniej 12 samodzielnych cebul (nie liczę cebul przybyszowych, których też trochę jest) w tym kilka z mojego siewu.
Obrazek

A tu zbliżenie na jedną z najstarszych, wysianych przeze mnie cebul - aktualnie ma 10 liści - wielkości cebuli nie widać ale jest wystarczająco duża aby móc zakwitnąć więc może wiosną coś z niej będzie. Ma już też kilka cebul przybyszowych (jeden z jej rodziców potrafi wytworzyć około 10 cebul przybyszowych rocznie - i widocznie odziedziczyła tę cechę :wink:- choć nie odziedziczyła koloru kwiatów po tym rodzicu, co wnioskuję po nasadach liści)
Obrazek
Awatar użytkownika
Beaa
50p
50p
Posty: 75
Od: 23 lip 2014, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Czy Ty potem wyciągasz te cebule po obeschnięciu liści, czy zostawiasz w tej donicy na stałe ?

Ładnie to wygląda, moje rozrzucone po różnych miejscach nie mają takiego efektu :(
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Beaa, cebule zostawiam w ziemi tak jak są, nie ma sensu ich wyciągać jeśli nie ma takiej potrzeby. przypuszczalnie wiosną zostaną wykopane i posadzone bardziej przemyślanie. W tym roku sadziłem je w pełni wegetacji, w przyszłym roku posadzę je na samym początku wegetacji więc będę miał większe możliwości - nie będą miały liści więc łatwiej będzie je rozplanować :wink:
Awatar użytkownika
martam80
100p
100p
Posty: 176
Od: 26 lut 2012, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą Lubuskie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Hej. Pozdrawiam Hippomaniaka takiego jak ja ;:138

Czekam z niecierpliwością aż zakwitną Twoje siewki.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

martam80 - nawet jeśli siewki będą po prostu kwitły na czerwono (a raczej większość będzie tak kwitła) to i tak radość z pierwszych, własnych, kwitnących siewek będzie ogromna :D

Poniżej powiększone zestawienie, zmieniłem też nazwę największego, białego kwiatka na 'Christmas Gift' - bo bliżej mu jednak do tej odmiany (dzięki dukra13 za cenną uwagę).
Obrazek
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

sauromatum, a ten hipek w prawym dolnym rogu to przypadkiem nie Amorice?
Pozdrawiam
Ela
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Febronia - nie mogę powiedzieć ani tak, ani nie :wink: Przypomina 'Amorice' ale odmian do siebie podobnych jest bardzo dużo. Na niektórych zdjęciach 'Ambiance' wygląda jak 'Amorice', 'Amorice' jak 'Superstar', a 'Superstar' jak 'Ambiance' i na odwrót :wink: Przydałby się jakiś katalog z wymienionymi konkretnymi cechami, różniącymi odmiany ustalone :wink: Ale duży punkt za całkiem trafne wskazanie odmiany :D Spróbuję się zagłębić w te odmiany i kto wie, może przy kolejnej aktualizacji porównania wpiszę tam zamiast NN 'Amorice' :)
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”