Apteka na działce i w domu cz. II

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

krysad71 pisze:Dziękuję Krysiu, to znaczy one maga być wszędzie w jedzeniu?
Oj ... bez paniki ... muszki owocówki to plaga każdej jesieni bo ściąga je zapach przerabianych owoców np dżemy, soki, wina itd. oraz nadpsutych owoców bo tam namnażają się grzyby-drożdże, które powodują rozkład tych owoców.
Te małe muszki żywią się drożdżami żyjącymi na gnijących owocach. Tam tez składają jajeczka.
Zachowanie czystości przy owocach i w czasie ich przetwarzania, przykrywanie na bieżąco wszelkich naczyń z owocami i przetworami , wynoszenie na bieżąco odpadów po owocach a także pułapki na muszki w znacznym stopniu zmniejszają ich liczebność.
promyczek pisze:Witam czy trawę cytrynową można hodować w domu?
Basiu hodowla trawy cytrynowej zimą ... to kiepski pomysł ale próbować można. Owszem czasami zimuję jakieś sadzonki po to aby wiosną mieć własne sadzonki do wkopania na działce . Dzięki temu jesienne zbiory trawy sa obfitsze niz z trawy sianej wiosną.
Górną część suszę i jest wspaniałym dodatkiem do herbaty. Natomiast dolne pędy , które sa bardzo soczyste i aromatyczne rozgniatam , tnę na mniejsze kawałki, zasypuje cukrem i mam wspaniały syrop do herbaty i innych napojów.

Obrazek

Ogólnie trawa po zimie wygląda licho (za ciepło i za mało słoneczka) ale ... po przycięciu i podzieleniu szybko rozpoczyna wzrost - sadzić po majowych przymrozkach.
Powodzenia
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Krysiu-bardzo daje mi się we znaki ostroga piętowa i zapal.rozścięgna podeszwowego.
Mam roślinkę w kościolowym ogrodzie żywokost-lekko skapciały,roczny.
Mogę jeszcze zrobić z liści olej,okłady z liści? Pomogą?
Korzeń będzie zbyt młody...
Może warto kupić korzeń suszony i zrobić z niego ....papkę na okłady? maść na smalcu? olej?
Doradź proszę .Problem ciągnie się już dłuuugo ,a ostatnio mocno daje się we znaki ;:196
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1961
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Krysiu, gdzieś u Ciebie (chyba u Ciebie) widziałam przepis na ocet z pigwy. Jak go znależć? Przejrzałam dział octowy, ale tam tylko dzwonią o occie pigwowym, przepisu ani śladu. Dzisiaj nastawiłam naleweczkę z 1,5 kg. jutro zetrę na soczek też mniej więcej tyle, a z reszty i ogryzków chcę zrobić ocet. Plan, jak widzisz, chwalebny jeno gdzie przepis na ten ocet ;:174
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

promyczek - Basiu pytasz czy trawa cytrynowa ma jakieś właściwości ... oczywiście,że ma i to jakie. ;:oj
Nie mam czasu opisywać jak ja ją wykorzystuję ale poczytaj co pisze Dr Henryk Różański - wszystko co warto o niej wiedzieć jest w tym opracowaniu.
link >>> http://rozanski.li/145/trawka-cytrynowa ... -citratus/
promyczek pisze:Krystynka blog masz bardzo ciekawy mam pytanko czy masz jakiś skuteczny i pomagający na silny ból głowy który jest uporczywy :?:

Bóle głowy mogą być z różnego powodu więc warto ustalić przyczynę .
U nas często sięgamy po kropelki z nalewki złocień maruna . Robię ją tylko ze świeżych liści.

asma żywokost dobry ale z liści za słaby.... poza tym ich jakość o tej porze niepewna. Poszukaj korzeni, teraz jest odpowiednia pora na wykopywanie. Suchy można kupić w aptece ale ja wolę świeży.
To przypadłość faktycznie bolesna ...

badzia - Wandziu nie pamiętam abym pisała o occie z owoców pigwy bo nigdy nie miałam jej w nadmiarze .
Tak sobie myślę,że przepis na ocet jabłkowy można stosować do innych owoców . Ocet z owoców ma kolor, smak i właściwości uzależnione od tego z czego go zrobimy.
Ważne aby postępować wg określonych zasad .
Kilka dni temu skończyłam robić sok i już mam nastawione całe 5 litrów soku z jabłek w butli ... ładnie pracuje bo dolałam szklankę z już fermentującego. Wyniosę do chłodnego pomieszczenia na 4 tygodnie.
Jabłonie uginały sie od jabłek więc w tym sezonie postanowiłam zrobić wg przepisu z książki Victori Rose, Apple Cider Vinegar.
Będzie najprawdziwszy ocet jeśli oczywiście obie fazy fermentacji przejdą bez wpadki. Dla mnie to baza do dalszego przerobu na ocet ziołowy .
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1961
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Krysiu, boję się robić bez przepisu, bo pigwa u mnie na wagę złota. Podobno dodaje się do niej jabłka i coś jeszcze, bo sama pigwa nie da rady się zoccić,wyjdzie coś niekonsumpcyjnego.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Basiu roślina o nazwie Złocień maruna rośnie bardzo dobrze w naszych ogrodach. Są też uprawienie odmiany o ślicznych kwiatuszkach ale nam chodzi o czysty gatunek. Mikstury robi się głównie z liści ale może być też niewielki procent kwiatów.
Córa korzysta z niej często bo choruje na migrenę , mnie potrzebna przy alergii , RZS i innych jako uzupełnienie. Przy chorobach skórnych też warto ja stosować.

Obrazek

Czyli musisz zdobyć wiosną sadzonki lub nasiona i w odpowiednim czasie skontaktuj się ze mną - podam przepisy .

Wandziu faktycznie pigwa to całkiem inne owoce niż te do których jesteśmy przyzwyczajeni. Mój krzew pigwy dopiero zaczyna owocować i na większe plony muszę poczekać ale ...
Wiele lat temu mamusia organizowała mi porządny kosz tych owoców wtedy miałam roboty z nimi ale i radości....
Zawsze była nalewka, chutney z pigwą i pigwa w occie . Oczywiście drobno pokrojona i warstwami zasypywana cukrem jako dodatek do herbaty, napojów itp.
Wybacz ale nie pomogę
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1961
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Jak gdzieś znajdę to Cię poinformuję o znalezisku, tymczasem wyruszam na jego poszukiwanie.
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Złocień maruna można dostać w aptece (sklepach internetowych) pod nazwą Feverfew. Ja nie mam migren ale innym pomógł.
Kasia
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Jaki produkt byłby najmocniejszy w działaniu z korzenia żywokostu?
Zrobiłam już olej .Maść byłaby mocniejsza?Możesz polecić przepis?
Pozdr :wit
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Basiu w takiej sytuacji tylko zakup gotowych preparatów lub prośba do rodzinki z ogrodem gdzie można by uprawiać kilka sztuk.
Faktycznie przetwory ze złocienia maruny już sa dostępne w aptekach w różnej postaci - sporo lat temu to ja musiałam z Anglii sprowadzać.
Jedno ale ... preparaty z tej rośliny znacznie się różnią i te na bóle głowy zdecydowanie lepsze gdy wykonane sa ze świeżego ziela. Ponoć przy suszeniu roślina w dużym procencie traci tą ważną substancję .

Wandziu jeśli nie pamiętasz miejsca występowania w naturalnym środowisku to będzie kłopot bo liście mróz załatwił.
Ja ma 2 spore kępy - za siatką ogrodzeniowa od strony rzeki i na działce. Każdej jesieni wykopuję naprzemiennie te żywokosty - spokojnie zdążą narastać kłącza ale to tez zależy od sezonu... Temu na działce przycinam ze 3 razy liście na gnojówkę bo taka jest potrzeba ( mają dużo potasu) Zobaczę ile ukopię się z tej poza działką - robię nalewkę i olej. Jeśli będzie na tyle dużo, że można podzielić się to dam znać.

Asiu akurat z żywokostu nie potrzeba robić maści bo z racji zawartych składników zarówno olej jak i nalewka są "gęstawe" :D
Ja najczęściej powiększam proporcje płynu i ziół na rzecz tych drugich aby mieć mocne.
Pytasz co mocniejsze ;:131 ... trudno powiedzieć bo każdy z nas jest inny i inaczej czuje.
Mikstury na alkoholu lub z dodatkiem alkoholu pobudzają krążenie, rozgrzewają więc co za tym idzie przy wmasowywaniu szybciej następuje wchłanianie.
Można tez przed wmasowywaniem danej mikstury wmasować jakiś preparat z kasztanowca - to solidnie pobudzi krążenie i dopiero na to odpowiedni z racji potrzeb roślinny lek.

W piątek rozpoczęłam przerób zebranych kasztanów, jak dłużej poleżą to trudniej je rozdrobnić - głównie nalewka na wódce i trochę oleju bo takie są potrzeby.
Obrazek
Obrazek

te już bardziej rozdrobnione ale na mielenie maszynka nie mam sił ...
Obrazek
Obrazek
Stosuję proporcje 2/3 szklanki rozdrobnionych kasztanów + 400 ml 40% wódki.
Macerowanie 14 dni , dobrze jest każdego dnia pomieszać aby dokładniej składniki sie wysycały.

Ostatnie owoce pigwy pokrajane, warstwami układane i zasypywane cukrem. Widać,że już ładnie pokryły się sokiem - jest aromatyczny i smaczny.
Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Mniam,mniam pigwa ;:oj

Nalewka z kasztanów do picia czy wcierania?

Masz może przepis na pulpę z wygotowanego buraka cukrowego?Mam tego sporo :wit
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Krysiu wpisuję się i ja :D chętnie będę śledzić Twoje wpisy :wit Robisz jakieś leki/mieszanki z dziewanny?
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Witaj Krysiu wpadłam na Twój wątek dzięki wspólnym odwiedzinom u Ali. Zaciekawił mnie tytuł i mam nadzieję korzystać z Twojej skarbnicy wiedzy o ziołach. Ostatnio dużo szukam na temat naturalnych terapi, czym możnaby się posiłkować a takie sprawdzone przez kogoś metody są najlepsze. No i tak to już niestety jest, że często szukamy dopiero gdy musimy.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”