Wallota spinosa.(Cyrtanthus elatus )Identyfikacja i dyskusje

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Walotta wspaniała -stara nazwa (Cyrtrathus elatus)

Post »

No to parę słów o tej roślinie.
Obecna nazwa łacińska brzmi Cyrtanthus purpureus lub C. elatus (w różnych źródłach spotkałam dwie różne wersje); poprzednia nazwa - Vallota speciosa nadal jest powszechnie używana w poradnikach o uprawie kwiatów (o ile w ogóle poradnik o tej roślinie wspomina!).
Należy do rodziny Amarylkowatych - podobnie jak hippeastrum, amarylis, Crinum i wiele popularnych cebulowych roślin ogrodowych; pochodzi z południowej Afryki;
Opis: z cebuli, która może osiągać ponad 20 cm w obwodzie, wyrastają ciemnozielone, wąskie liście, o szerokości do 3 cm i długości do 40 cm; w sierpniu-wrześniu pojawia się pęd kwiatowy, długości ok. 40 cm, z kilkoma (zazwyczaj 5-7) ceglastoczerwonymi kwiatami; duże cebule wypuszczają po 2-3 pędy po kolei;

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Zasady uprawy:
- cebulę wsadzamy do ziemi tylko do połowy, do obszernej doniczki, żeby się mogła kilka lat rozrastać bez przesadzania; najładniej wygląda, kiedy do jednej doniczki wsadzimy kilka cebul (między nimi trzeba zostawić po kilka cm miejsca!);
- ziemia zwykła ogrodnicza, jak jest zbyt gliniasta trzeba dodać piasku lub perlitu, na dno doniczki koniecznie drenaż;
- miejsce słoneczne przez cały rok; od maja do września mogą stać na balkonie lub tarasie; moje stoją na balkonie skierowanym na południowy zachód, w upały temp. sięga 40 stopni i czują się tam świetnie! lato tego roku natomiast było raczej chłodne, a walota kwitła jak zwykle (moja kochana walusia :) !!!)
- zimą może stać w normalnie ogrzewanym pokoju, np. przy drzwiach balkonowych, z dala od kaloryfera; może stać także w chłodniejszym pomieszczeniu, byle temperatura nie spadała poniżej 10 stopni;
- podlewać obficie wiosną i latem, w upały na balkonie nawet codziennie (jeżeli ziemia szybko wysycha); jesienią i zimą podlewam raz na tydzień, a jak rośliny stoją w chłodzie, to nawet można rzadziej;
- nawożenie od wiosny do pojawienia się pędów kwiatowych raz na tydzień;
- kwitnie w sierpniu i wrześniu, ale już parę razy zdarzyło mi się, że jakiś pojedynczy pęd kwiatowy pojawił się niespodzianie wiosną (czego innym właścicielom waloty też oczywiście życzę :D );
- cebule waloty nie przechodzą okresu spoczynku, przez cały rok są liście, tyle że zimą częściej żółkną (takie żółknące najlepiej od razu usuwać),
- rozmnaża się z cebulek przybyszowych, których każda cebula, nawet jeszcze młoda, produkuje po kilka rocznie; najlepiej je oddzielać i sadzić do osobnych doniczek, żeby się nadmiernie nie zagęszczały; młode cebule kwitną po ok. 3 latach;

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zapomniałam dodać, że jest to roślina dla cierpliwych - kilka lat trzeba poczekać, żeby cebule wypuszczały po 3 pędy. Moje najstarsze cebule mają ponad 10 lat. Ale za to efekt potem jest naprawdę oszałamiający, zdjęcia tego nie oddają (przynajmniej moje :lol:).

Miło mi będzie, jak komuś te informacje się przydadzą.
Niewiele na temat walotty można znaleźć w książkach, rzadko też jet uprawiana, a na prawdę jest to niekłopotliwa roślina.
Co prawda, jak nie kwitnie, to nie jest zbyt dekoracyjna, ale to samo dotyczy hippeastrum, a są one jednak dość popularne.
Awatar użytkownika
teli
200p
200p
Posty: 284
Od: 17 paź 2008, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze.6b Płock między torami

Vallota

Post »

Witam
Mam problem z vallotą , żółkną jej listki ....słyszałam , że nie powinny żółknąć
Trzymam na wschodnim parapecie , pokój ciepły , podlewam na spodek , ziemia , liściasta , wymieszana z podłożem kokosowym , podejrzewam ,że brak odżywki , do liściowych , podlewałam całe lato , wodą , rzadko dawałam odżywkę
Carpe Diem...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Mało wody i brak nawozu, wallota powinna być podlewana na podstawek podobnie jak hipeastrum ale ta roślina lubi częstsze podlewanie, ziemia nie powinna tak przesychać jak to widać na zdjęciu, nawożenie intensywne - przy każdym podlewaniu dawaj nawóz dla roślin zielonych od marca aż do końca września potem daj jej odpocząć podlewający tylko woda w okresie spowolnionej wegetacji tzn. w okresie zimowym. :wink:
andrzejek571
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 27 kwie 2009, o 10:48

Nazwa

Post »

Kochani moze uda mi sie wkleic zdjecia w koncu. Jak sie nazywają te roslinki Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Widać tylko jedną fotkę ale stawiam że to vallota. :wink:
Awatar użytkownika
Mati1135
50p
50p
Posty: 88
Od: 17 sty 2010, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Walota(Cyrtanthus elatus)

Post »

Obrazek
Mam tą roślinkę już bardzo długo niestety nigdy nie kwitła zdarzało jej się, że miała po 7-8 listków, ale to wszystko, teraz jest chyba w stanie spoczynku wystaje tam malutki listek, który nie rośnie od dłuższego czasu. Proszę, więc kogoś, kto po tym zdjęciu może ją rozpoznać o nazwę i co zrobić żeby było jej jak najlepiej i jeśli to możliwe żeby zakwitła. ;) Z góry dzięki.
Cebula po opłukaniu z ziemi ma kolor bardzo intensywnie biały.
Proszę, więc o identyfikację.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 643
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Co to za roślina? ;)

Post »

Na moje oko jest to Cyrtanthus elatus ( Wallota). I jest jak najbardziej możliwe żeby zakwitła, o czym niejednokrotnie się przekonałem: :heja

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Mati1135
50p
50p
Posty: 88
Od: 17 sty 2010, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Co to za roślina? ;)

Post »

No to jest już jakiś punkt odniesienia, a jak postępujesz ze swoimi cudami, że tak pięknie kwitną jestem pewny, że moja nie zakwitła przez nieodpowiednią pielęgnację, liczę, więc na jakieś wskazówki odnośnie optymalnej hodowli, bo byłbym chyba w siódmym niebie gdyby taki cud stał na moim parapecie. ;) ;)
Awatar użytkownika
Mati1135
50p
50p
Posty: 88
Od: 17 sty 2010, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Poczytałem trochę o Vallocie i znalazłem informacje, że jej liście dochodzą do 3 cm szerokości moje nigdy nie były tak szerokie, więc zastanawiam się czy to na pewno ten gatunek czy może jest jeszcze inny, który pasuje do tego zdjęcia? Chcę mieć pewność za nim zacznę postępować w konkretny sposób żeby jej nie zaszkodzić.
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

To raczej jednak Vallota. Cebulki są jeszcze małe, dlatego liście są mniejsze :wink:
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Mati1135
50p
50p
Posty: 88
Od: 17 sty 2010, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Tzn. ta cebulka owszem, ale ta na środku ma już chyba 8-9 lat i nigdy takich rozmiarów nie osiągnęła może to przez nieodpowiednią hodowlę, nie znam się, więc nie neguję tylko chcę być pewny dziękuję za informację.
Awatar użytkownika
Matemax
1000p
1000p
Posty: 2281
Od: 14 sty 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Mati1135 pisze:Mam tą roślinkę już bardzo długo niestety nigdy nie kwitła (...)
Wydaje mi się z tego co widać na zdjęciu, że przede wszystkim jest za głęboko posadzona.
I potrzeba jej mniejszej doniczki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”