Pomidory i krzyżówki MORANGO

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Ela151- ;:180 , malinówka to mój najlepszy pomidor, zawsze sadzę go najwięcej. I w tym sezonie bedzie miał I miejsce na liście moich odmian.

beata_m- napisałam na pw, ale napiszę jeszcze raz zasadniczo jeśli pod osłony paprykę wysiewa się w pierwszej połowie lutego, do gruntu początek marca.

Trixi11-Asiu mam nadzieję, że uda mi się wkońcu zrobić tą listę, ale to cięzka sprawa, bo ciągle cosik nowego przybywa ;:306

iwusiak1-pw

Laryssa11- Witam Ciebie w moim wątku :wit i miło mi, że podglądasz moje pomidorowe poczynania :) Jeśli chodzi o bańki z wodą to okresie zagrożenia przymrozkami, też mam małe karnisterki z wodą, znacząco podnośi to temperaturę w tunelu, ;:108

Amanita-Dominiko bardzo się cieszę, że moja babciny pomidor Ci bardzo smakował, niestety ze względu na smak u mnie też zawsze te pomidorki znikają pierwsze :tan To jest mój pewniak na nowy sezon :lol:

Rzepka- witam w moim wątku, jeśli chodzi o rzodkiewkę 18 dniową, wszystko zależy od temperatury, gęstości siewu, jest to odmiana polecana do uprawy wiosennej, szczególnie pod osłony, roślina szybko inicjuje tworzenie zgrubienia, tak więc "owocki" są najszybciej. Jeśli chodzi o odmiany pomidorów to zależy gdzie chcesz je uprawiać, do tunelu polecam odmiany wysokie szklarniowe, oraz wysokie gruntowe, doskonale sie sprawują, zresztą w tunelu foliowym możesz uprawiać wszystkie odmiany, ale nie polecam gruntowych karłowych, zarówno sztywnołodygowych jak i wiotkołodygowych, po prostu szkoda na nie miejsca.

camellia- Witam ;:7 w zeszłym sezonie uprawiałam ją zarówno w tunelu jak i w gruncie, z moich obserwacji znacząco lepiej owocował w tunelu, zawiązał wiecej gron, pomidory były większe, no i bez ZZ, w gruncie po jakimś czasie mimo profilaktyki pojawiała się ZZ. W tunelu nigdy nie mam problemów z ZZ,dzięki odpowiednim zabiegom dlatego w tym roku sadzę tylko w tunelu, w gruncie zaledwie kilka sztuk z braku miejsca w tunelu ;:306

Kolejny mój pewniak na nowy sezon, moja stara koktajlówka NN która na Forum została nazwana Korale MORANGO

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Witaj Kasiu :D

Co tu dużo mówić , ładne te Twoje pomidorki . Oczywiście , jak się na nie napatrzyłam i poczytałam o nich to od razu zachciałam je mieć . Realia są jednak takie , że już mam problem z wybraniem odmian , które posadzę w tym roku . Zapisałam sobie żeby koniecznie na koniec sezonu poprosić Cię o nasiona tych cudeniek . Mam nadzieję , że będziesz zbierała nasionka i ze dwa odstąpisz ?
Ja w tym roku , w szklarni sadzę tylko wysokie odmiany . Wszystkie niskie idą do gruntu . W zeszłym roku nieopatrznie posadziłam K/131 w szklarni , potem pousuwałam mu wszystkie wilki i miałam na niskim krzaczku jedno grono . Teraz już wiem , że pójdzie do gruntu i wyprowadzę mu drugi pęd . Smaczny pomidor i jest wart takich zabiegów .

Obrazek
Pozdrawiam, Beata.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

:wit Witaj Kasiu.
Przyszedłem się przywitać i powiedzieć Ci że tematy pomidorowo-paprykowe to jedne z moich ulubionych w uprawach jakie prowadzę.Czytam Twój wątek od początku a teraz się wpisuję.Pomidory żółte i malinowe to podstawa u mnie.Cały praktycznie ubiegły rok poszukiwałem dawnej starej odmiany malinówki - bez odzewu a Ty ją widzę zachowałaś co by nie zaginęła. ;:333 sprawa.Powodzenia Ci życzę w tegorocznych uprawach. ;:108
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
krysia67
200p
200p
Posty: 265
Od: 22 sty 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko Biała /śląskie/

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Witaj Kasiu,
Przeczytałam cały twój wątek i jestem pod wrażeniem ;:138 .
W 2014 uprawiałam Twoje Korale Morano.
Twoje wyglądają bardziej spektakularnie niż moje. Moje już były zaatakowane przez ZZ

Moje były bardziej okrągłe. Smakowo bardo dobre.
Po skończonym sezonie jeśli można uśmiechnę się do Ciebie po dwa nasionka Twoich Koali Morango i Malinówki Babcinej.

Oto fotki moich/Twoich/ Korali:

Obrazek
Obrazek


pozdrawiam
Krystyna
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4512
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Kasiu, śliczna i apetyczna jest ta babcina malinówka. Gdybyś mogła jeszcze napisać, kiedy zaczyna dojrzewać w gruncie? Jest wczesna, średniowczesna czy późna?
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

besia- ;:180 za komplemanty moich pomidorowych podopiecznych, wiem coś o wyborach cięzko zdecydować jakie odmiany posadzić, moja lista nowości jest długa, ale musi też być miejsce na pewniaki :) Przypomnij się pod koniec sezonu. A co do pomidorów ja uprawiam tylko wysokie, i prowadze je na jeden pęd, daje to większe plony.

Faworyt- :wit witam serdecznie w moim wątku, i zapraszam. W moich uprawach pomidory zajmują szczególne miejsce tak jak i papryki, do jakiego czasu uprawiałam tylko ostre odmiany, teraz równiez słodkie. A pomidory co roku testuje nowości, ale stara malinówka cieszy się u mnie największą popularnością, zbliżone w smaku do mojej malinówki jest tez odm Cudo Ziemlii oraz XIX wieku, oraz Olena Ukrainian, wszystkie te odmiany są w typie malinowym. W tym roku bedę chciała przetestować nowe nie uprawiane przeze mnie jeszcze odmiany, lista jeszcze nie zmaknieta, czekan na nasionka ;:65 Również Tobie życzę powodzenia w uprawach i mam nadzieję, że bedziemy sie wymieniać doświadczeniami w uprawie konkretnych odmian :lol:

krysia67- witaj Krysiu, piękne Korale, a na ile pędów prowadziłas rośliny? ja koktajlówkę tez prowadzę na 1 pęd, wówczas tworzy dłuższe grona, co do kształtu owoców, również zauważyłam, że niektóre moje egzemplarze się różnią.

camelia- w gruncie dojrzewa dość póżno, wiec zaliczyła bym ją do odmiany sredniopóźnej, tak w okolicach końca sierpnia, w tunelu foliowym dojrzewała mi juz z koncem lipca :)

zolinka_a- Witam seredzcnie i oczywiście zapraszam, jeśli bedę mogła być inspiracją lub służyć poradą to bedzie mi bardzo miło :)

Kolejny mój pomidorowy pewniak na sezon 2016, Król Syberii- owoce ma miesiste, miąższ kwaskowo- słodkawy, owoce duże , dość dobrze się przechowują i ten piękny kolor ;:173


Obrazek

Obrazek

A kolejny mój ulubieniec to Beefmaster F1 pyszny beafsteak, bardzo plenny, pomidory o wadzę do 900g


Obrazek
Tu dla porównania jedenm pomidor średnioowocowy Tołstoj

Obrazek

Oraz kolejne smaczne odmiany, które z barku miejsca nie posadzę w tym sezonie, będą czekać następnego sezonu, bo są naprawde pyszne Cudo Ziemlii i XIX wieku, pomidory w typie malinowym


Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Posadzę kilka odmian samokończących do gruntu , czytałam o nich dobre rzeczy , ale ja lubię sprawdzić sama .
Szukam pomidora o smaku dla mnie doskonałym , a wiadomo że nawet najlepszy opis nie odda samaku .
Chcę poznać je sama i porównać z opniami tych , od których mam nasiona . ;:108 .
Moje ulubione pomidory to odmiany malinowe . Z tych o, których piszesz znam Cudo Ziemli . Z XIX wieku nie znam i nie mam .Olene mam i posadzę w tym roku .
Pozdrawiam . Beata .
Pozdrawiam, Beata.
krysia67
200p
200p
Posty: 265
Od: 22 sty 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko Biała /śląskie/

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

" krysia67- witaj Krysiu, piękne Korale, a na ile pędów prowadziłas rośliny? ja koktajlówkę tez prowadzę na 1 pęd, wówczas tworzy dłuższe grona, co do kształtu owoców, również zauważyłam, że niektóre moje egzemplarze się różnią.
"

Ja Korale prowadziłam na dwa pędy.
Zazwyczaj wszystkie prowadzę na dwa pędy czy to koktajlowe czy normalne /no chyba, że przegapię jakiś to nawet na 3/.

Kasiu, w przyszłym roku spróbuje na jeden pęd poprowadzić /na ten rok się już nie załapie/.
Kasiu długość gron Twoich Korali jest naprawdę imponująca ;:215 .

pozdrawiam
Krystyna
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2884
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Piękne i apetyczne te pomidorowe i paprykowe fotki :D
O ile z pomidorami jako-tako sobie radzę, to papryka od początku mojej przeprowadzki na wieś to jedna wielka porażka, w tym roku powiedziałam KONIEC, ale po przejrzeniu tego wątku pełnego paprykowego i nie tylko entuzjazmu, dam papryce ostatnią szansę, kupię nasionka w sklepie lub rozsadę na targu, jak będzie powtórka z rozrywki to wezmę z nią rozwód ostateczny :wink:
Miłej niedzieli :wit
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

besia-miło mi bardzo, że odwiedzasz mój wątek, to zawsze napędza mnie do pracy... :) co do pomidorów, ja równiez najbardziej gustuję w pomidorach typu malinowego oraz beafsteak, kocham je za smak, fakturę miąższu, jedyn ich wada to to, że nie nadaja się do dłuższego przechowywania, dlatego sadzę też odmiany średnioowocowe, one mają większa zdolność przechowalniczą, czasami niektóre odmiany jesienią zebrane zielone, udaje mi się przechować do grudnia, w tym roku ostatniego pomidora zjadłam w wigilie ;:108 nie był taki jak z krzaka, ale o 100% lepszy niż sklepowy. Szkoda tylko, że nie zrobiłam foto, to bym zaprezentowala pomidorowe niedobitki ;:306 a co do odmian, ja również muszę sama wytestować, robię obserwacje, testuje smakowo i część zostaje a innym mówię papa, co roku jak nie wytestuje kilku admian jestem chora... ;:219

auri- cieszę się, że pomogłam w wyborze, szczerze polecam tą odmianę, cenie ją za ładny pokrój rzaków, duży plon i pyszny smak same + :)

BlueAnna- :wit Witam, cieszę się, że podoba Ci się u mnie. Tak do foliaka, pod osłony najlepiej wysiać w połowie lutego, chyba, że masz możliwość doświetlania roślin, to wówczas można siać już, ja jutro będę wysiewać pierwsze papryki, potem na późniejszy zbiór w polowie lutego, i ostatnie na początku marca :) Papryka zasadniczo ma dłuższy okres kiełkowania do 2 tyg, odmiany tych najostrzejszych z gatunku C. chinensis nawet do miesiąca.

mymystery- ja juz nie powiem o sobie, nie mogę sie zdecydować na wybór odmian, szczególnie z nowości, chyba będe losować ;:306 A malinówką na pewno bedzięsz zachwycona, to smak mojego dzieciństwa :)

gloff- witam ! i dziękuję za komlement :) a z pomidorami to róznie bywa, czasami je czaruje,daję dobrze zjeść, staram się zrozumieć ich potrzeby, dlatego wypracowałam sobie już jadłospis dla pomidorów, i kiedy jest odpowiedni moment dokarmiam odpowiednimi ekologicznymi nawozami, dlatego tak mi się rewanżują plonem i smakiem ;:108

majalis2013-w gruncie przy doborze odpowiednich odmian można również uzyskać wspaniałe plony, a w donicach należy pamiętać o regularnym dokarmianiu, ja swoje doniczkowe codziennie podlewać nawozem eko.

krysia67-Krysiu korale, oraz wszystkie swoje pomidory prowadze na 1 pęd, daję to nawiększe plony, oraz owoce są większe.

zielonajagoda ;:180 i witam w moich pomidorowych progach, a co tam się dzieje z Twoimi paprykami, nie owocują ? wszystko zależy od doboru odpowiednich odmian, oraz terminu wysadzania do gruntu. Pozdrawiam


A teraz trochę z innej beczki, od zawsze lubiłam zieleninę, salata to królowa zagonów w okresie wiosny i jesieni, w tym roku zamierzam uprawiac ją przez cały sezon, oczywiści w różnych terminach, a dzięki Amanita, w tym roku bedzie sałatowe szaleństwo kształtów i kolorów.

A to mój foliak, pomidorki w towarzystwie nowalijek



Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to kapusta kwitnąca zwana grelos, tak ją nazywają w Portugalii, znakomita na przedplon jak i poplon, smaczna jarzyna na ciepło ;:333
Obrazek
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Ta kapusta grelos trochę przypomina mi z wyglądu rukolę. A jak ze smakiem? Podobny do kapusty czy czegoś innego?
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
BlueAnna
50p
50p
Posty: 74
Od: 2 lis 2014, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

Jaka sałata! I jaki szczypior! Oj, oj, ależ cudne widoki. ;:138
Ja w tym roku już zakupiłam sałatowe nasionka, będzie skromnie, ale pewnie i tak nie do przejedzenia. :D
Zawsze jak mi sałatka już urośnie żałuję, że nie można jej mrozić czy inaczej przetwarzać.
Choć i tak jak podglądam Amanitkę to ledwo się powstrzymuję żeby jej nie atakować :wink:
A szczypior u Ciebie to z cebulek jest, czy to wysiewany, czy jak? :roll:
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Morango- Warzywna pasja MORANGO czyli nie tylko pomidory i papryka.

Post »

majalis2013- kapusta kwitnąca przez Polaków pewnie traktowana była by jak chwast, dobra jest w pierwszej fazie kwitnienia, potem staje się łukowata, zbieta się cale będy wraz kwiatami, trochę jak szparagi w miejscu gdzie pęd sie złamie, ta część jest dobra nie włóknista. Co do foliaka, jak mam go odkąd pamietam, czy od dawna jeszcze za dzieciaka, najpeirw był z kijów leszczynowych, od kilkunastu lat mam konstrukcję która opracował mój tata. Jest to konstrukcja bardzo trwała, bo zrobiona rur winidurowych, łączonych ze sobą na górze taką metalową rurką, gotowe konstrukcie po kilku sezonach tracą żywotność i pod wpływem mrozu są łamliwe, co roku też ściągam folię na zimę, co pozwala nawodnic dobrze grunt, oraz ogranicza zużycie folii, folię 4 sezonową mam czasami i 7 lat, dodatkowo konstrukcje owijam bandażami ze starych zasłon ;:306 latem kiedy temperatury są kosmiczne, chroni to folię od przegrzania na styku pałąków. Tak więc życzę powodzenia i spełnienia Twoich życzeń w kwestii posiadania foliaka. :tan sie rozpisałam ;:306

beata_m- kapusta po ugotowaniu lub zblanszowaniu smakuje trochę jak szparagi, da się jednak wyczuć lekką goryczkę, ale to cały urok tej kapusty. Można ją jeść z bułeczką zasmażaną na maśle, ale ja najlepiej lubię z oliwą z oliwek i czosnkiem. Super jarzyna na wiosnę.

BlueAnna- Aniu szczypior wczesnąa wiosną uprawiam tylko z dymki, tzw "szczypiorówki" do kupienia w sklepach ogrodniczych, co do salat, nie popełniam już takiego błędu, że sieję jej za dużo w jednym terminie, wówczas nie wiadomo co z nią zrobić, i chodź jadam ją również na ciepło- rzymska lekko podsmażona z masłem rewelacja, oraz z masłowej głowiastej, ze względu na delikatne liście robię szpinak to i tak co roku było jej za dużo. Teraz wzięłam się na sposób, pierwsze siewy robię juz w domu na rozsadę, ale warunek doświetlanie roslin, czasami też kupuje gotowe flance, potem pierwsze siewy w tunelu idzie sałata listkowa, szybko rośnie dając piękne "baby" listeczki, masłową i rzymską wysianą w tym samym terminie pikuję do tunelu i do gruntu, tak więc zbiory rozkładają się az do lata, potem w z końcem lipca wysiewam salata w poplonie, systematycznie ją przerywając, i cieszę się zielenina do późnej jesieni, w tym roku ze względu na ciepły grudzień salatkę swoją miałam aż do Bożego Narodzenia. A i zapomniałam czasami wysiewam tez salatę zimującą, ta jest najszybciej wiosną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”