Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
kasia78
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 lip 2011, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.podlaskie

Re: Wisteria - glicynia

Post »

Ja mieszkam na wchodzie Polski i nie kupiłam jeszcze wisterii, bo u mnie na pewno by przemarzła. A tak bardzo mi się podoba.
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 281
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: Wisteria - glicynia

Post »

Kasiu78 :wit - ja też nie mieszkam w cieplej części polski mrozy do -35 (nie wiem czy nie więcej) się nie raz pojawiały i glicynia wytrzymała, więc może zaryzykuj.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wisteria - glicynia

Post »

Kasiu78 ja też mieszkam na wschodzie kraju. U mnie mrozy były do -25.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
nadija28
50p
50p
Posty: 66
Od: 9 mar 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Wisteria - glicynia

Post »

Ja na kwiaty mojej glicyni czekam już 8 lat. :(
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 281
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: Wisteria - glicynia

Post »

Nadija28 :wit spróbuj ją poprzycinać porządnie w sierpniu - może się przestraszy. Rośliny, czasem na te nasze "czary mary" dziwnie reagują.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wisteria - glicynia

Post »

Ja też kiedyś czytałam, że dobrze jest poprzycinać korzenie tzn. W promieniu glicynii tylko nie za blisko wbijać szpadel
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
nadija28
50p
50p
Posty: 66
Od: 9 mar 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Wisteria - glicynia

Post »

Glicynie przycinam dwa razy do roku bo na taras bym nie wyszła.Korzenie też podcinałam szpadlem i nic to nie dało.Czytałam gdzieś że glicynia z nasion (a pewnie moja była w ten sposób rozmnażana )zakwita po 7-10 latach.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wisteria - glicynia

Post »

Tak to prawda, jeżeli jest rozmnażana z nasion to trzeba dłużej czekać na kwitnienie.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 281
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: Wisteria - glicynia

Post »

No fakt - jak z nasion to czas będzie stał w miejscu :wink: Jak już wcześniej pisałem, znajoma czekała lat 11 i mąż wyciął, ona cierpliwa jest i jeszcze kilka lat by poczekała - ale glicynie mieli potężną. ;:224
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wisteria - glicynia

Post »

No to jak już tyle lat czekali to trochę głupio, że nie dali jej szansy. Zwłaszcza jeśli jak mówisz Norbi, że była duża. Mi by było szkoda mimo wszystko.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
nadija28
50p
50p
Posty: 66
Od: 9 mar 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Wisteria - glicynia

Post »

Jak tyle wytrzymałam to jeszcze poczekam.Ale jaka będzie radość jak zakwitnie. ;:138
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 281
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: Wisteria - glicynia

Post »

Kasiu też się im dziwie. To znaczy jemu się dziwię bo znajoma była w tym czasie w pracy jak mąż roślinę wyciął. Zniszczyła im całą płytkę odbojową, posadzili ją jako małą roślinkę, potem wylewali beton a wisteria sobie rosła i rosła i beton rozwaliła. Znajoma myślała że odbije z korzenia, niestety została potraktowana jakimś środkiem (tak na wszelki wypadek) i już nie odbiła. Do dzisiaj żałuje tej wisterii.
Nadija radość będzie wielka i twoja i nasza :heja - to dość spektakularne pnącze a w czasie kwitnienia jest piękne.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Wisteria - glicynia

Post »

norbi007 pisze:Kasiu78 :wit - ja też nie mieszkam w cieplej części polski mrozy do -35 (nie wiem czy nie więcej) się nie raz pojawiały i glicynia wytrzymała, więc może zaryzykuj.
U mnie wytrzymała -32. Generalnie to mam wrażenie, że nie problemu z niskiemi temperaturami w środku zimy o ile roślina już ma już 2 czy 3 lata. Krytyczny wydaje się być tylko ta pierwsza zima i to raczaj dala roślin szczepionych.

Zuepłnie inna sprawa, że wiosenne przymrozki często uszkadzają rozwijające się pąki kwiatowe... sam widziałem jak kilka razy taki przymrozek kompletnie zniszczył wszystkie pąki. Na szczeście zawsze było tak, że nie dał rady całej rośline - jakoś tak pł było zniszczone, a na drógiej połowie jakby żadneg mrozu nie było.
nadija28 pisze:a na kwiaty mojej glicyni czekam już 8 lat.
Przytnij w tym roku zdecyfdowanie mocniej, a potem pilnuj aby się nie rozrastała - tnij nowe pędy zdecydowanie częściej (ja to i z 6-8 razy w sezonie robię akcję wycinki).
Podobno dobrze też robi podcięcie korzeni przez wbijanie szpadla dookoła rośliny.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”