Groszek zielony - wszystko o grochu cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Dalmore pisze:Ja się staram po grochu i ogólnie strączkowych jakieś cebulowe wciskać. A i groch warto wycinać, a nie wyrywać bo więcej zostaje w ziemi azotu. Grochowina na kompostownik ewentualnie pod dynię.

A groszek sieję jak tylko się da wejść w grządki. Czasem nawet w grudniu. Młode rośliny pod śniegiem przeżyją kilkustopniowe mrozy, bez śniegu też, a i pachówek strąkóweczek prawie wcale nie ma (no może 3-4 na ok 3 m zagonu groszku)
Spróbuję na początku marca wysiać zagonek groszku. Groch zawsze ścinam i kompostuję (o ile nie zaatakuje go mączniak). Podobnie robię z bobem czy fasolą. Korzenie zostają w ziemi. Na tym polega cała zabawa ze strączkowymi :wink:
ogrodowo
Zapraszam :-)
Muncia
100p
100p
Posty: 142
Od: 3 lut 2016, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Witajcie. A ja mam pytanko o wytrzymałość groszku na mróz. U mnie w domu zawsze siano groszek późno, przez co był dopiero gotowy do zbioru latem i był robaczywy. Wszędzie piszą, że należy go siać w marcu, najpóźniej w kwietniu. Wiadomo, że w marcu jeszcze spore mrozy mogą być, szczególnie u mnie na Mazurach. Czy on nie boi się mrozu? Jak wykiełkuje, to trzeba go okrywać przed mrozami? Może to głupie ale chcę wiedzieć jak mam z nim postępować i czy w ogóle brać się z wysiewanie w marcu.
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Niski groszek tak do 10 (chyba) cm jest bardzo wytrzymały na mróz ...ale może przemarzać. Mi w zeszłym roku 16.V przy -4oC przemarzły lekko szczyty i niestety opóźniło się kwitnienie przez co pachówka strąkóweczka miała używanie :)
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Zachęcona pozytywnymi opiniami chciałam kupić Blauwschokker ale w sklepie z fioletowych mieli tylko to:
Obrazek
miał to ktoś?
Dorota
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Oooo ciekawa odmiana... pierwszy raz taką widzę, a jakie kwiatki ładne - prawie jak groszek pachnący ;:oj
Może też paczkę wysieję tego cuda.
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Dorcinda pisze:Zachęcona pozytywnymi opiniami chciałam kupić Blauwschokker ale w sklepie z fioletowych mieli tylko to:
Obrazek
miał to ktoś?
To jest odmiana grochu cukrowego, strąki po ugotowaniu robią się zielone - bo w przypadku tego rodzaju grochu spożywamy całe strąki ;:108 Jak dla mnie średnio smaczna.
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 245
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Podpowiedzcie mi proszę, jaki groszek posadzic na "zakonserwowanie" tak jak w puszkach?
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

docentandrzej pisze:Witam, ja też zawsze sieję Cud Kelwedonu. Mój wpis z innego wątku i to jak postępuje z groszkiem.
docentandrzej pisze: Ja sieję jak najwcześniej, żeby miejsce szybko się zwolniło, np. pod pomidory. Ja jeżeli pogoda w marcu pozwala to sieję groszek bardzo wcześnie. Nie cackam się z nim, zawsze powbijam jak najwięcej gałęzi jak będzie gdzieś wielkości o takiej jak tu: Obrazek
Jak widać na początku trochę ściółkuję, żeby w sezonie już go nie podlewać. Nie odchwaszczam już po tym, jak wbije podpory, a groszku mam urodzaj co roku, odkąd się nim zbytnio nie przejmuje. Rozstaw rzędów co 20 cm na oko :uszy
Te jasne rośliny to Cud Kelwedonu, widać tam też ciemniejsze roślinki, ale nazwy nie pamiętam, zresztą słabo powschodził ten drugi.
Tutaj gdy rośnie Obrazek
A tu już niezły busz jak widać Obrazek
Późno go wyrwałem, bo miejsce nie było mi jeszcze potrzebne i miałem 2 zbiory. Pierwszy zbiór to 3 takie wiadereczka Obrazek.
Ziemia pod pomidory z takiej grządki jest wręcz idealna.
Radzono tu kiedyś podsypywać bodajże 20 cm rośliny, ale ja tego nie robię. Groszek najlepiej siać gęsto.
Jaki groszek jest posiany tam gdzie masz te podpory z gałęzi, a co jest przy podporach pojędynczych, brzózkowych, gdzie są większe odstępy?

Widziałam że robi się takie tyczki w kształcie jakby namiotu tipi, czy to właśnie pod groszek?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Vanilia, odpowiedź na twoje pytanie o odmiany groszku znajduje się w cytowanym przez Ciebie poście. To groch Cud Kelwedonu. Z podporami się nie bawiłem, wtykałem między rzędy. Widać tam małą moją zabawę układania tyczek w kształt kratki. Przy brzozowych podporach przed grochem są natomiast pomidorasy :wink:
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

No tak, widzisz wyłazi moje amatorstwo :wit

Ale po pierwszym sezonie będzie lepiej ;)
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Groszek trafił do ziemi pod koniec lutego, a dziś już skiełkował, przy pieleniu wypatrzyłam pierwsze kiełki :D Obudził się nie tylko groszek błyskawiczny - sześciotygodniowy, ale o dziwo Iłówiecki też już wychyla się z ziemi.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 983
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Mam zrobioną rozsadę zielonego groszku. Czy mogę go posadzić blisko bobu, czy dać mu inne sąsiedztwo?
Teresa
Aneta Ka
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2016, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ile de France

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Dzisiaj posiałam groszek Cud Kelvedonu, ziarna były namoczone, mam nadzieję że to nie za wcześnie? Jakoś zimno jest jeszcze.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”