Rododendron - problemy w uprawie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Fara3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lut 2016, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory Rododendron cz.2

Post »

Witam Użytkowników Forum Ogrodniczego :)

Popatrzyłam, poczytałam i już wiem, że tutaj znaleźć mogę kompetentne osoby, które wspomogą mnie- ogrodowego "lajkonika" w poznawaniu tajników świata roślin.
Dziś roszę o pomoc w rozwikłaniu kwestii widocznej dewiacji dwóch (spośród licznej grupy) różaneczników w mojego ogrodu.
Pierwszy ma zasychające plamki na brzegach blaszki liściowej (zasolenie?)
drugiemu, oprócz podobnych plamek, brązowieją nerwy liścia.
Czy to moje ewidentne zaniedbanie, czy bardziej złożony problem?

Z góry dziękuję za podzielenie się wiedza i doświadczeniem.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
majka111
100p
100p
Posty: 156
Od: 28 mar 2014, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron,co dalej po kwiatach.

Post »

Witajcie Kochani, przeczytałam wszystkie posty i z podziwem patrzę na Wasze rododendrony. Jestem początkującą ogrodniczka. Dwa lata temu kupiłam pięknie kwitnący rododendron. Wkopałam go do ogrodu. W następnym roku mi nie zakwitł wcale. Nie podcinałam go, nawoziłam. Liście ma piękne, zdrowe ale jakby stał w miejscu. Przez dwa lata nie zrobił się większy. No, może o kilka liści. Martwię się, że w tym roku również nie zakwitnie. Podpowiedzcie , proszę co mam zrobić? Jak mu pomóc? Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
zuzola11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1214
Od: 14 sty 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Rododendron,co dalej po kwiatach.

Post »

majka111 może problem tkwi w podłożu w jakim został posadzony ?
majka111
100p
100p
Posty: 156
Od: 28 mar 2014, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron,co dalej po kwiatach.

Post »

Zuzola, ziemię mam kwaśną i dość mokrą. Nie wiem co robię nie tak czy może nie robię czegoś co powinnam? Dziękuję, że się odezwałaś :) Jeśli masz jakieś rady to za każdą będę bardzo wdzięczna :)
kokodryl
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 3 lip 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowe brzegi liści rododendrona

Post »

Śniegi zniknęły , a na moim rododendronie Nowaja Ziemlja pojawiły się uszkodzenia na liściach - brązowe obrzeża:
Obrazek

Obrazek

Na zdjęciach są widoczne także zniekształcone pąki ale zauważyłem je już latem ubiegłego roku. Nie wiem czy to ma związek czy to inny patogen:
Obrazek

Nie mierzyłem pH ale krzew był ściółkowany korą i raz zasilony Azofoską. Ekspozycja północna.

Co może być przyczyną?

Obrazek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Brązowe brzegi liści rododendrona

Post »

Dla mnie przemarznięcie.
katarzynus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 6 maja 2013, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory Rododendron cz.2

Post »

cześć, ja również proszę o pomoc w diagnozie mojego rododendrona, który po zimie złapał jakąś chorobę i wygląda bardzo źle :(
Posadzony był rok temu, kwitł bez żadnych oznak choroby.
Na zimę okryłam go agrowłókniną, po jej zdjęciu widok był taki... :
Obrazek
Obrazek

jest to pięknie kwitnąca odmiana Polarnacht:
Obrazek

Na chwilę obecną wycięłam najbardziej porażone liście. Proszę o pomoc co to za choroba, jak mogę ją zwalczyć?
Z góry dziękuję za pomoc.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rododendron problemy

Post »

Prosze niech ktoś mi odpowie,bo już we wszystkich tematach rododendronowych pisałem i nie dostałem odpowiedzi.Otóż moj różanecznik ma liście jakby skręcone do środka,z trzech łodyg opadły liście a pąki zbrązowiały,liście mają brązowe plamki na niektórych liściach i są poobgryzane.Kwiat jest w donicy i przezimował w piwnicy temp.15-17 stopni.Podlewałem go dwa razy w miesiącu.Teraz dałem nawoz dolistny i doglebowy wieloskładnikowy florovit.Może mam go już wystawić na zewnątrz,choć nie jest za ciepło -2 do +6? Niech ktoś odpowie w końcu,bo mi go szkoda.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3272
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron problemy

Post »

Nie jestem wielkim znawcą rododendronów, ale nie rozumiem, dlaczego Twój rododendron zimował w piwnicy? Dlaczego nie został posadzony do gruntu? Był przez długi czas bez dostępu światła albo z ograniczonym dostępem i brakowało mu wody? Jak więc ma wyglądać? Rododendrony zimują na zewnątrz i nawet w zimie należy je, w miarę możliwości, podlewać. Jeśli chodzi o powygryzane dziury w liściach, to może to opuchlaki, które w zasadzie zimą nie powinny żerować na liściach, ale skoro miały ciepło...
Czym prędzej wysadź roślinę do ogrodu, w kwaśne podłoże, podlej, przytnij gałęzie, które uschły. Może uda się biedaka uratować. Tylko nie zasilaj od razu po posadzeniu, niech się zadomowi w nowym miejscu i warunkach. Systematycznie podlewaj, ale nie zalewaj go codziennie wodą - wystarczy raz na kilka dni. Najlepsze miejsce do posadzenia - półcieniste.
Pozdrawiam
Barbara
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rododendron problemy

Post »

Wiele ludzi sadzi go właśnie w donice i ma się dobrze.Też go chowają na zimę i ma się dobrze tylko mojemu czegoś brak.Może dam mu nawozu tj. Hydrocomplex.
Filomenia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 11 cze 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory Rododendron cz.2

Post »

Drodzy forumowicze! Czy to chloroza? Dodam, że dziś zbadałam pH gleby i jest między 4 a 5. Pobierając próbkę gleby zauważyłam nierozpuszczone granulki nawozu. Zastanawiam się, czy nie przenawoziłam go? Jeśli tak, to co radzicie?

Obrazek
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory Rododendron cz.2

Post »

Katarzynus, twojemu rodkowi nic nie będzie, nie ma żadnej choroby - liście się uszkodziły od gorąca najpewniej, albo/i od przenawożenia, a na uszkodzonych tkankach wyrósł grzyb, ale nie trzeba nic z tym robić, tylko poczekać aż liście odpadną (te bardziej uszkodzone możesz po wyrośnięciu nowych tegorocznych oberwać).

Filomena, dla mnie twój krzaczek wygląda na niedożywionego, widać, że kiepsko wchłaniał ostatnio pokarm z gleby. Możliwe, że go przenawoziłaś. A nie jest za głęboko posadzony? Nawóz zwykle działa długo, więc granulki wciąż widoczne w glebie po dłuższym czasie to chyba normalne..? Ja bym go zostawiła w spokoju i podlewała mocniej, aby wypłukać ewentualny nadmiar nawozu, i nawiozła za jakiś czas dolistnie. Niby można jeszcze wymienić podłoże, albo przepłukać, efekt byłby pewnie szybszy. Może ktoś jeszcze doradzi coś.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7439
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Chory Rododendron cz.2

Post »

Tak wyglądają liście z chlorozą, ale na jakim tle, czy brak żelaza, czy magnezu?

Może na początek wystarczyłoby podlać solidnie wodą zakwaszoną kwaskiem cytrynowym. Łyżka na 10 litrów.

Zobaczymy po paru dniach.

Nie wiem jak u różaneczników, ale u niektórych roślin, plamy chlorotyczne są nieodwracalne.

Trzeba obserwować młode przyrosty.

Czy on ma korzenie w porządku?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”