Nasturcja(Tropaeolum) w uprawie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
majka2103
100p
100p
Posty: 139
Od: 9 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów Małopolska- Polski Biegun Ciepła

Re: Nasturcja ( (Tropaeolum ) w uprawie

Post »

kama_80.Czy wysiewałaś tunbergię. W ubiegłym roku ładnie zakwitła częściowo zacieniona przez tuje. Po wysadzeniu bardzo powoli rosła, kiedy osiągnęła ok. 1 m pięknie zakryła pień ściętego świerka.
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nasturcja ( (Tropaeolum ) w uprawie

Post »

Witam, widzę że wszyscy siejecie nasturcję bezpośrednio w maju. Ja w zeszłym roku posiałam nasturcję do doniczki na balkon, niestety bardzo długo wschodziła i generalnie to mi się nie udała. Miała kilka kwiatów i to późno. Ale jak widzę u ludzi na balkonach, to mają piękną donicę i mnóstwo kwiatów. Postanowiłam w tym roku posiać w doniczce w domu żeby w maju wywiesić ją na balkonie. W zeszłym roku donice nie miały odpływu, bo nie chciałam sąsiadki zalać i kilka razy nasturcje były zalane przez deszcz. W tym roku zaczynam wszystko od nowa, ale że się dopiero uczę, to chętnie wysłucham rad.
Nasturcje niskie wysiałam bezpośrednio do doniczek, po do 7 do 10szt. Chyba mi wszystkie wzeszły, przynajmniej tyle ich mam. Posiane pod koniec stycznia, już wylądowały na ogrzewanym strychu (ok. 17st) na parapecie (tam pewniej jest chłodniej). Jak do tej pory, to zauważyłam że wszystkie przykleiły się do szyby. Jak je dalej pielęgnować?
Mam jeszcze 2 paczki nasturcji pnącej, planowałam też ją wysiać do donicy, żeby w maju wynieść całą donicę na taras.

Obrazek
wystawione na zachodnią stronę

a poniżej na wschodnią stronę


Obrazek
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nasturcja ( (Tropaeolum ) w uprawie

Post »

Za wcześnie wysiałaś. Siewki się powyciągają. Przyklejają się do szyby bo szukają słońca... Nie wiem, czy z nich coś do końca maja będzie. Na zewnątrz jeszcze nie wyniesiesz bo nasturcja jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Chyba, że masz możliwość doświetlania siewek - ale przy nasturcji raczej nie warto. Pewnie trzeba będzie posiać nasturcję jeszcze raz we właściwym terminie.
Nasturcje najlepiej wysiewać od razu na stałe miejsce w maju. Ewentualnie w kwietniu w domu - ale ja uważam, że nawet to nie ma sensu bo nasturcja bardzo szybko rośnie.
Czytaj instrukcje na opakowaniach; najlepiej stosować się do tego co tam pisze.
Doniczka musi mieć odpływ bo wszystko Ci zgnije. Nasturcja nie jest rośliną bagienną :wink:
Balkon powinien być nasłoneczniony. Jeśli nie jest to nasturcja będzie gorzej kwitnąć.
Pozdrawiam
Agneska
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nasturcja ( (Tropaeolum ) w uprawie

Post »

Nie ma potrzeby cytować odpowiadając bezpośrednio(usunęłam). /Iwona

No właśnie, pośpieszyłam się. W zeszłym roku mi nie poszło, w tym chciałam być za szybka ;:223
Na szczęście nasiona są tanie. Jak myślisz, kiedy wysiać żeby w maju już były pełne i kwitnące? Czy może jak będą w chłodzie to zahamuję ich wzrost?
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nasturcja ( (Tropaeolum ) w uprawie

Post »

Dorota, nie przejmuj się. Nas wszystkich tu na forum świerzbią już od stycznia ręce aby coś wysiać. Więc doskonale Cię rozumiem.
Nie spiesz się jednak z tą nasturcją. Chłód to jeden czynnik, który pomaga w "niewyciąganiu" się siewek - ale nasturcja jest akurat bardzo wrażliwa na niskie temperatury i potrzebuje dosyć wysokiej temperatury do kiełkowania. Poza temperaturą musi być jednak również dostatecznie dużo słońca. Jak więc koniecznie chcesz siać w domu i trzymać na parapetach, ja nie robiłabym tego wcześniej niż druga połowa kwietnia.

Docelowo: słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru (kruche pędy) stanowisko oraz lekka, raczej mniej niż bardziej żyzna, lekko wilgotna ziemia. Mocno żyzna ziemia spowoduje duży rozrost liści kosztem kwitnienia.
Pozdrawiam
Agneska
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nasturcja ( (Tropaeolum ) w uprawie

Post »

Dziękuje za informację, tak zrobię, szkoda miejsca na parapecie ;:108
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nasturcja ( (Tropaeolum ) w uprawie

Post »

Hej, wysiewacie już nasturcje na rozsady ? Wiem że roślina ta nie lubi przesadzana więc najlepiej wysiewać ją bezpośrednio do gruntu. Jednak znlazłam nasiona nasturcji w paczce z mieszanką ziół i kwiatów jadalnych Vilmorin i na opakowaniu jest informacja że można wysiewać już od marca. Więc może samą nasturcję też bym mogła do tekturowych doniczek w domu ?
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasturcja ( (Tropaeolum ) w uprawie

Post »

Ja trzy dni temu wysiałam nasturcję kanaryjską do plastikowych kubeczków-później całą bryłkę wsadzę do gruntu-mam nadzieję, że da radę (ktoś w wątku o klarki-godecji pisał też, że od razu do gruntu, bo nie znosi przesadzania, pikowania-a ja kilka dni temu ją pikowałam do doniczek i siewki ładnie rosną)-nasturcję posiałam po 2 nasionka do kubeczka, więc nie trzeba będzie rozdzielać bryły przed wsadzeniem do gruntu.
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nasturcja ( (Tropaeolum ) w uprawie

Post »

To chyba i ja posadzę kilka nasion, a kolejne w połowie kwietnia. :)
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nagietek lekarski

Post »

Ja zrobiłam rozsadę w domu i dopiero mi wykiełkowały. Wiem że nie lubi przesadzania więc są w rolkach po papierze - do gruntu czy donic wsadzę je razem z tą tekturką.
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Nasturcja ( (Tropaeolum ) w uprawie

Post »

Wczoraj nasionka nasturcji wysiałam do gruntu, poczytałam ten wątek i już wiem, że powinnam poczekać do maja.. mam nadzieję, że nie będzie przymrozków.
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nasturcja ( (Tropaeolum ) w uprawie

Post »

Moja dużo za wcześnie posiana nasturcja wygląda tak

Obrazek

Obrazek
Ostatnio ją trochę poprzycinałam, zobaczymy czy odbije, jak nie to albo ją zupełnie wyrzucę, albo dosadzę jej jakiegoś innego kwiatka
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
maja79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1924
Od: 8 maja 2011, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielin Zachodniopomorskie

Re: Nasturcja ( (Tropaeolum ) w uprawie

Post »

Arnika pisze:Wczoraj nasionka nasturcji wysiałam do gruntu, poczytałam ten wątek i już wiem, że powinnam poczekać do maja.. mam nadzieję, że nie będzie przymrozków.
Ja już też moje wysiałam do gruntu :tan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”