Bób cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
EssentEssent
50p
50p
Posty: 56
Od: 29 gru 2014, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Tak. Cały czas w wodzie. Zgniłe nie są.
Pozdrawiam Krystian, zielony w te klocki.
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Bób cz.3

Post »

A jak długo są w tej wodzie?
Nie pora je wysadzić?

W jednym sezonie moczyłam aż dwa dni, zmieniając często wodę i to już mi się wydawało za długo, zaczynały nawet lekko wonieć :wink:

Ok, doczytałam, że 2 tyg. Ja bym na Twoim miejscu już dawno je wsadziła do ziemi, tym bardziej, że piszesz, że korzonki wychodzą.
EssentEssent
50p
50p
Posty: 56
Od: 29 gru 2014, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Znaczy się w ramach testu namoczyłem parę nasion. Reszta sucha. Tylko mnie to dziwi, bo rok temu 4 dni moczyłem i już kiełkowały.
Pozdrawiam Krystian, zielony w te klocki.
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Bób cz.3

Post »

Bób kiełkuje nawet do 2 tyg. Skoro w tych moczonych masz już korzonki, to wszystko w porządku.
Mocz następne i siej :)
Awatar użytkownika
meteser
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 lut 2014, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Bób.. co z nim nie tak?

Post »

Witam serdecznie.
Pierwszy raz w tym roku posadziłam bób do doniczek 3 marca, a 1 kwietnia posadziłam go do ziemi.
Przekopałam ziemię, na głębokości 30 cm posypałam trochę granulowanego obornika bydlęcego, następnie przykryłam 5 cm ziemi, następną warstwę ziemi wymieszałam trochę z popiołem z kominka (spalony grab), następnie warstwa kupowanej ziemi do upraw i sadzonki.

Wczoraj zauważyłam że coś chyba się z nim niedobrego dzieje? :(
Bardzo proszę o diagnozę.
Zaznaczę. że oblazły go leśne mrówki (rudnice, które przepędziłam do zdjęć), które mam za płotem (przyszły i na nim siedzą) i nie wiem, co one mogą w ogóle zrobić :/ Walczę z nimi.
Czy to możliwe, że to wina mrówek? Czy to coś innego?
Bardzo proszę o pomoc, zanim bób padnie, bo coraz więcej roślin tak wygląda :(
A może to od podlewania zimną wodą? :( (podlewam z wiadra)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Moje pomidory to: Stupice, Indygo Rose, Carbon, Box Car Willie, Coustralee, Chocolate Stripes, Brandywine Red, Green Zebra, Opal Essence, Pokusa, Violet Jasper
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 740
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Bób.. co z nim nie tak?

Post »

Mnie w zeszłym roku mrówki obsiadły bób, w oczach było widać, jak go pożerają, wysypałam wokół niego proszek na mrówki.
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
meteser
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 lut 2014, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Bób.. co z nim nie tak?

Post »

Nie cytujemy postów na które odpowiadamy bezpośrednio- jokaer.

Wydawało mi się, że mrówki nie jedzą bobu, te moje (rudnice) są wielkie, agresywne, średnio siedzi ich ok 3 -5 sztuk na jednym bobie i mam wrażenie, jakby wysysały z niego soki :(
Wypowiadam im wojnę w takim razie. :(
Dziękuję za podzielenie się doświadczeniem.
Pozdrawiam
Marta
Moje pomidory to: Stupice, Indygo Rose, Carbon, Box Car Willie, Coustralee, Chocolate Stripes, Brandywine Red, Green Zebra, Opal Essence, Pokusa, Violet Jasper
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Bób.. co z nim nie tak?

Post »

Nic mu nie jest, po prostu sadzonka dostała trochę wiatru i słońca.
Tylko że to są takie zabawy, w których dużo starań i mozołu, a efekt niebudujący .
Bo 4 marca to spokojnie można było siać do gruntu, rośliny byłyby o wiele niższe, ale rozkrzewione od dołu, plon kilkukrotnie wyższy. I wcale nie późniejszy. Przyspieszać sensownie można wysiewając nasiona podkiełkowane, przykrywając folią perforowana lub włókniną, itp.
No i trochę za gęsto masz posadzone .
Awatar użytkownika
meteser
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 lut 2014, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Bób.. co z nim nie tak?

Post »

:) Uff :) to dobra wiadomość, że nic mu nie jest :) Dziękuję :)
A co z mrówkami zrobić? Szkodzą czy nie?
Po posadzeniu zostało mi jeszcze trochę miejsca na końcu, więc 5 nasion posadziłam do gruntu, jeszcze nie wzeszły.
Wydawało mi się, że 12 cm to dobry rozstaw w jednym rzędzie :/ Czym może szkodzić takie zagęszczenie?
Pozdrawiam
Marta
Moje pomidory to: Stupice, Indygo Rose, Carbon, Box Car Willie, Coustralee, Chocolate Stripes, Brandywine Red, Green Zebra, Opal Essence, Pokusa, Violet Jasper
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Bób cz.3

Post »

Mrówki same w sobie raczej nie szkodzą w bobie, ale przenoszą mszyce, a te już są szkodliwe. Jak zwalczać mrówki nie wiem .
Rozstawa na foto wydała mi się gęstsza niż 15 cm, tyle może być.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Bób cz.3

Post »

frant pisze: Jak zwalczać mrówki nie wiem.
Rozstawa na foto wydała mi się gęstsza niż 15 cm, tyle może być.
Ja zaczynam walkę z mrówkami wrotyczem, mam suszony i dobrze zmielony. Część rozsypię, a z tego zrobię wywar i zobaczymy, kto wygra. Można też zastosować chemię w proszku.
meteser pisze:Wydawało mi się, że 12 cm to dobry rozstaw w jednym rzędzie :/ Czym może szkodzić takie zagęszczenie?
Pozdrawiam
Marta
Co do rozstawy, to wg mnie 12-15 cm jest zdecydowanie za mało, min. 20 powinno być. Wszytko zależy, jaką odmianę posadziłaś, wyglądają ładnie, ale zdecydowanie są za gęsto posadzone. Ja posadziłem Witkiem i odległości mam co 25 cm - takie są idealne dla tej odmiany.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
meteser
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 lut 2014, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Bób cz.3

Post »

Posadziłam Jankiel i Windsor Biały - pół na pół, te mniejsze, od przodu grządki to Jankiel, który w tej chwili jest o połowę mniejszy od Windsora :)
W przyszłym roku posadzę co 15-20 cm, pierwszy raz to robię, więc błędy nieuniknione :)
Pozdrawiam
Marta
Moje pomidory to: Stupice, Indygo Rose, Carbon, Box Car Willie, Coustralee, Chocolate Stripes, Brandywine Red, Green Zebra, Opal Essence, Pokusa, Violet Jasper
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Bób cz.3

Post »

Jeszcze masz czas, wykop co 2 sadzonkę i przełóż, wówczas będzie dobrze. Teraz on prawie zachodzi na siebie.
Moje wątki
Festina Lente
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”