Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
amandine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 sty 2016, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Diffenbachia - plamy na liściach

Post »

Spróbuje podziałać w tę stronę, wypadałoby ją teraz całą ogolić :(
Joanna
mikela
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 sie 2015, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Diffenbachia - plamy na liściach

Post »

A póki co ja przesadziłam swoją diffenbachię, podcięłam korzenie (chociaż w większości te chore końcówki same odpadły jak strzepałam ziemię) podsypałam cynamonem, no i zobaczymy co teraz!

Mam jeszcze jedno pytanie tylko: czy powinnam ją teraz podlać? wiem że po przesadzeniu z reguły się podlewa, ale ja już się trochę boję wlewać do niej jakąkolwiek ilość wody ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18937
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - plamy na liściach

Post »

Trochę możesz podlać. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Witcher1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 mar 2016, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Liście brązowieją, więdną- zdjęcia

Post »

Cześć, mam problem ze swoim kwiatkiem- od dawna brązowieją mu liście, które później trzeba odcinać. Poza tym wszystkie pozostałe, które są zielone są takie oklapnięte, wiotkie i nie rosną (kiedyś miał znacznie większe liście). Kilka razy pryskałem i podlewałem roślinkę agrecolem na przędziorki. Pomogło chyba tylko tyle, że przez chwile liście nie brązowiały.
kwiatek w doniczce glinianej, bez dziurki w dnie- ponad pół roku rósł normalnie bez problemów.
Proszę o pomoc jak go uratować.
Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Liście brązowieją, więdną- zdjęcia

Post »

Przesadzić jak najszybciej do doniczki z drenażem i otworami.Najlepiej plastikowej, bo ceramiczne często mają za mały otwór, który się zamula.Opisane objawy wskazują na zalanie.
Witcher1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 mar 2016, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście brązowieją, więdną- zdjęcia

Post »

Przesadziłem do nowej, większej doniczki z otworem.
Dam mu miesiąc- jeśli po tym czasie nie będzie poprawy pewnie go wymienię :(
Witcher1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 mar 2016, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście brązowieją, więdną- zdjęcia

Post »

Niestety było tylko gorzej. Powolna, ponad półroczna agonia się dopełniła i musiałem go wyrzucić.
corner
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 kwie 2018, o 07:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście.

Post »

Czy jest może charakterystyczny powód dla którego liście diffenbachii schną na końcach w ten sposób? W mieszkaniu jest dużo roślin zielonych (monster, epipremnum, maranty, paprocie) i żadne nie schną. Dlatego wydaje mi się, że to nie kwestia suchego powietrza. Zresztą zraszam ją codziennie. Jakieś pomysły? Może to efekt za małej doniczki albo za małej ilości światła?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18937
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście.

Post »

Jeśli nie ma szkodników, to nie unikniesz schnięcie końcówek liści. Mieszkanie to nie oranżeria, czy szklarnia. U jednych będą schnąć, u innych mniej lub w ogóle.
Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia podlewania oraz to czy bryła korzeniowa nie jest przypadkiem przerośnięta.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zieleniara
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 kwie 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Moja difenbachia green magic zaczęła mi chorować. Ma plamy na liściach.
Myślałam czy może nie miała za sucho, ale podlewana była raz na tydzień. Raz po raz spryskana wodą, nie była bezpośrednio na słońcu, ale miała jasno. W pokoju 43% wilgotności, więc jeśli nie robiłam tego regularnie to może jej było za sucho.
Przeczytałam, że jest tropikalna, więc umieściłam ją teraz w łazience (mam łazienke z oknem), 2 tygodnie nie poprawia jej się, liście bardziej się zawijają.

Jest u mnie jakies 1.5 miesiąca
Co robić?

Obrazek


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Tutaj w pełnej rozdzielczości wrzuciłam zdjęcia https://przypadkowerzeczy.blogspot.com/ ... achii.html
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18937
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Po pierwsze światło! Difenbachia potrzebuje bezpośredniego światła tuż przy oknie.
Druga sprawa jest przelana i wdała się infekcja grzybowa. Wywal osłonkę, doniczkę postaw na podstawce na parapecie. Zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
W jakim rośnie podłożu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zieleniara
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 kwie 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

W pokoju metr od okna miała naprawdę ogromnie dużo światła. Jedyne co to wiem, że jest w moim pokoju sucho. I może faktycznie przesadziłam w drugą stronę. W łazience ma jasno, ale trochę mniej niż w pokoju.

Ziemię zmieniałam zaraz po zakupie. To miks ziemi do roślin zielonych z ziemią do sukulentów i perlitem. Jest lekko kwaśna, gdyż dodałam też resztkę ziemi torfowej. Wiem, że większości roślin, które mam taką ziemia służy i tylko sprawdzam przed przesadzeniem czy dana ziemia ma mieć przepuszczalne lekko kwaśne podłoże, wtedy hyc ziemia z pudła.

Na grzyba mam proszek z trichodermą, ale nie wiem w jakiej proporcji używać. Zamówić coś innego?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18937
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Więc stanowisko, to że dla Ciebie jest jasno, nie musi tak samo oznaczać dla rośliny. Poza tym natężenie światła drastycznie spada wraz ze zwiększaniem odległości od okna.
Jaka to wystawa? Difenbachia, jak pisałem wcześniej potrzebuje dużo światła, jedynie na południowej wystawie blisko okna może popalić liście - oczywiście mówię tu o okresie wiosna - lato.

Podłoże powinno być przepuszczalne, jak w przypadku praktycznie wszystkich roślin doniczkowych. Czy perlit dawałaś osobno?
Prawidłowo powinna być mieszanka ziemi uniwersalnej i żwirku albo perlitu w proporcji ok. 3:1. Każda taka ziemia ma właściwe pH, dla większości roślin czyli nie ma potrzeby dodawać dodatkowo torfu. Na marginesie, każda taka ziemia jest na bazie torfu.
Czyli, jak pisałem roślina została przelana, przede wszystkim ze względu na wsadzenie doniczki do osłonki, wskutek czego do korzeni nie dociera praktycznie powietrze, a na jej dnie zbiera się wilgoć co utrudnia przesychanie podłoża.
Doniczka powinna stać na podstawce.

Wyciągnij roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni.


Do oprysku kup Topsin i zrób roztwór w stężeniu kilka kropli na litr wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”