Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
JanuszKR
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Dużo tu jest mowy o ochronie moreli nad ziemią, a mnie pestkowce (szczególnie morele) korzenie obgryzają pewnie jakieś myszowate. W sobotę wyrwałem kolejne drzewko, które się chwiało i wszystkie korzenie grubości poniżej 1 cm zostały zjedzone. Co można w tym przypadku zrobić, aby wytępić szkodniki lub uchronić przed nimi drzewka?
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Jeśli to nornice to poszukaj dziur w ziemi na rozmiar myszki i niestety trutka na gryzonie [nasiona] w powiedzmy co 5 -4 dziurę i sprawdzasz czy jest zjadana .
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 931
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Moją morelę, oraz gruszę załatwił karczownik, więc czeka cię
długa walka, która nie zawsze kończy się powodzeniem.
JanuszKR
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Dzięki za zwrócenie uwagi na większe stworzonka niż myszki. Jakich sposobów używałeś, aby pozbyć się tych szkodników? Może ktoś jeszcze może coś zaproponować? Znalazłem w tym temacie wątek na forum, które proponije m.in.: Trucizna do nory (nie dotykać trutki reką) lub świece dymne. :wink: Według mnie świece dymne są bardzo skuteczne (3 sztuki w sklepie kosztują 4 zł.). http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1413&f=5
Mowa też jest o karbidzie. Faktycznie to trudna walka.
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Walczyłem z nornicami wygrałem [ trutka w norki] . I zacząłem walkę karbidem z kretami , u mnie krety się odsuwały od karbidu odsunęły się na tyle od drzewek że dałem rozejm . Gdzieś na forum czytałem że krety wyjadają np. karczowniki , czy tak jest nie wiem . Wiem że krety nie obgryzają roślinek więc niech sobie będą w obwodzie . Karczowników brak na dziś !
Awatar użytkownika
kitcar
100p
100p
Posty: 134
Od: 3 sie 2014, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Wszystko co gryzło i kopało w ogrodzie zostało "zneutralizowane" ;:138 .Na foto mamusia wyprowadza młode na naukę polowania :tan
Obrazek
Pozdrawiam Paweł
W niebie mnie nie chcą,w piekle boją się że nim zawładnę.
Dlatego jestem na tym forum.
dorota82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 kwie 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Kochani.mam pytanie.
Kupilam drzewko moreli.jak je wsadzalam to nie mialo jeszcze listków wiec nie zauwarzylam ze cos jest nie tak.teraz od jakiegos czasu zaczelo puszczac i ma juz ladne liscie na dolnej głównej lodydze oraz jednej bocznej gałęzi.reszta sucha.czy jest mozliwosc ze za rok pusci ta gora czy juz nic z tego?nie znam sie na tym jestem laikiem w tych sprawach.to moje poczatki w sadzeniu .zaznaczona czesc sucha.co wy na to?
Obrazek
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Morela pomocy

Post »

Na pierwszy rzut oka to zaznaczone wygląda na uschnięte.Nie ma się czym martwić,z pędów które wyrastają poniżej odbudujesz koronę drzewka.
Awatar użytkownika
anika24
50p
50p
Posty: 71
Od: 6 wrz 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Morela pomocy

Post »

Witaj,
masz rację, cześć drzewka które zaznaczyłaś prawdopodobnie przemarzła bądź uschła i już nie ruszy. Utnij ją albo zaraz nad boczna gałązką która puściła liście a potem wbij palik i przywiąż ją do niego albo zostaw 10-15 cm żeby tą gałązkę przywiązać do tej zostawionej części i spionizować bo z niej będzie nowy przewodnik drzewka. Wszystko co wyrasta poniżej tej gałązki usuń całkiem. Wierzchołek tej opuszczającej się gałązki też jest uschnięty, przytnij go nad najwyższym listkiem. Przycięte końce zasmaruj maścią ogrodniczą.
Pozdrawiam, Anita:)
dorota82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 kwie 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela pomocy

Post »

anika24 pisze:Witaj,
masz rację, cześć drzewka które zaznaczyłaś prawdopodobnie przemarzła bądź uschła i już nie ruszy. Utnij ją albo zaraz nad boczna gałązką która puściła liście a potem wbij palik i przywiąż ją do niego albo zostaw 10-15 cm żeby tą gałązkę przywiązać do tej zostawionej części i spionizować bo z niej będzie nowy przewodnik drzewka. Wszystko co wyrasta poniżej tej gałązki usuń całkiem. Wierzchołek tej opuszczającej się gałązki też jest uschnięty, przytnij go nad najwyższym listkiem. Przycięte końce zasmaruj maścią ogrodniczą.
Dziekuje Anitko;-)
Napisz mi jeszcze kiedy to przyciąć?na jesien jak opadną liscie czy teraz?taka maść ogrodnicza dostane normalnie w sklepie ogrodniczym?
Awatar użytkownika
anika24
50p
50p
Posty: 71
Od: 6 wrz 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Morela pomocy

Post »

Przytnij teraz, nie ma co czekać do jesieni. Maść dostaniesz w sklepie ogrodniczym ale możesz też zasmarować cięcia farbą emulsyjną z dodatkiem topsinu albo miedzianu. Lepiej zasmarować cięcia bo morela jest wrażliwa na wszelkie infekcje.
Pozdrawiam:)
Pozdrawiam, Anita:)
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Morela pomocy

Post »

Pestkowe , dodajemy miedzian do farby .
grzech25
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 9 kwie 2015, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Witam, jakieś paskuctwo dopadło moje drzewko. Co to i czym to?

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”