Róża Golden Glow

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Róża Golden Glow

Post »

Jakiś czas temu posadziłam kilka róż pnących koło drzew owocowych (taki tam pomysł ;)).
Kupiłam Sympathie, Parade i Golden Glow. Moje pytanie dotyczy tej ostatniej: Czy ktoś ma ją u siebie i może mi pokazać zdjęcia,jak wygląda w drugim i trzecim roku po posadzeniu i jak obficie kwitnie?
Dziękuję za wszelkie informacje :)
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1294
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Golden Glow? Gdzie kupilaś tą różę? Można ją zobaczyć na stronie: http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.17684.0
(zobacz kilka razy powyższą stronę - za każdym razem zobaczysz inne zdjęcie tej róży, w tym cały krzak tej róży)
Ta róża była wyhodowana przez rodzinę Bronwell w Rhode Island (USA) w 1937, ale nie ma jej na rynku
w Ameryce już od 30 lat, a widzę że jest ciągle sprzedawana we wszystkich krajach Europejskich.

Jest to bardzo wysoka i duża róża o wielkim wigorze. Łatwo rośnie do 6 metrów i na 2.5 metrów szeroka.
Na powyższej stronie internetowej podane jest że to Large-Flowered Climber, ale w rzeczywistości jest
to Hybrid Wichurana (wlaściwosci podobne do New Dawn, z tym że kwitne tylko raz w sezonie i to w kolorze żółtym).

Są dwie różne róże z nazwą "Golden Glow" i trzy róże o nazwie "Gold Glow". Ale jest tylko jedna pnąca Golden Glow.

Parade była wprowadzona na rynek przez tutejszą (oregonską) firmę Jackson & Perkins w 1953,
bardzo popularna w Stanach, jest to raczej mała róża pnąca, co najmniej dwa razy mniejsza niż Golden Glow.

O Sympathie napisaliśmy dużo w wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=48
Jest to róża od Kordes'a, trochę większa niż Parade, ale w dalszym ciągu o połowę mniejsza od Golden Glow.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
Silwan
50p
50p
Posty: 72
Od: 3 wrz 2008, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: północne mazowsze

Post »

witam
Nie trzeba kilka razy oglądać strony żeby zobaczyć inne zdjęcia wystarczy kliknąć w lewym górnym rogu Photos i otworzy się podstrona z wszystkimi zdjęciami róży

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1294
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Silwan pisze: wystarczy kliknąć w lewym górnym rogu Photos
Dzięki Silwan - jak odpowiadałem późno w nocy chyba już spałem :) .

Dzisiaj rano zostawiłem tam komentarz o różnych różach "Golden Glow" i "Gold Glow"
na stronie "Comments & Questions". Dokładnie na stronie:
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.17684.0&tab=32
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Marku, dziękuję za informacje. Pytałam o Golden Glow,bo niewiele można znaleźć o niej na polskich stronach. Różę można kupić w firmie Rosanex.Mam nadzieję,że będzie tak pięknie rosła jak na zdjęciach w załączonym linku :)
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7368
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Mam tą róże już 3 rok, posadziłam ją koło czereśni. Ma w tej chwili 3 metry i rośnie dalej, u mnie słabo kwitnie, to znaczy pierwsze kwitnienie jest ładne, a potem słabo kwitnie, na niektórych gałązkach. Róże też kupiłam w Rosanexie.
Awatar użytkownika
Aszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4040
Od: 16 wrz 2008, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pólnocna wielkopolska.Strefa 6B

Post »

piękna :!:
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Gosiu, może masz zdjęcia? Jak wyglądała w kolejnych latach?
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7368
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Mam zdjęcia jej kwiatów, same kwiaty są bardzo ciekawe. Najpierw czerwono-żółte, potem robią się biało-żółte. Nie mam zdjęcia całego krzewu bo w zeszłym roku wyglądała strasznie, przez całą zimę miała liście, a potem zaatakował ją skoczek. Mogę z własnej obserwacji powiedzieć, jest bardzo wysoka i zastanawiam się gdzie ja poprowadzę. Szeroka na razie jest na metr, większych problemów z nią nie mam.
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Właśnie... Zastanawiam się,czy dobrze zrobiłam sadząc ją koło starej śliwy. Wiosną chcialam dosadzić do niej jeszcze powojnika,ale nie wiem,czy to dobry pomysł :D A jeśli tak,to w jakim kolorze :?:
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7368
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Co do powojnika to może jakiś kontrastujący z kolorem żółtym róży - może niebieski pojedynczy President lub odmianę o fioletowych kwiatach, ciekawe są jeszcze w różnych kolorach różu. Musisz zobaczyć ile będziesz miała światła pod drzewem bo jeśli dużo cienia to najlepiej wybrać powojnika z jasnym kolorem kwiatów. Najlepiej prześledzić wątki na sekcji Clematisy. Róża i powojnik ładnie ze sobą wyglądają ale decyzja należy do Ciebie.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1294
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Jako ciekawostkę dodam że róża Golden Glow była uwielbioną różą niemieckiego hodowcy
róż Wilhelma Kordes, założyciela firmy Kordes i nieporównywalnego mistrza róż pnących.
W starym czasopiśmie "American Rose Annual" wychwalał ją wiele razy, miedzy innymi tuż
przed wojna w 1939 roku napisał że "Golden Glow była oczekiwaną różą przez wiele, wiele lat".
Dużo experymentował z tą różą. Jest ona bezpośrednim rodzicem kilku róż Kordes'a, na przykład
Goldbusch, popularnej róży w Stanach, i Alchymist, róży sprzedawanej przez firmę Kordes
nieprzerwalnie od 1956 roku.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Dziękuję za informacje.Na pewno przydadzą się nie tylko mnie,ale także i innym forumowiczom :)
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”